Jump to content

Moze li obicni gradanin napraviti referendum


sara29

Preporučene objave

Postovani,

Zanima me moze li obican gradanin pokrenuti referendum neovisnim saklupljenjem potpisa.

Primjer: Ako imam temu za koju mislim da bi gradani glasovali, mogu li ja, kao gradanin pokrenuti proces prikupljanja potpisa koji ce biti uvazen u drzavi?
Na koji nacin moze obicni gradanin pokrenuti proces kojim mozda eventualno moze promijeniti zakon/ustav ili slicno.

Edit: Ako je to moguce, na koji nacin je potrebno postaviti referendumsko pitanje? Postoje li pravila?

 

Edit 2: Pitam jer me zanima moze li se npr promijeniti nase sudstvo. Tipa, da uvedemo porotu, ili povecamo kaze za odredjene zlocine itd.

Zahvaljunem!

uređeno: od sara29
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , sara29 je napisao:

Zanima me moze li obican gradanin pokrenuti referendum neovisnim saklupljenjem potpisa.

U biti ne, zbog nekih zakonskih okvira ali i zato jer jednostavno nije izvedivo. Pojedinac može biti inicijator i oko nekog pitanja okupiti istomišljenike/birače koji će ako ocijene da o nekom pitanju (čl. 8a Zakona) postoji potreba za raspisivanje referenduma, osnovati organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma. 

Isti odbor donosi odluku da se pristupi izjašnjavanju birača o potrebi raspisivanja referenduma, a odluka sadrži jasno formulirano pitanje, rok u kojem će se sakupljati potpisi (max 15 dana), te se odluka objavljuje u dnevnom tisku i drugim sredstvima javnog priopćavanja.

Najveći razlog zašto praktično nije izvedivo da pojedinac sam pokrene referendum je ta da treba u tih 15 dana skupiti 10% potpisa birača ili cca 450 000. A za to trebaju volonteri na području cijele RH. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija