Jump to content

Rok za žalbu OZ'14


horvat4561

Preporučene objave

Molim za pomoć iskusnih forumaša

(konkretno, radi se o ovršnom predmetu iz 2013, nakon što je županijski vratio postupak na ponovno suđenje, prvostupanjski je sud objavio rješenje na e-oglasnoj ploči)

U rješenju je naznačen pravni lijek "u roku osam dana od dana dostave",a  ja sam žalbu izjavila drugog dana po isteku osmoga dana od dana isticanja pismena na mrežnoj stranici  

Pitanje, koliki je rok za žalbu od dana objave?  (osam ili petnaest odnosno šesnest dana?) 

 

 

Pojašnjenje;

Našla sam da je tek izmjenama OZ-a iz 2014 omogućena dostava putem e-oglasne,  u čl.82 st.2 u prijelaznim je odredbama naznačeno da se odredbe o dostavi putem e oglas. pl. primjenjuju i na postupku u tijeku (piše nešto i za kaznene postupke, pa valjda se navedeo primjenjuje i za ovrhe ?) 

Obzirom da  u čl.8 OZ'14 stoji "Smatrat će se da je dostava obavljena istekom osmoga dana od dana isticanja pismena na mrežnoj stranici e-oglasna ploča sudova" kako ja računam, rok počinje teči tek od osmog dana od objave na oglasnoj (protekom osmog dana je izvršena dostava te je počeo teći rok od 8 dana za podnošenje žalbe)

Međutim, naišla sam na članak "Računanje rokova od dostave pismena" od 18.12.2015 (notarius-info  Daniel Deković, mag. iur.) u kojem stoji "Rok za dostavu pismena putem oglasne ploče iznosi osam dana, ali dan objave pismena na oglasnoj ploči računa se u rok za dostavu" , da bi cijeli članak završio sa citiram   " Drugim riječima, pismeno je dostavljeno protekom roka od šesnaest dana od dana objave na oglasnoj ploči suda."

Nisam pravnik, tako da mi na kraju ništa nije jasno 

Također, obzirom da "dan objave se računa u rok za dostavu žalbe" ili slično, nigdje ne stoji u OZ-u (ili ja barem nigdje ne vidim) molim za odgovor , koliki je rok za žalbu nakon objave rješenja putem e-oglasne ploče u predmetu iz 2013 godine?

 

Unaprijed svima najljpša Hvala na pomoći.

 

uređeno: od Borbena7
Velika slova u naslovu se smatraju vikanjem na forumu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • horvat4561 je promijenio naziv u ROK ZA ŽALBU OZ'14
prije 17 minuta, horvat4651 je napisao:

Pitanje, koliki je rok za žalbu od dana objave?  (osam ili petnaest odnosno šesnest dana?) 

 

Smatra se da je dostava obavljena istekom osmog dana od dana stavljanja pismena na oglasnu ploči. Znači, računa se da Vam je pismeno dostavljeno osmi dan od objave, pa je rok za žalbu još osam dana od dostave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Smatra se da je dostava obavljena istekom osmog dana od dana stavljanja pismena na oglasnu ploči. Znači, računa se da Vam je pismeno dostavljeno osmi dan od objave, pa je rok za žalbu još osam dana od dostave.

Odlično, Hvala na pomoći, valjda će i sud to tako vidjeti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Rok za žalbu OZ'14
prije 20 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema se tu što posebno drugačije tumačiti već je potrebno primijeniti čl. 8. Ovršnog zakona, te čl. 143. Zakona o parničnom postupku, a koji se u Ovršnom postupku primjenjuje temeljem čl. 21. Ovršnog zakona (čl. 19. po starom OZ-u).

U tome i jest problem sa člankom u kojem stoji "Na dostavu pismena putem oglasne ploče ne primjenjuju se pravila ZPP-a o rokovima već se na takvu dostavu primjenjuju pravila Ovršnog zakona"

Obzirom da se radi o pravnom portalu, nakon pročitanog, ništa mi više nije bilo jasno.

Srećom pa postoji legalis :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija