Jump to content

Bračna stečevina - nasljeđivanje


Jagoda12

Preporučene objave

Pozdrav,

Moja majka i očuh  su u dugogodišnjem braku, sve što su stekli (stan, auto, novac) stečeno je u braku i bračna je stečevina no sve glasi na njega. Međutim prema neoborivoj zakonskoj presumpciji bračni drugovi su suvlasnici zajedničke imovine bez obzira na koga ona glasi. Mene zanima u kojem trenutku (kada umre ona čiji sam nasljednik ili kada umre on čiji ja nisam nasljednik) ja mogu pokrenuti postupak utvrđivanja bračne stečevine kako bih naslijedio dio njezinog dijela).                                                                                                                                            I imam li još neke mogućnosti?  

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dok je ona živa, Vi ne možete u njeno ime pokretati postupke, dakle ne možete utvrđivati što je, a što nije bračna stečevina.

Ako ona umre prije njega - u ostavinskom postupku to spomenuti pa po potrebi voditi parnicu.

Ako on umre prije nje - ona će u ostavinskom postupku tražiti da se razdijeli njena polovica od njegove imovine te nasljeđivati ostatak njegove imovine. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, imam pitanje...devedesetih, supružnici sa dvoje djece zajedno ulaze u gradski stan koji imaju mogućnost kupnje te isti kupuju otplačujući ga izravno na račun grada. Stan otplaćuje suprug i stan se još otplaćuje. Supruga je u međuvremenu preminula. Je li se na ostavinskoj raspravi uz novac i pokretnine trebalo postaviti i pitanje nasljedstva supruginog dijela stana na supruga i djecu ili nije iz razloga toga što suprug otplaćuje kredit pa se stan vodi kao njegov? Nije li to bračna stečevina obaju supružnika?

uređeno: od Gorobert
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija