Jump to content

Na koji način sud utvrđuje tko su nasljednici nakon smrti


Podaca

Preporučene objave

Interesira me na koji način sud utvrđuje tko su sve nasljednici nakon nečije smrti? Moja teta (bakina sestra) koja nije imala svoje djece je umrla. Imala je potpisan ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa nećakom sa suprugove strane. Oni su tim ugovorom obuhvatili nekretnine i bankovne racune. Za pokop, organizaciju sahrane i prijavu smrti su zaduženi oni (pretpostavljam?) 

Ukoliko nešto od nasljedstva nije obuhvaćeno tim ugovorom, brat i ja smo koliko mi je poznato njeni jedini pravni nasljednici jer je i naša majka (njezina sestrična) umrla. 
Ukoliko nas druga strana prilikom prijave smrti ne prijave kao nasljednike, na koji način sud zna da i mi postojimo kao nasljednici? Da li mi imamo obvezu da se na neki način sami prijavimo ili barem da provjerimo da li su i nas naveli kao nasljednike u ostavinskoj raspravi? 
Na zalost oni nisu ljudi od povjerenja, pa se želimo osigurati da ne promašimo rok i način prijave. Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Na ostavinskoj raspravi činjenično stanje utvrđuje javni bilježnik. Javni bilježnik stranke upućuje na sudsko sporenje ukoliko postoje prijepori. Prijavu smrti je obavila osoba koja je bila ugovorno vezana za pokojnicu. Na ostavinskoj raspravi je davatelj usluge dosmrtnog uzdržavanja predočio ugovor. Potom javni bilježnik izdaje rješenje o nasljedstvu.

Ako nije gotova ostavinska, zatražite svoje uključenje u istu.

Ako je ostavinska gotova, preostaje vam  odvjetnik i sudski spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija