Jump to content

Otpremnina MUP-a za HRVi umirovljenika


apache70

Preporučene objave

Pozzz svima...... 

Dugo me nije bilo na forumu pa imam par pitanja. 

Čitam postove Nixona, Sky-a i drugih pripadnika MUP-a koji odlaze u invalidsku mirovinu, pa me zanima zbog čega se od MUP-a ne dobije otpremnina sukladno Zakonu o policiji ako odlaziš u invalidsku mirovinu kao HRVI? 

Pa zar ti MUP kao poslodavac u tom slučaju ne isplaćuje otpremninu, a u samom Zakonu piše da ukoliko odlaziš u mirovinu zbog invalidnosti imaš pravo na 12 prosječnih plaća zbog nastale invalidnosti u službi? 

Molim kolege za pojašnjenje...... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, apache70 je napisao:

Pozzz svima...... 

Dugo me nije bilo na forumu pa imam par pitanja. 

Čitam postove Nixona, Sky-a i drugih pripadnika MUP-a koji odlaze u invalidsku mirovinu, pa me zanima zbog čega se od MUP-a ne dobije otpremnina sukladno Zakonu o policiji ako odlaziš u invalidsku mirovinu kao HRVI? 

Pa zar ti MUP kao poslodavac u tom slučaju ne isplaćuje otpremninu, a u samom Zakonu piše da ukoliko odlaziš u mirovinu zbog invalidnosti imaš pravo na 12 prosječnih plaća zbog nastale invalidnosti u službi? 

Molim kolege za pojašnjenje...... 

Poštovanje Apache 70 , znači po Čl. 6 vam stoji na potpis ministra, a on to ne mora potpisati. Obrazloženja uglavnom nema nikakvog. U njemu stoji najmanje 10 god provedenih na poslovima na kojima se staž računa u uvećanom trajanju, najmanje 15 god stvarno odradenog rada-staž, i najmanje 30 god ukupnog mirovinskog staza- efektivni staž + radni staz+benificirani radni staž, bez obzira na godine života. U tom slučaju se primjenjuje Čl.6 Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja dvo i pol.sluzbenika uz naravno otpremninu (10 placa).Znaci ministar može potpisati, a i ne mora zbog zbog potreba službe i to je to. 

Šta se tiče hrvi- tkd stoji za invalidsku mirovinu ako pol.sluzbenik zbog profi bolesti,  ili ozlijede na radu nije u mogućnosti dalje obavljati svoju službu ide u inv.mirovinu- profes/ opca, ali kvaka je u tome jer ptsp- sa priznatim statusom hrvi nije profesionalna bolest, pa onda ne dobiješ otpremninu (12 placa) nego zadnje 3 plaće kao i prije. Eto to vam tako nekako ispada zajeb u definiciji riječi i nemaš prava na otpremninu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozzz Nixon..... 

Moram to malo proučiti onda...... 

Imam 31 godinu staža u MUP-u i status HRVI, a sljedeće godine bi lagano u mirovinu, pa me ovo s otpremninom malo zateklo..... 

Ali nigdje ne piše ili ne vidim da piše da ukoliko pol. službenik ide u invalidsku mirovinu kao HRVI da ima pravo na samo tri plaće! 

Ima li tko od kolega da je otišao tako u mirovinu kao HRVI i da je dobio samo 3 plaće otpremnine? 

Da li se to može utuživati i tražiti otpremnina u iznosu 12 plaća? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, apache70 je napisao:

Pozzz Nixon..... 

Moram to malo proučiti onda...... 

Imam 31 godinu staža u MUP-u i status HRVI, a sljedeće godine bi lagano u mirovinu, pa me ovo s otpremninom malo zateklo..... 

Ali nigdje ne piše ili ne vidim da piše da ukoliko pol. službenik ide u invalidsku mirovinu kao HRVI da ima pravo na samo tri plaće! 

Ima li tko od kolega da je otišao tako u mirovinu kao HRVI i da je dobio samo 3 plaće otpremnine? 

Da li se to može utuživati i tražiti otpremnina u iznosu 12 plaća? 

Gledajte vi imate pravo na pol.mirovinu Čl.6. ako prelazite 30 god efektivno službe bez beneficiranog staža. Mislim da ne bi imali problema da vas puste. Ako na mirovinskom izračunate imate siguran iznos+ otpremnina. Ovo vam neće ni pisati samo su se poigrali terminologijom riječi koje idu njima u prilog, a to je da se ne dobije otpremnina. Činjenica je da na listi Hzzo ptsp nije prof bolesti, i tako će vam onda reci, ako dođete u poziciju da vam skinu ovlaštenje i pošalju na mirovinski. Kod hrvi vam onda opet ide neizvjesnost, u koju će vas invalidsku poslati mogu profi, a mogu i opću. Profi je nepovoljnija u odnosu na vašu pol.mirovinu, a opca je nešto bolja. Tu su pitanja i omjera koje su danas postrozene, tako da onaj tko dobije npr.50-50 opću može biti sretan. Jedina prednost kod hrvi su izgleda ti cinovi sad koliko idu gore 1 ili 2 čina ne znam, ali to vrijedi samo ako ste u radnom odnosu i Mup Zg ih daje. Ako se umirovite prije idete u zvanje koje vam se prevede dok ste bili zaposleni. 

Ne vjerujem da ih ima jer pol.sluzbenici uglavnom ne ulaze u rizik upravo zbog dugog staža I te otpremnine. Morate znati otkako je Zakon o braniteljima na snazi da je prvotno bilo 3 izlaska na komisiju a to su 3 god. I sam status kao privremen ne vrijedi ako nije stalan na mirovinskom. Tek sad je na snazi da se iz 2 dobija za stalno upravo zbog dugog postupka. 

Hrvi- ptsp je upravo što i obični ptsp samo šta se definira kao posljedica rata, a to mogu dobiti civilne osobe poput npr.trudnice ili djece u vrticu. Uostalom hrvi mogu radit tako da ako ga se i ostvari a radni staž nije pokriven 1/3 oni mogu reći vi dobivate invaliditet za 20 ili 30% a mi ćemo vam naći posao. Znaci i sa hrvi ne mora se ići u mirovinu.

Mislim po umirovljenju ako tražite nesto naknadno da vam priznaju morate vodit upravni spor, a oni to jednostavno napišu vi ste u mirovini i ne ostvarujete pravo retroaktivno nit na cinove, a kamoli otpremninu.

Vi se možete umiroviti u pol.mirovinu i onda traziti da vam se prebaci u braniteljsku. Kad vam se izračuna iznos, uzimate pravo izbora na povoljniju mirovinu. Odluka je na kraju opet isključivo na vama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani apache imate 3 solucije za neke novce, sama otpremnina ne mora biti toliko velika kako mislite naravno to dobijete odjednom ali možete dobiti i više ali kroz rate naravno. Prva solucija bi bila da idete u starosnu mirovinu po čl. 6 dobijete 60.000 kn otpremnine i slijedeće godine nekih 7.000 kn povrata poreza. Druga solucija da idete u invalidsku po članku 11. i dobijete nekih 12.000 kn otpremnine, ali ta invalidska ima i treću soluciju ako već imate HRVI stalno a to je da idete na bolovanje na ptsp naravno ako ga imate, mup vas šalje na svoju komisiju i utvrde da je bolest nastala za vrijeme obnašanja službe, daju vam 100% bolovanje i vi budete na bolovanju koliko god možete i taj omjer između mirovine i plaće je 40:60 naravno za tih skoro 2 godine ne koristite godišnji jer ste na bolovanju i za to dobijete oko 35.000 kn sa povratom poreza, povrat poreza od bolovanja i otpremnina 12.000 kn, neke moje kolege su skupile i 140.000 kn i prilikom predaje u mirovinsko predate papire da imate HRVI za stalno i onda ne idete po članku 11 nego u kumuliranu invalidsku po zakonu o braniteljima. Ima tu još nekih pravnih rješenja i za tih 12 otpremnina poslije s tužbom da vam se poslije PTSP prizna kao profesionalna bolest ako prije niste bolovali a to ste dobili za vrijeme službe itd...ima toga ali ni ja ne znam sve.   

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče samih otpremnina MUP daje 10 otpremnina za starosnu prema čl. 6 i onda koristi zakon o policiji čl. 21, a kada idete prema čl.11 u invalidsu onda koriste kolektivni ugovor a to možemo zahvaliti našim sindikatima pogotovo onih reprezetativnim koji sve živo potpisuju a samo ne na dobrobit policajaca...Isti su mogli izboriti da policajac koji je dragovoljac, hrvatski branitelj kada ide u starosnu mirovinu po čl  6 dobije dane u borbenom sektoru po 50 lipa i status dragovoljca 10% ali nisu nikada ništa činili nažalost. Bio sam jedan od osnivača velikog sindikata na samom početku i imali smo ideje za zaštitu djelatnika ali ovo što su radili zadnjih 10 godina je strašno i čudim se da su policajci još u njima.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozzz i hvala kolege...... 

Evo sad razmišljam o svemu tome...... 

Nisam mislio da će to s otpremninom biti tako komplicirano..... 

Imam 31 godinu efektivnog staža, rješen status HRVI stalno još od devedesetih i od Hzzo 100 % bolovanje kada idem na stacionarno ili ambulantno liječenje u toplice....... 

Ali eto usprkos svemu radim još i sad...... 

I sad kad razmišljam o umirovljenju pročitam ovo za otpremnine i prevođenju policijskih zvanja...... 

Nekada davno su čak davali i po tri čina više kolegama koji su bili samnom, a sad se više ne zna kak ide prevođenje jer nitko nije vidio Pravilnik, pa čak niti socijalne radnice za braniteljsku skrb u upravama kad ih pitaš vele da nije do njih već kak u MUP-u odluče.... 

I dalje bi molio ako je koji kolega otišao u skoro vrijeme u invalidsku mirovinu kao HRVI da iznese svoje iskustvo...... 

Hvala Nixon i Sky na odgovorima...... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , apache70 je napisao:

Pozzz i hvala kolege...... 

Evo sad razmišljam o svemu tome...... 

Nisam mislio da će to s otpremninom biti tako komplicirano..... 

Imam 31 godinu efektivnog staža, rješen status HRVI stalno još od devedesetih i od Hzzo 100 % bolovanje kada idem na stacionarno ili ambulantno liječenje u toplice....... 

Ali eto usprkos svemu radim još i sad...... 

I sad kad razmišljam o umirovljenju pročitam ovo za otpremnine i prevođenju policijskih zvanja...... 

Nekada davno su čak davali i po tri čina više kolegama koji su bili samnom, a sad se više ne zna kak ide prevođenje jer nitko nije vidio Pravilnik, pa čak niti socijalne radnice za braniteljsku skrb u upravama kad ih pitaš vele da nije do njih već kak u MUP-u odluče.... 

I dalje bi molio ako je koji kolega otišao u skoro vrijeme u invalidsku mirovinu kao HRVI da iznese svoje iskustvo...... 

Hvala Nixon i Sky na odgovorima...... 

A trebali smo umisto 30 god uniforme radit 3 miseca u Holdinga, pa ne bi sad pisali imamo li pravo na otpremninu i kako je ostvarit. 

Šta se tiče invalidske hrvi- činovi trebali bi se uskladivati i to mi je potvrdila kolegica u mojoj PU. Treba se samo raspitati, a na tome radi kolegica u Zg. To će vas sigurno zanimati br je 01 61 22 265 pa info.mozete se interesirali. Mislim da je kolega Sky u pravu kad je spomenija o 2 čina gore sa trajnim statusom. Mislim da oni nisu išli za tim da će biti novih hrvi-a, pa je taj Pravilnik iz 2015 g još na snazi. O tome više zna Sky, jer se još prije interesirao. Eto tko bude prvi nazvao može ovdje podijeliti svoja saznanja idu li 1-2 čina gore kad se odlazi iz službe u mirovinu.

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija