Jump to content

Kleveta/Uvreda na Internetu


TOKI

Preporučene objave

evo, molim one koji se razumiju da mi objasne proceduru u sljedećem slučaju: ukoliko netko kleveće nekoga ili ga vrijeđa na forumu kojem sam ja Administrator - tko odgovara za tu uvredu, klevetu? Drugim riječima, ako je uvreda ili kleveta izrečena na račun osobe XY koja postoji u stvarnom životu, može li ta osoba progoniti uvreditelja, odnosno klevetnika, i odgovara li eventualno Administrator foruma za takav sadržaj objavljen na njegovom forumu? Molim da mi objasnite situaciju u slučaju kada je poznato tko je Admin Foruma, i kad nije poznato. Te, u cijeloj toj priči kakav je položaj osobe na čije je ime registrirana domena na kojoj je objavljen uvredljiv ili klevetnički sadržaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isuse Kriste čime se sve ljudi ne bave!

Kleveto me netko ?

Ma nek kleveče, što nije istina ne može me uvrijediti, a što me ne ubije ojačat će me!

Na mjestu svih tih ljudi koji se po internetu vrijeđaju tj. koji su klevetani od strane nekoga, ja bih sve rekao i napisao u svoju obranu ako osjećam potrebu da se branim, ali vući se po sudovima zbog kojekakvih uvreda i kleveta, a pitanje jel mogu uopće što dokazat pa na kraju da snosim i troškove, SVAŠTA. Nebi mi palo na pamet. Ne kužim kako se neko uopće može zamarat s takvim idiotarijama. I zašto netko misli da suci to uopće žele slušat i da imaju vremena z atuđe tračeve :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TOKI je napisao:

a kome ćeš uručit sudski nalog, ako ne znaš ni tko je administrator tog portala/foruma?

 

pa jel znas na kojem forumu? ako zna, nema problema i bas te briga tko je admin. navedes podatke koje znas a sud ce traziti od vlasnika stranice da dostavi podatke. a vlasnika ce saznati od provajdera. nije to neka nauka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako predmnjevamo da za klevetu u novinama odgovara osoba koja je tekst napisala, glavni urednik i same novine ili časopis, ne vidim razlog zašto, u ovom slučaju, ne bi odgovarao autor teksta, administrator, koji je to trebao sankcionirati....ovisno o tome što piše u pravilima stranice i na kraju krajeva i vlasnik domene.

Onako, laički pretpostavljam ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kleveta

Članak 200.

(1) Tko za drugoga iznese ili pronese nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti ili ugledu,

kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka.

(2) Tko za drugoga iznese ili pronese nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti ili ugledu putem tiska, radija, televizije, pred više osoba, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je kleveta postala pristupačnom većem broju osoba,

kaznit će se novčanom kaznom.

(3) Ako osoba protiv koje se vodi kazneni postupak zbog klevete dokaže istinitost svoje tvrdnje ili opravdani razlog zbog kojeg je povjerovala u istinitost sadržaja kojeg je iznije¬la ili pronijela, neće se kazniti za klevetu, ali se može kazniti za kazneno djelo uvrede (članak 199.), ili kazne¬no djelo predbacivanja kaznenog djela (članak 202.).

 

ovdje bi bio u pitanju st.2.

osim tiska, radia, tv-a, etc....i elektronicki mediji su u smislu Zakona o javnom priopcavanju javna glasila,

radilo bi se i o iznosenju pred vise osoba, kleveta postala pristupacna vecem broju osoba..

pocinitelj - onaj tko je napisao

dok se ne utvrdi identitet rijec je o nepoznatoj osobi..

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija