Jump to content

Ostavinska rasprava - Stan koji je uknjizen


inne
 Dijeli

Preporučene objave

Ostavinska rasprava je zakazana u drugi mjeseci. Moj otac je prije par mjeseci otplatio stan i uknjizio se kao vlasnik koji je dobio od svog pokojnog oca. Prije par mjeseci je umrla baka i sada moja teta(tatina sestra) kaze da ima pravo traziti svoj dio tog stana iako su ga moji roditelji otplacivali zadnjih 20ak godina. Da li ona ima to pravo? 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 06. 01. 2022. at 13:58, inne je napisao:

Njemu je mama odavno prenijela pravo za otkup drustvenog stana(prije vise od 10 godina).

U sličnoj, gotovo istoj pravnoj stvari se raspravljalo pred Vrhovnim sudom Republike Hrvatske, broj Rev 994/2007-2 od 1. prosinca 2010., u kojem postupku je između ostalog dato sljedeće obrazloženje:

"Pravilno sudovi zaključuju da je pok. Č. Đ. za života dao tuženiku suglasnost za otkup stana, ali pogrešno smatraju da se davanje navedene suglasnosti smatra odricanjem od prava (pravo na otkup stana), a koje se odricanje u smislu čl. 34. ZN smatra darom. Stoga prema pravnom shvaćanju ovoga suda davanje suglasnosti pok. Č. Đ. tuženiku kao sinu i članu porodičnog domaćinstva nema značaj darovanja predmetnog stana niti odricanja od prava na otkup stana u smislu čl. 34. ZN. Zbog toga se ne može niti govoriti o vrijednosti tog stana kao dara, a koja bi se imala uračunati u vrijednost ostavine vezano za izračunavanje nužnog dijela u smislu odredbe čl. 33. st. 3. ZN. (…) Prema pravnom shvaćanju Ustavnog suda RH izraženom u odluci broj U-III/3041/2003 od 10. ožujka 2004., pravo na otkup stana koje pripada stanaru - nositelju stanarskog prava u smislu odredbi Zakona o prodaji stanova je osobno pravo koje ne prelazi na nasljednike te je tom odlukom Ustavni sud prihvatio pravno stajalište Vrhovnog suda RH izraženo u presudi Gzz-53/2003 od 27. svibnja 2003.“

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

U sličnoj, gotovo istoj pravnoj stvari se raspravljalo pred Vrhovnim sudom Republike Hrvatske, broj Rev 994/2007-2 od 1. prosinca 2010., u kojem postupku je između ostalog dato sljedeće obrazloženje:

"Pravilno sudovi zaključuju da je pok. Č. Đ. za života dao tuženiku suglasnost za otkup stana, ali pogrešno smatraju da se davanje navedene suglasnosti smatra odricanjem od prava (pravo na otkup stana), a koje se odricanje u smislu čl. 34. ZN smatra darom. Stoga prema pravnom shvaćanju ovoga suda davanje suglasnosti pok. Č. Đ. tuženiku kao sinu i članu porodičnog domaćinstva nema značaj darovanja predmetnog stana niti odricanja od prava na otkup stana u smislu čl. 34. ZN. Zbog toga se ne može niti govoriti o vrijednosti tog stana kao dara, a koja bi se imala uračunati u vrijednost ostavine vezano za izračunavanje nužnog dijela u smislu odredbe čl. 33. st. 3. ZN. (…) Prema pravnom shvaćanju Ustavnog suda RH izraženom u odluci broj U-III/3041/2003 od 10. ožujka 2004., pravo na otkup stana koje pripada stanaru - nositelju stanarskog prava u smislu odredbi Zakona o prodaji stanova je osobno pravo koje ne prelazi na nasljednike te je tom odlukom Ustavni sud prihvatio pravno stajalište Vrhovnog suda RH izraženo u presudi Gzz-53/2003 od 27. svibnja 2003.“

Jooj hvalaaaa. Jos da mi prevedes, bilo bi super 😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija