Jump to content

Povrat sredstava kod nezadovoljavajuće kupnje


Yvanne

Preporučene objave

Pozdrav svima! 

Imam nekakvu malu situaciju za koju ćete mi, vjerujem moći pomoći. 

Naime, kupljena je zlatna ogrlica u vrijednosti 4.000 kn koja je bila loše zalotana te je pukla i ispala s vrata, srećom to se dogodilo tijekom noći tako da nije izgubljena. 

Uglavnom, na traženje povrata novca trgovac nudi samo popravak. Meni popravak nakon ovog ne igra jer ne želim da pukne i izgubim je. 

 

Što mi je činiti da mi vrate novac?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

prema Zakonu o obveznim odnosima kupac koji je pravodobno i uredno obavijestio prodavatelja o nedostatku ovlašten je:

1) zahtijevati od prodavatelja uklanjanje nedostatka,

2) zahtijevati od prodavatelja predaju druge stvari bez nedostatka,

3) zahtijevati razmjerno sniženje cijene,

4) izjaviti da raskida ugovor

i to redoslijedom kako je navedeno.

Prilikom ostvarivanja prava na uklanjanje nedostatka kupac ima pravo izbora između popravka i zamjene stvari, osim ako bi odabrani način uklanjanja nedostatka bio nemoguć ili ako bi njime u odnosu na drugi način uklanjanja nedostatka prodavatelju nastali nerazmjerni troškovi uzimajući u obzir sve okolnosti, a osobito vrijednost stvari bez nedostatka, značaj nedostatka i pitanje može li se popravak odnosno zamjena obaviti bez znatnih neugodnosti za kupca.

Kupac ima pravo na sniženje cijene ili na raskid ugovora tek ako prodavatelj nije uklonio nedostatak, ili je to odbio učiniti ili nije uklonio nedostatak u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima, ako nedostatak postoji unatoč pokušaju prodavatelja da ga ukloni odnosno ako je prodavatelj izjavio da neće ukloniti nedostatak ili iz okolnosti očito proizlazi da neće ukloniti nedostatak u razumnom roku ili bez znatnih neugodnosti za kupca te ako je nedostatak tako ozbiljan da opravdava trenutačno sniženje cijene ili raskid ugovora.

 

Iz navedenog proizlazi da povrat novca prema zakonu možete dobiti tek ako prodavatelj ne ukloni nedostatak. 

Rijetko koji prodavatelj ima praksu vraćanja novca jer im to prema zakonu nije obveza ako se nedostatak može ukloniti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija