Jump to content

Ovrha na Fini zaprimljena pa povucena


Sasa40

Preporučene objave

Pozdrav,

Jucer sam zaprimio obavijest da su mi racuni blokirani radi ovrhe. Ocekivao sam to i imam otvoren zasticeni racun.

Danas zaprimam obavijest da su racuni odblokirani. Na e blokade zaista vidim da je jucer ovrha zaprimljena na finu ali i da je danas povucena od ovrhovoditelja. Radi se o ovrsi opcenito na imovini. I ova ovrha bi bila prva, odnosno ispred nje nema nicega u redu cekanja.

 

Koji bi razlog ovog povlacenja mogao biti? 

Trebam li se javiti ovrhovoditelju ili odvjetniku koji je donio rjesenje?

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Nemoguće je znati razlog. Ne trebate se nikome javljati, osima ako se ne želite dogovarati oko obročne otplate.

Hvala,

 

Pada mi napamet da bi mogli pokusati ovrhu preko poslodavca (direktno preko place).

U tom slucaju me zanima: poslodavac mi vec skida sa place ratu kredita (izjava o zapljeni ili zadužnica neznam jeli isto). Ako zaprimi ovrhu na placi što se dogada sa ratom kredita? Dali se prvo sa place skine rata kredita, pa ovrha ali samo do zasticenog dijela?

 

Zanima me dali ovrha na placi ima "prednost" nad ovrhom fine?  Primjerice: dio place se isplacuje na zasticeni racun od prije.. Poslodavac zaprima jos jednu ovrhu na placi. Kome onda uplacuje nezasticeni dio? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Sasa40 je napisao:

Dali se prvo sa place skine rata kredita, pa ovrha ali samo do zasticenog dijela?

Naplaćuju se redom s kojim su zaprimljene ovršne isprave kod poslodavca, ali samo u odnosu na dio plaće koji nije zaštićen od provedbe ovrhe.

prije 17 minuta, Sasa40 je napisao:

Zanima me dali ovrha na placi ima "prednost" nad ovrhom fine?  Primjerice: dio place se isplacuje na zasticeni racun od prije.. Poslodavac zaprima jos jednu ovrhu na placi. Kome onda uplacuje nezasticeni dio? 

Ima prednost. Ako poslodavac sa dijelom plaće koji je nezaštićen od provedbe ovrhe namiri u cijelosti prvu ovrhu na plaći, tada od ostatka ovog dijela plaće treba namiriti drugu ovrhu na plaći tj. ne vrši uplatu u korist nezaštićenog računa da bi se namirila ovrha koja ide preko novčanih sredstava, a koju provodi FINA-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Borbena7 je napisao:

Naplaćuju se redom s kojim su zaprimljene ovršne isprave kod poslodavca, ali samo u odnosu na dio plaće koji nije zaštićen od provedbe ovrhe.

Ima prednost. Ako poslodavac sa dijelom plaće koji je nezaštićen od provedbe ovrhe namiri u cijelosti prvu ovrhu na plaći, tada od ostatka ovog dijela plaće treba namiriti drugu ovrhu na plaći tj. ne vrši uplatu u korist nezaštićenog računa da bi se namirila ovrha koja ide preko novčanih sredstava, a koju provodi FINA-a.

Bas razmisljam o necemu: zasto onda uopce ovrhovoditelji šalju ovrhe na finu kada im je brze preko poslodavca? Ako na fini imas red cekanja, onda cekas i cekas. A mozes poslati poslodavcu pa preskociti sve u redu cekanja!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Sasa40 je napisao:

Ako na fini imas red cekanja, onda cekas i cekas. A mozes poslati poslodavcu pa preskociti sve u redu cekanja!

Zato što i kod poslodavca možeš imati red čekanja. A i ovrha na plaći ne obuhvaća novčana sredstva koja se već nalaze na računima ovršenika ili koja na njih dolaze mimo plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Zato što i kod poslodavca možeš imati red čekanja. A i ovrha na plaći ne obuhvaća novčana sredstva koja se već nalaze na računima ovršenika ili koja na njih dolaze mimo plaće.

Hvala Borbena!

 

Što sve ulazi u ovrhu opcenito na imovini ovršenika? A što u ovrhu na novčanim sredstvima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, Sasa40 je napisao:

Što sve ulazi u ovrhu opcenito na imovini ovršenika?

Može se provoditi na novčanim sredstvima i na plaći. Prvu provodi FINA-a, a drugu poslodavca.

prije 22 minuta, Sasa40 je napisao:

A što u ovrhu na novčanim sredstvima?

Samo na novčanim sredstvima - računi, oročena sredstva...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Sasa40 je napisao:

Dali je onda moguce da je moju ovrhu ovrsitelj drzao na Fini jedan dan samo zato da moze poslati ovrhu na plaču?

Nije mu ovo bilo nužno da bi predložio ovrhu na plaći, ali je vrlo očekivano da je sada dostavi poslodavcu na naplatu. Moguće je da je provjeravao, da li ima sredstava po računima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Nije mu ovo bilo nužno da bi predložio ovrhu na plaći, ali je vrlo očekivano da je sada dostavi poslodavcu na naplatu. Moguće je da je provjeravao, da li ima sredstava po računima.

Hvala.

Baš mi je sve skupa cudno. Upravo sam primjetila da je na nalogu za naplatu datum slanja na finu 2.11.2021.(fina zaprimila 9.11. i blokirala racune) a na opozivu 21.1.2020.( fina zaprimila 10.11. i odblokirala racune). svasta.

A i ako primam placu koju bi mi ovrsio onda tu istu placu primam i na racun u banci pa bi ju isto tako ovrsio da je pricekao koji dan. A sredstva sa racuna opet nebi mogao povuci prije isteka od 60 dana , zar ne? 

Kako uopce ovrsitelj u roku 1 dan moze dobiti info od fine dali mi je išta zapljenila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Sasa40 je napisao:

A i ako primam placu koju bi mi ovrsio onda tu istu placu primam i na racun u banci pa bi ju isto tako ovrsio da je pricekao koji dan.

Da, ako nemate aktivnih ovrha po plaći.

prije 14 minuta, Sasa40 je napisao:

A sredstva sa racuna opet nebi mogao povuci prije isteka od 60 dana , zar ne? 

Tako je.

prije 15 minuta, Sasa40 je napisao:

Kako uopce ovrsitelj u roku 1 dan moze dobiti info od fine dali mi je išta zapljenila?

Iz FINA-og Očevidnika prilikom povlačenja, jer po primitku Zahtjeva za izravnu naplatu FINA-a tog trenutka plijeni sva sredstva koja su joj raspoloživa po računima ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Sasa40 je napisao:

Onda su stvarno poslali na finu samo da vide ima li novaca. Tesko da bi imao novaca i cekao ovrhe. Naravno da bi ih prije platio.

Vjerujem da su provjeravali da li ima reda za čekanje, te ako ima što za ˝pokupiti˝ sa računa da pokupe.

prije 4 minuta, Sasa40 je napisao:

A kako komentirate ove datume? 

Nije mi jasan ovaj datum opoziva - 21.1.2020.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niti meni. Zaista jest taj datum.

Tj, zaista piše taj datum.

 

Da ja ostavim otvoren zasticeni racun? Oni mogu ponovo tu ovrhu poslati na Finu? 

A ako ju pošalji poslodavcu onda sigurno mogu zatvoriti zasticeni jer nemogu istu ovrhu provoditi na dva nacina?

uređeno: od Sasa40
Dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Sasa40 je napisao:

Niti meni. Zaista jest taj datum.

Tj, zaista piše taj datum.

Onda im je to način postupanja, pošalju Zahtjev za izravnu naplatu, pa ga nakon nekog vremena povuku.

prije 4 minuta, Sasa40 je napisao:

Da ja ostavim otvoren zasticeni racun? Oni mogu ponovo tu ovrhu poslati na Finu? 

Slobodno ostavite.

prije 4 minuta, Sasa40 je napisao:

A ako ju pošalji poslodavcu onda sigurno mogu zatvoriti zasticeni jer nemogu istu ovrhu provoditi na dva nacina?

Ni tada ga ne morate zatvoriti, jer je Zahtjev za izravnu naplatu s FINA-e povučen i jer će poslodavac zaplijeniti i prenijeti u korist ovrhovoditelja sve što može, odnosno što nije izuzeto od provedbe ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena, zahvaljujem. Zaista imate živaca za odgovaranje a i volju za pomaganjem.

 

Meni je ovaj datum povlacenja van pameti i to nemogu biti cista posla vec ocito neka prljava igra. Datum zahtjeva za izravnu naplatu u ovoj godini a povlacenja u prošlosti.

Osobno mi je svejedno hoce li preko plače ili preko fine, ali ovo samo razvlaci stvar i vjerovatno mi stvara dodatne troskove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Sasa40 je napisao:

Meni je ovaj datum povlacenja van pameti i to nemogu biti cista posla vec ocito neka prljava igra. Datum zahtjeva za izravnu naplatu u ovoj godini a povlacenja u prošlosti.

Moguće da je i greška.

prije 4 minuta, Sasa40 je napisao:

Osobno mi je svejedno hoce li preko plače ili preko fine, ali ovo samo razvlaci stvar i vjerovatno mi stvara dodatne troskove.

Da, jer je ovrhovoditelj dužan FINA-i predujmiti naknadu za provedbu osnove za plaćanje, a sve sukladno čl. 22. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha, evo još jednog pitanja!

Placa koju sada ocekujem ce mi biti znatno manja radi samoizolacije pa onda i bolovanja (prijavilo sam i primanje za samoizolaciju koje isplacuje HZzo na Finu za zasticeni racun)

Predpostavljam da se gleda iznos te isplacene place pa se od toga ostavlja zasticeni dio? A naredni mjesec ,kada ocekujem normalnu placu ce za ovrhu ici veci iznos (placa ce biti veca).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Sasa40 je napisao:

Placa koju sada ocekujem ce mi biti znatno manja radi samoizolacije pa onda i bolovanja (prijavilo sam i primanje za samoizolaciju koje isplacuje HZzo na Finu za zasticeni racun)

Ova primanja za samoizolaciju i naknada za bolovanje su izuzeti od ovrhe.

prije 9 minuta, Sasa40 je napisao:

Predpostavljam da se gleda iznos te isplacene place pa se od toga ostavlja zasticeni dio?

Gleda se neto plaća radnika koja mu se ima isplatiti za prethodni mjesec.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ah super. Onda se ovaj mjesec nece ni naplatiti.

Od poslodavca ocekujem isplatu od 5700. 3/4 od toga je zasticeno 4275,00. Kada od 5700 skinem ratu kredita od 1700 ostaje 4 tisuce, odnosno manje od zasticenog djela pa za tu novu ovrhu ni nema prostora. 

A hoce li mi onda uopce skinuti citavu ratu kredita? Jer i taj iznos kada skinu diraju u zasticeni dio. Ajme meni.

Moje racunovodstvo je ocajno. Sve me strah sto ce i kome isplatiti pa je bolje da se sam informiram.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Sasa40 je napisao:

Ah super. Onda se ovaj mjesec nece ni naplatiti.

Prema ovome što ste naveli tu nema prostora za prisilnu naplatu u ovršnom postupku.

prije 2 minuta, Sasa40 je napisao:

Od poslodavca ocekujem isplatu od 5700. 3/4 od toga je zasticeno 4275,00. Kada od 5700 skinem ratu kredita od 1700 ostaje 4 tisuce, odnosno manje od zasticenog djela pa za tu novu ovrhu ni nema prostora. 

A na temelju kakve isprave se plaća kredit?

prije 3 minuta, Sasa40 je napisao:

A hoce li mi onda uopce skinuti citavu ratu kredita?

Hoće, ako se naplaćuje prema ispravi iz čl. 202. Ovršnog zakona.

prije 5 minuta, Sasa40 je napisao:

Jer i taj iznos kada skinu diraju u zasticeni dio.

Po ovome ne bi bila riječ o naprijed navedenoj ispravi, a sve sukladno čl. 202. st. 1. Ovršnog zakona.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija