Jump to content

Upis u katastar


darionovi

Preporučene objave

Htio bi se upisati kao posjednik zemlje u katastar pa ne znam što mi od papira treba? Za sada je u katastru upisan otac i još par suvlasnika(rodbina) koji nisu korisnici te zemlje cirka 50 godina(oni su upisani temeljem zemljišnih knjiga). Ne bi išao u sudski postupak za gruntovno vlasništvo već mi samo treba posjed za budući Opg odnosno poticaje jer ja radim tu zemlju odnosno sadim voćnjake. Hvala.

uređeno: od darionovi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, darionovi je napisao:

Htio bi se upisati kao posjednik zemlje u katastar pa ne znam što mi od papira treba?...Ne bi išao u sudski postupak za gruntovno vlasništvo već mi samo treba posjed

Ako ste osoba koja je u zemljišnim knjigama upisana kao vlasnik nekretnina ili ovlaštenik nekog drugog prava na nekretninama koje se upisuju u ZK, ili ste osoba koja će uz zahtjev za upis u katastar priložiti valjanu ispravu kojom dokazuje svoje pravo vlasništva ili postojanje neke ovlasti na nekretninama moguće se upisati u posjedovni list katastarskog operata. U bilo kojem drugom slučaju ne jer je posjed samo pravna činjenica tj. samo pretpostavka pojedinih stvarnih prava, ne i samo stvarno pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. S obzirom da je otac upisan gruntovno i katastarski na sve čestice ne znam da li znate da li za Opg mogu samo od njega tražiti suglasnost za korištenje zemlje koja je potrebna kako bi se otvorio Opg. Jer ja bi htio otvoriti Opg na svoje ime a samo smo nas dvojica faktični korisnici i vlasnici.

uređeno: od darionovi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za obavljanje djelatnosti OPG-a uvjet je posjedovanje i korištenje proizvodnih resursa u poljoprivredi, a proizvodnim resursima smatraju se zemljišta, nasadi, stoka itd. Proizvodni resursi mogu biti u vlasništvu, posjedu, zakupu, koncesiji i najmu nositelja OPG-a i/ili članova OPG-a. Pa ako i otac bio član OPG-a dovoljno bi bilo što bi proizvodni resurs, u ovome slučaju zemljište bilo u njegovom vlasništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Spitfire je napisao:

Za obavljanje djelatnosti OPG-a uvjet je posjedovanje i korištenje proizvodnih resursa u poljoprivredi, a proizvodnim resursima smatraju se zemljišta, nasadi, stoka itd. Proizvodni resursi mogu biti u vlasništvu, posjedu, zakupu, koncesiji i najmu nositelja OPG-a i/ili članova OPG-a. Pa ako i otac bio član OPG-a dovoljno bi bilo što bi proizvodni resurs, u ovome slučaju zemljište bilo u njegovom vlasništvu.

To znam, nego on ne bi htio biti član OPG-a pa sam mislio da postoji mogućnost da se može dati izjava kako ja koristim zemlju ili možda pisana suglasnost da mogu koristiti tu zemlju. Ali to treba pitati nadležne za OPG. Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Postovani, 

Zeljela bih, da mi netko objasni kako su se susjedi katastarski upisali na cesticu koja ima oznaku PUT, a u vlasnistvu je osobe kojoj se gubi trag u SAD, jos 1985g.? Gruntovno, tj. vlasnica je jos uvijek uvijek nestala gospodja. Susjedi,, svojataju,, put, kao svoje vlasnistvo. U produzetku imaju gradjevinske cestice, jedan je izgradio i kucu. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 01. 2024. u 13:40, Orion1 je napisao:

Zeljela bih, da mi netko objasni kako su se susjedi katastarski upisali

To vam točno može objasniti jedino katastar, kada i na osnovu koje isprave. Naime, svatko ima pravo u za to određeno vrijeme i pod nadzorom službenika DGU, odnosno ureda Grada Zagreba, obaviti uvid u podatke katastra nekretnina te iz njega dobiti izvode, ispise i preslike. Bilo koji drugi odgovor bi bio na razini nagađanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Samo jos pitanje (neuka sam u tim stvarima i stvarno nagadjam). Dali su mozda susjedi trazili nuzni prolaz preko sudski dodjeljene zastupnice nestale gospodje? Pa posto nemaju prilaz parceli,  dozvoljen im je nuzni prolaz. To se upisuje u katastar kao vlasnistvo?Hvala na savjetu ali u katastar budem mogla ici  tek u proljece. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija