Jump to content

Redoviti otkaz ugovora na određeno s probnim rokom?


Condor93

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

trenutno radim kod poslodavca kod kojeg želim dati redovni otkaz.

Ugovor je na određeno vrijeme - 1 godinu sa probnim rokom od 6 mjeseci.

Negdje sam pročitao da je u slučaju otkaza ugovora gdje sam na probnom roku otkazni rok tjedan dana, da li je to točno?

Pošto radim 6 dana u tjednu, tjedana dana otkaznog roka se smatra 6 dana jer tako radim ili 7?

Tražio bih da mi i uračunaju proporcionalni dio godišnjeg odmora (imam pravo na 4 tjedna godišnje, trenutno radim 2 mjeseca što znači da imam pravo na 1/6 punog godišnjeg od 4 tjedna tj 24 dana - to bi bilo ukupno 4 dana manje otkaznog roka)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Condor93 je napisao:

Negdje sam pročitao da je u slučaju otkaza ugovora gdje sam na probnom roku otkazni rok tjedan dana, da li je to točno?

Nije. Primjenjuje se ono što ste ugovorili pri sklapanju ugovora o radu ili čl. 122. st. 7. Zakona o radu.

prije 15 sati , Condor93 je napisao:

Pošto radim 6 dana u tjednu, tjedana dana otkaznog roka se smatra 6 dana jer tako radim ili 7?

U otkazni rok se računaju svi dani tj. i neradni dani.

prije 15 sati , Condor93 je napisao:

Tražio bih da mi i uračunaju proporcionalni dio godišnjeg odmora (imam pravo na 4 tjedna godišnje, trenutno radim 2 mjeseca što znači da imam pravo na 1/6 punog godišnjeg od 4 tjedna tj 24 dana - to bi bilo ukupno 4 dana manje otkaznog roka)?

U pravilu se neiskorišteni godišnji odmor koristi za vrijeme trajanja otkaznog roka, ali to ne znači da se otkazni rok umanjuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Borbena7 je napisao:

Nije. Primjenjuje se ono što ste ugovorili pri sklapanju ugovora o radu ili čl. 122. st. 7. Zakona o radu.

U otkazni rok se računaju svi dani tj. i neradni dani.

U pravilu se neiskorišteni godišnji odmor koristi za vrijeme trajanja otkaznog roka, ali to ne znači da se otkazni rok umanjuje.

Hvala na odgovoru!

1.) Mislio sam da mogu odraditi samo tjedan dana otkaznog roka jer sam naišao na ove članke, je li to moguće?

 

1a.) https://www.teb.hr/novosti/2020/najmanje-trajanje-otkaznog-roka-u-slucaju-otkaza-ugovora-o-radu/

U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

  • 2 tjedna ako je radni odnos trajao neprekidno manje od 1 godine (iznimno kod probnog rada koji može trajati najduže 6 mjeseci otkazni rok je najmanje 7 dana)
  •  

-------------------

 

1b.) https://uznr.mrms.hr/probni-rad-i-otkazni-rok/ na stranici ministarstva rada piše:

 

 

Probni rad i otkazni rok

Objavljeno 17/10/2019

U slučaju redovitog otkaza ugovora o radu propisani su otkazni rokovi u minimalnom trajanju. Moguće je ugovoriti dulji otkazni rok kada otkazuje poslodavac te kraći otkazni rok kada otkazuje radnik. Tako ugovoreni otkazni rok postaje obvezujući za obje ugovorne strane te ga se moraju pridržavati.

Nadalje, u odnosu na propisani otkazni rok od sedam dana kod ugovorenog probnog rada valja istaknuti da i za radnika i za poslodavca vrijedi ovaj otkazni rok kao najkraći mogući. No, stranke ugovora o radu mogu ugovoriti i duži otkazni rok za slučaj otkaza zbog nezadovoljavanja na probnom radu.

 

******* U ugovoru piše:

Ako radnik ne zadovolji na probnom radu to je poseban razlog za otkaz ovog ugovora uz otkazni rok od 7 dana.

"Ovaj ugovor može prestati na jedan od načina predviđenih zakonom o radu. Poslodavac i Radnik mogu ovaj ugovor otkazati redovitim otkazom.

U slučaju redovitog otkaza ugovora o radu otkazni rok, duljina otkaznog roka te tijek otkaznog roka određuju se u skladu s Pravilnikom o radu i Zakonom o radu"

 

Prema Zakonu o radu to je:

Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 122.

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine

------------------------------------------------------

2.) Ok, jasno - kalendarskih 7 dana.

---------------------------------------------------------

3.) Nisam ni mislio da mi smanjuju otkazni rok za dane godišnjeg nego da te dane ne budem na poslu.

Da li sam dobro izračunao dane godišnjeg? Za 2 mjeseca rada - 4 dana?

Godišnje imam pravo na 4 tjedna godišnjeg, za 2 mjeseca je to 1/6 od 4 tjedna tj 28 dana.

uređeno: od Condor93
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija