Jump to content

Ugovor o posredovanju


KarolinaS

Preporučene objave

Pozdrav svima koji će naići na ovu temu. 

Trebam sastaviti ugovor o posredovanju kojim ću zastupati proizvođača vis-a-vis poznatih, tj. imenovanih kupaca s kojima proizvođač do tada nije imao kontakt. Da li postoji pravna tehnika kojom se spriječava razotkrivanje imena kupaca prije samog potpisivanja ugovora ?

U praksi bi dosada jednostavno navela kupce i tvrtke bi potpisale. Nisam imala problema oko "krađe informacija", tj. da tvrtka koju želim predstaviti, pošto je na ugovoru pročitala imena interesenata, odbije potpisati ugovor. No u ovom slučaju sudjeluje još jedna strana koja se želi maksimalno zaštititi i potreban mi je savjet ili trik :)

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana g. Karolina.
Navesti ću dva načina Posredovanja između : Proizvođača Vas i Kupca proizvoda.
Prvi je standardan, a drugi Ne-standardan.
1) Napraviti Ugovor o Zastupanju i u isti unesti sve moguće klauzule, koje bi štitile vaš interes u svakom 
pogledu nije problem.
Prvi problem kod Standardnog Ugovora o zastupanju između Proizvođača i Kupaca je taj da će svaki Proizvođač potpisati navedeni ugovor (makar mu neka stavka iz istog neće baš odgovarati) ali će za 
početak pristati,.  Razmišljajući u sebi., >to je samo godinu dana, dovoljno da mi nađe nekoliko kupaca, a dalje, ako pristane na moje uvjete, ok, ako ne, podaci o kupcima su kod mene <.
Šta tad napraviti, jer nitko neće pristati da sa vama potpiše ugovor na - ne određeno ili na 5.g.
Šta tad napraviti,? - za godinu dana će te naći određeni broj kupaca, i nikad neće te biti u sebi mirni,
pogotovo što nikako nećete moči biti sigurni, dali sad kad je posao uhodan, preko vas ide svaka 5. isporuka, a ostale 4 direktno - Proizvođač - kupac.
Da ne prekršite ni jednu stavku iz ugovora, radi čega bi proizvođač raskinuo isti, kad mu nađete dovoljan broj kupaca, jednostavno će te mu postati jedna vrsta obaveze , koja mu - ne treba.
Da, rezimiramo prvi dio - nakon 1 ili 2.g. doći će te u situaciju, da više nećete biti  >njihov< stalni zastupnik, već >kontakt< Osoba, kao da imate >agenciju za upoznavanje<, kad  se dvije Osobe upoznaju,, vi im više niste potrebni.
-----------------------------------
Nestandardno zastupanje : (samo početak, u kratko, dok se ne javite)
Ured u Stanu - Pravni Subjekt za trgovinu u Tranzitu.
Ugovor Proizvođača sa vama > čije klauzule vi prenosite u Ugovor sa Kupcem kojeg vi nađete.
Vi, postajete >filter< između Proizvođača i >svog< Kupca.
----------------------------------
Sve ostalo ču vam nastaviti, kad se očitujete na ovaj prijedlog.



           

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. Prijedlog - nastavak od jučer.
Počet čemo sa pretpostavkom da Proizvođač Doo proizvodi, samo Standardnu PVC -stolariju (standardnu, da izbjegnemo previše pisanja )
Vi u svom stanu imate Firmu reg. za Posredovanje - trg. u tranzitu itd.
Sklopite ugovor o zastupanju, ali u isti unesete i klauzule  da će sva roba za koju vi nađete kupca, financijski ići preko vaše agencije, na način da vi na dogovorenu cijenu sa( bez PDV-a)  Proizvođačem, smijete dodati svoju posredničku naknadu max . 5% do iznosa od xxx.kn po računu., bez PDV- a.
Vaša posrednička provizija od 5% po fakturi će vam biti uplaćena na način zadržavanja tog iznosa na svom računu - ako nije drugačije uređena ugovorom o zastupanju.
Na iznos preko xxx.kn. proizvođač će vam dati Rabat od x.% - na iznos preko xxx.kn rabat od x. %.
Ako u vremenskom roku od 30 prodate robe u iznosu preko xxxx.kn dobit če te dodatni rabat od x. %
Ako u toku 1 (kalendarske) godine prodate njegovih proizvoda u vrijednosti preko xxxx.kn dobit će te dodatni rabat u iznosu od x. %.
Mjesečni rabati će se obračunavati, svaki mjesec i financijski iznos će se uplatiti na vaš račun uz naznaku- Uplata mjesečnog rabata po ugovoru o zastupanju do 5. dana u narednom mjesecu - godišnji rabat će se obračunati nakon proteka 12 mj. a uplatit će se do 5 datuma u narednom mjesecu.
( što se tiče ugovornih klauzula, ovo je samo 1 dio-sad prelazimo u >realizaciju jednog imaginarnog posla)


3. Našli ste kupca u Sloveniji za 20.kom prozora i sa istim ste sklopili ugovor i dali mu sredstvo   garancije svoje firme - za uplaćeni predujam ( način plaćanja - prijevoz i sve klauzule koje idu u takav ugovor - PREPISALI ste iz ugovora sa Proizvođačem - osim cijene - cijena po 1 kom. je 2.000.kn + PDV - 20x 2.000 = 40.000. + 5% = 42.000 + PDV = 52.500.kn - kupac, vam po ugovoru uplaćuje - predujam od 30% = 15.750.kn , koje vi isti dan prebacujete na račun - Proizvođača. ,a prije uplate uzimate sredstvo garancije (zadužnicu - npr)
Kad naručeni proizvod bude isporučen kupcu u Sloveniju, isti vrši uplatu ostatka 70% na vaš račun, vi isti uplaćujete Proizvođaču.( umanjen za 5% od ukupnog iznosa posla - bez PDV -a, ako ugovorom nije drugačije uređeno )
Na proizvodu je deklaracija sa svim potrebnim podacima - na mjestu - Proizvođač - piše : Proizvedeno u EU - Zemlja porijekla Hrvatska - Izvoznik - Ime vaše firme ( kod dijela : Uvoznik, svaka firma u bilo kojoj zemlji stavlja podatke svoje Države i Firme (ostaje za provjeriti, dali na deklaraciji Izvoznika mora pisati ime Proizvođača - čini mi se da ne treba,, ali.) .?

uređeno: od Borbena7
Nepotrebni znakovi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani g. Frenki,

Zahvaljujem na opsežnom odgovoru. To je dobra tehnika kojom ja dakle nastupam kao "kvazi distributer", pošto ne moram fizički zaprimati i izdavati robu. Zadužnica bi me štitila u slučaju spora primjerice oko kvalitete, koji mi se ne bi smio predbaciti jer bitno je da se odgovornost moje firme ne substituira odgovornosti proizvođača po tom pitanju. Ime proizvođača ne treba pisati na deklaraciji proizvoda, a izvoznih deklaracija neće biti pošto ostajemo u okviru EU.

Budem malo mozgala još, detaljnije posložila u svojoj glavi ;)

Hvala Vam od srca!

Karolina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , KarolinaStander je napisao:

To je dobra tehnika kojom ja dakle nastupam kao "kvazi distributer", pošto ne moram fizički zaprimati i izdavati robu. Zadužnica bi me štitila u slučaju s

Ne razumijem ovo >kvazi distributer< ( riječ - Kvazi, označava osobu koja se bavi poslom, za koji nije Osposobljena)
Ovo je po Pravnoj terminologiji - Trgovina u Tranzitu. šta je trgovina u tranzitu? : 
Imate u dalmaciji  nekoliko pekara - znate koje brašno koji mlinar prodaje - nazovu vas ili vi pekare, uzmete naruđbe - dogovorite se sa špediterom - Natovari se 20 tona brašna i vozač razveze u 4 pekare po 5 tona
- vi svakom pekaru ispostavite račun - znači, dok u jutro, pijete kavu, vi ste legalno kupili i prodali 20 tona brašna - po jednom kilogramu ste zaradili 0.25.kn = 5.000.kuna - a, brašno - mlin - pekare . vozača, niste ni vidjeli.
To danas >moderno< zovu - Dropshiping (tako nekako ) jer sve to rade na sitno putem interneta.
A, u naravi je to vid trgovine, stariji preko 50.g.
-----------------------
Dao sam vam >sirov < materijal, koji treba još izbrusiti,, ali, riješio se problem ne sigurnosti, a to je da ne ponavljam ne spadnete na agenciju za upoznavanje.

uređeno: od Borbena7
Nepotrebni znakovi i novi redovi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav g. Frenki

"Kvazi-quasi" definitivno ne spada u pravnu terminologiju hehe, to je bila moja laička interpretacija. 

Dropshipping, točno tako. Sad najveći izazov u mom slučaju ostaje dobiti famoznu zadužnicu ili neki važeći instrument osiguranja potraživanja jer ukoliko to ne bi uspjela, tada se ne bi mogla upustiti u ovakav oblik poslovanja.

Slijede pregovori slijedećih tjedana.

Još jednom zahvaljujem,

Karolina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija