Jump to content

Legalizacija i uporabna dozvola


edo_cpwisla

Preporučene objave

Poštovani 

Kuca izgrađena '86 godine upisana u zk sa uređenim pravnim i vlasničkim pitanjima. Prilikom gradnje izašlo se iz okvira projekta za 1 dužni i metar po sirini i umjesto potkrovlja urađen kat. Porez na kuću so današnjeg dana se plaća na stvarnu povrsinu.Nije urađena legalizacija i kuca nema uporabnu dozvolu. Kuca posjeduje sanitarnu saglasnost, zapisnik zavoda zaštite na radu, kopije katastrakih planova, projektnu dokumentaciju ali na manje dimenzije, preris katastarskog plana, uvjerenje o izgradenosti unutar izgrađenog građevinskog prostora, situacioni plan, rješenje o razrezu poreza, i mnoštvo drugih dokumenata. 

Šta je potrebno kako bi se izvršila legalizacija vezana za izlazak iz gabarita te dobila uporabna dozvola. Koliko traje postupak i koliki je orjentacioni trošak 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potrebno je imati zahtjev za ozakonjenje (ili nekako doći do njega) i sukladno Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, ozakoniti objekat u skladu s istim. 

Na 11. 11. 2021. at 13:31, edo_cpwisla je napisao:

Kuca izgrađena '86 godine upisana u zk sa uređenim pravnim i vlasničkim pitanjima.

Imate li možda Potvrdu građevinske inspekcije da se ne vodi postupak? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, mutavi je napisao:

Potrebno je imati zahtjev za ozakonjenje (ili nekako doći do njega) i sukladno Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, ozakoniti objekat u skladu s istim. 

Imate li možda Potvrdu građevinske inspekcije da se ne vodi postupak? 

24.veljace 2010 izdata potvrda ministarstvo zaštite okoliša prostornog uređenja i graditeljstva da nije u tijeku insoekcijski postupak 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, mutavi je napisao:

 

image.png.5959edb7e32cf6121992f03bb59d2625.png

U svrhu čega ishodite Uporabnu dozvolu. Obveza je investitora ishoditi sukladno Zakonu, ali zbog čega Vam sad treba kada je toliko godina niste imali? Kupoprodaji, kredit ili sl? 

Kupljene nekretnina u septembru sa namjerom izdavanja dijela kuće za što je potrebna kategorizacija a za istu je potrebna uporabna ili građevinska dozvola sa rješenjem da se ne vodi postupak ali ako je nekretnine izgrađena sukladno projektu i Građevinskoj dozvoli a napravljena sa manja odstupanja 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravomoćna građevinska dozvola izdana do 19.06.1991. s Potvrdom inspekcije da se ne vodi postupak ima snagu Uporabne dozvole sukladno Zakonu o gradnji te Vam za isto UO za graditeljstvo može izdati Potvrdu/Mišljenje o primjeni propisa.  

U zakonu nigdje se ne na navodi da zgrada mora biti izgrađena u skladu s glavnim projektom iako sam naišao na jedno tumačenje Ministarstva gdje kažu da zgrada sa njihovog stajlišta ukoliko nije izgrađena u skladu s izdanom dozvolom, ima status nezakonito izgrađene zgrade. 

Kontradiktornost je u propisima pa sam naišao na dosta slučajeva gdje uz gore navedenu Potvrdu to "prolazi" 

Prilikom kategorizacije apartmana, služba za gospodarstvo ne utvrđuje da li je zgrada u skladu s glavnim projektom, njima će uz Građevinsku, Potvrdu i inspeckije i gore navedenu Potvrdu ureda za graditeljstvo biti dovoljno za dokaz legalnosti objekta. 

uređeno: od mutavi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, mutavi je napisao:

Pravomoćna građevinska dozvola izdana do 19.06.1991. s Potvrdom inspekcije da se ne vodi postupak ima snagu Uporabne dozvole sukladno Zakonu o gradnji te Vam za isto UO za graditeljstvo može izdati Potvrdu/Mišljenje o primjeni propisa.  

U zakonu nigdje se ne na navodi da zgrada mora biti izgrađena u skladu s glavnim projektom iako sam naišao na jedno tumačenje Ministarstva gdje kažu da zgrada sa njihovog stajlišta ukoliko nije izgrađena u skladu s izdanom dozvolom, ima status nezakonito izgrađene zgrade. 

Kontradiktornost je u propisima pa sam naišao na dosta slučajeva gdje uz gore navedenu Potvrdu to "prolazi" 

Prilikom kategorizacije apartmana, služba za gospodarstvo ne utvrđuje da li je zgrada u skladu s glavnim projektom, njima će uz Građevinsku, Potvrdu i inspeckije i gore navedenu Potvrdu ureda za graditeljstvo biti dovoljno za dokaz legalnosti objekta. 

Ukoliko objektivno ne moraju biti urađeni u skladu sa projektom i Građevinskom dozvolom to bi svi gradili nebodere na moru, tako da mislim da se mora ispostovati projekt. Takvu informaciju sam dobio iz ureda za urbanizam. Oni su mi rekli da ukoliko ima ta dva dokumenta a nisu rađene nikakve promjene spratnksti iki izlaska iz gabarita (bilo kakve) da bi dozvolu dobio jednim potezom pera. 

Voditelj sluzbe za turizam i gospodarstvo splitsko dalmatinska županija mi je rekao da mora biti i projekt prilikom očevida kako bi ustanovili jel građevina u skladu sa projektnom dokumentacijom. 

Hvala u svakom slučaju za informacje ali sam i dalje u dilemi šta činiti 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako god, ja sam mišljenja da vi Uporabnu dozvolu imate. Propust inspekcije je bio što prilikom izdavanj Potvrde, nisu izašli na teren i pokrenuli postupak protiv Vas. Zakon jasno kaže da, se ne ponavljamo. 

prije 17 minuta, edo_cpwisla je napisao:

da bi dozvolu dobio jednim potezom pera. 

Pokušavam reći da Uporabnu nije potrebno izdavati, uz navedenu Potvrdu, jer Zakon tako kaže.

prije 15 minuta, edo_cpwisla je napisao:

Voditelj sluzbe za turizam i gospodarstvo splitsko dalmatinska županija mi je rekao da mora biti i projekt prilikom očevida kako bi ustanovili jel građevina u skladu sa projektnom dokumentacijom. 

 

Nije taj ured nadležan za utvrđivanje legalnosti objekta. 

No da se mi vratimo na Vaš problem. Vidim da praksa varira od područja do područja pa smo zbog toga država u državi što se tiče nekakvih stvari.

Probajte vidjeti u nadležnom UO za graditeljstvo, da li bi igrala solucija, izmjena i dopuna građevinske dozvole iz 1986. godine (ukoliko je ta nelegalna dogradnja u skladu s prostorno planskom dokumentacijom). Samo morate biti svjesni da morate naći nekoga, ko će vam sve te izjave izvođača, nadzor i ostalo potrebno, potpisati da je radio (unazad) iako nije radio kod podnošenja zahtjeva za Uporabnu dozvolu.

Također, u zadnje vrijeme sam vidio slučajeva kao vaš, gdje su išili na izmjenu i dopunu građevinske (u startu odstupljeno) ali u izmjeni i dopuni su imali još nekakve nove dogradnje, tako da je sve sa papirima, izajvama, izvođačima, prošlo u tom paketu. 

Znači probajte se informirati da li je moguća solucija izmjene o dopune građevinske dozvole iz 1986.  godine, ukoliko nemate nekakav aktivan zahtjev za ozakonjenje (što bi bila najbrža, najjeftinija solucija).  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, mutavi je napisao:

Kako god, ja sam mišljenja da vi Uporabnu dozvolu imate. Propust inspekcije je bio što prilikom izdavanj Potvrde, nisu izašli na teren i pokrenuli postupak protiv Vas. Zakon jasno kaže da, se ne ponavljamo. 

Pokušavam reći da Uporabnu nije potrebno izdavati, uz navedenu Potvrdu, jer Zakon tako kaže.

 

Nije taj ured nadležan za utvrđivanje legalnosti objekta. 

No da se mi vratimo na Vaš problem. Vidim da praksa varira od područja do područja pa smo zbog toga država u državi što se tiče nekakvih stvari.

Probajte vidjeti u nadležnom UO za graditeljstvo, da li bi igrala solucija, izmjena i dopuna građevinske dozvole iz 1986. godine (ukoliko je ta nelegalna dogradnja u skladu s prostorno planskom dokumentacijom). Samo morate biti svjesni da morate naći nekoga, ko će vam sve te izjave izvođača, nadzor i ostalo potrebno, potpisati da je radio (unazad) iako nije radio kod podnošenja zahtjeva za Uporabnu dozvolu.

Također, u zadnje vrijeme sam vidio slučajeva kao vaš, gdje su išili na izmjenu i dopunu građevinske (u startu odstupljeno) ali u izmjeni i dopuni su imali još nekakve nove dogradnje, tako da je sve sa papirima, izajvama, izvođačima, prošlo u tom paketu. 

Znači probajte se informirati da li je moguća solucija izmjene o dopune građevinske dozvole iz 1986.  godine, ukoliko nemate nekakav aktivan zahtjev za ozakonjenje (što bi bila najbrža, najjeftinija solucija).  

Hvala na savjetu, probaću to da učinim 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija