Jump to content

Zajedničko kućanstvo - doprinos - nasljeđivanje


anonimno

Preporučene objave

Živim s ocem u zajedničkom kućanstvu - zaposlena sam 18 godina, 15 godina u zajedničkom kućanstvu živi i moj muž. Sestra je otišla od kuće i nikad ništa nije ulagala niti se brinula za oca. Otac je penzioner i ima penziju cca 1800 kn. Muz i ja cijelo vrijeme zajedničkog kućanstva smo zaposleni s dobrim plaćama a muž je uz to prevređivao u dodatnim poslovima. Ja sam uz posao za oca obavljala sve poslove od kuhanja, pranja peglanja ... itd.... Moja sestra sad nakon 18 godina bez da je ista ulozila u kucu ili imala kakvu obavezu prema ocu misli da ima pravo na polovicu kuće jer to što sam se ja brinula za oca u zajedničkom kućanstvu i što smo moj muž i ja privređivali ne vrijedi ništa ?? Možda bismo još trebali platiti podstanarstvo !!?? Otac je bio gospodin čovjek cijelo vrijeme imao oprano, speglano, skuhano... i svoju penziju od 1800 kn samo za sebe. Ako je htio nešto dati u kuću dao je ako ne nije.

Jedino zadnjih nekoliko godina mjesečno izdvoji 500 KN u kućni budžet toliko je sam odredio po svojoj volji....

 

Otac je verificirao moj rad i doprinos.... no unatoč tome moja sestra smatra da sam imala još i tatinu penziju, da sam imala besplatno stanovanje i td...što više nego smiješno…

 

 

Pitanje je može li se i kako i na koji način u ovakvom slučaju izračunati moj doprinos, doprinos mog muža za sve ove godine...???

Posebno mi je pitanje za pravo mog muža koji je od ovih 15 godina uvijek iznad prosjeka a jedno 5 je zarađivao preko 3 prosječne plaće.. i time doprinosio u kuću omogućujući i meni i mom ocu bolju kvalitetu života.. a tu su i neka ulaganja u kuću....

 

Čisto mi je to važno radi moralne satisfakcije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priča ne bu završila na taj način jer je moj otac prije zadnjeg većeg ulaganja meni darovao pola kuće,

a uvjet da mi daruje drugu polovicu je bio da nešto izgradim za sestru - ja započela ulaganje - sestra odustala i želi nakon očeve smrti isplatu.

 

Ponuđeno joj da se za ostalu polovicu brine o ocu ali to ne može.!!! Dakle ŽELJE veće od MOGUĆNOSTI. Ocu sam ponudila da se mužem i djetetom iselim iz kuće pa da druga kćer vodi brigu o njemu. Otac to ne prihvaća želi da sve ostane kao i do sad. Sestra misli da ona ako već nema pravo na polovicu onda ima bar pravo na trećinu...

tra la la .... Kao što je obično kod nas samo PRAVA ali obaveze ma ni čut....

 

Pa sad idemo regulirati sve dodatnim ugovorima.

KOLIKO KOŠTA DA KOŠTA ..

kakvi god bili ugovori ili pravni dokumenti bitno da se zadovolje uvjeti dolje navedeni...

 

 

Tri su strane:

 

OTAC: Njemu sigrunost da će živeti kao što je i dosad. Želi da ja naslijedim kuću.. Želi da druga kćerka sigurno dobije svoj novac kao isplatu iz kuće a nakon njegove smrti..

 

JA: Meni da mogu ulagati u kuću a da nakon očeve smrti ne moram hodati po sudovima da dokazujem vrijednost svog rada i ulaganja.

 

 

SESTRI: Sigurnost da će dobiti iznos isplate nakon očeve smrti.

 

1/2 dobila sam darovnim ugovorom....druga polovica je na oca.koju će također meni ostaviti... Kako i na koji način i kakvim ugovorima sve regulirati a da budem zaštićena da mojoj sestri ne padne na pamet da me tuži za nužni dio... Iznos koji je sad dogovoren sigurno premašuje iznos nužnog dijela...

Ali ako otac poživi još desetak godina i ja uložim svoje novce - moglo bi joj pasti na pamet da je dobila premalo jer sve sad nakon mojih ulaganja vrijedi više pa bi i ona onda trebala dobiti više...

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija