Jump to content

razvrgnuće suvlasničke zajednice - Etažiranje


Aramis6

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Molim vas pomoc vezano za sljedeću situaciju:

Pokrenut je postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice, nekretnina koja je predmet ima upis u ZK ali sa kvadraturom koja neodgovara stvarnom stanju. U postupku sam se izjasnila da cu kupiti nekretninu i isplatiti ali da mi je potrebno riješeno etažiranje stambene površine predmetne nekretnine jer će ista biti založno pravo banke - hipotekarni kredit.

Molim vas da li se u postupku razvrgnuća suvlasničke zajednice moze pokrenuti etažiranje nekretnine na nalog suda ili kakva je praksa u takvim situacijama?

Hvala na odgovorima.

Lp,

uređeno: od Borbena7
Velika slova - smatraju se vikanjem na forumu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u razvrgnuće suvlasničke zajednice - Etažiranje
Dana 05. 04. 2022. u 9:23, Aramis6 je napisao:

Molim vas da li se u postupku razvrgnuća suvlasničke zajednice moze pokrenuti etažiranje nekretnine na nalog suda ili kakva je praksa u takvim situacijama?

Vidite moj zadnji odgovor u Temi u dijelu koji se odnosi na upit o sudskom razvrgnuću uspostavom posenog dijela nekretnine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Hvala puno na odgovoru i vašem Linku. Pročitala sam  i sve jasno. Kod mene je malo drugačija situacija - nekretnina je stan, kod stana se nemože geometrijski odvojiti cjeline jer je jedan ulaz. 

Molim vas možete mi reći s obzirom na moju situaciju gdje sam se izjasnila da ću isplatiti suvlasnika ali u ZK nije upisana točna kvadratura stana - nije napravljeno etažiranje vlasništva - a isto mi je potrebno za dizanje hipotekornog kredita kod banke za ovaj stan koji će biti zalog.

 

Mogu li očekivati da  sud u postupku razvrnguća suvlasničke zajednice civilnom diobom odlučiti da se nekretnina  etažira s obzirom da ništa neosporavam (omjer,prava, predmet  suvlasništva)? A isto želim kupiti ali putem kredita banke za koji mi trebaju uredni papiri.

 

Hvala na odgovoru.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Po

Dana 07. 04. 2022. u 0:07, Spitfire je napisao:

Vidite moj zadnji odgovor u Temi u dijelu koji se odnosi na upit o sudskom razvrgnuću uspostavom posenog dijela nekretnine. 

Pozdrav, molim vas nakon što sam izjavila da ću isplatiti ostale suvlasnike nekretnine jedan od suvlasnika  neželi tim putem nego zahtjeva razvrgnuće samo civilnom diobom što znači da će ići na javnu dražbu gdje postoji mogućnost da to netko drugi kupi.

Imam li ja kakva prava kada takav način direktno štetno utječe na mene kao već suvlasnika koji je prema sudu izrazio namjeru kupnje od ostalih? Mogu li se  pozvati na neli članak zakona ili slično?

 

Moj odvjetnik govori da nemogu ;(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Aramis6 je napisao:

Imam li ja kakva prava kada takav način direktno štetno utječe na mene kao već suvlasnika koji je prema sudu izrazio namjeru kupnje od ostalih?

Imate pravo zahtjevati drugačiji način razvrgnuća tj. etažiranjem ako je isto moguće provesti.

Nije mi baš najjasnije što suvlasnik misli postići civilnom diobom jer je vrlo vjerovatno moguće da se nekretnina proda i dobije na osnovu svoga suvlasničkog udjela manji iznos nego što ste vi ponudili. A što se same dražbe tiče, vi kao suvlasnik se možete pojavit na dražbi kao ponuditelj te ako budete najpovoljniji može se nekretnina dodijeliti vama s time da će vam se od ponuđene cijene oduzeti vrijednost vašeg suvlasničkog udjela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Hvala puno na odgovoru.

 

Nažalost nekretnina je stan i nemože se etažirati da svatko ima svoje jer postoji samo jedan ulaz.

Javna dražbe se bojim jer može doći svatko i kako je to u Hrvatskoj kod nas napraviti kupnju sa nekim  u dogovoru.

 

Molim vas postoji li mogućnost kod suda da ja uložiti žalbu na civilno razvrgnuće  s obzirom da sam iskazala namjeru kupnje i da sudu predložim da procjeni nekretninu i da je onda ja kupim da neide na javnu dražbu?

 

Postoji li još kakve mogućnosti iz prakse? Vidim da moj odvjetnik nema iskustva sa takvim stvarima i da prati što proceduralno zakon nalaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 06. 2022. u 9:23, Aramis6 je napisao:

Molim vas postoji li mogućnost kod suda da ja uložiti žalbu na civilno razvrgnuće

Eventualno možete prigovarati da razvrgnuće dolazi u nevrijeme, a

Dana 02. 06. 2022. u 9:23, Aramis6 je napisao:

s obzirom da sam iskazala namjeru kupnje i da sudu predložim da procjeni nekretninu i da je onda ja kupim da neide na javnu dražbu?

ovo bi bilo zahtjevanje razvrgnuća isplatom. No kao i za nevrijme, i za razvrgnuće isplatom trebate osobito ozbiljan razlog da bi sud isto prihvatio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija