Jump to content

Nasljedjivanje duga


Ivana23V

Preporučene objave

Postovani,trebala bi pravni savjet .

Naime radi se o dugu  oca mog sina koji uskoro puni 18 godina. Razvedena sam od njega prije 10ak godina, nakon rastave nikada nije uplatio kunu alimentacije niti vidio sina.

Prije 2 godine je umro.

Obavijest o saslusanju o prihvacanju odn.neprihvacanju nasljestva dobili smo prekasno,zivimo u inozemstvu vec 6 godina, nismo stiglo pravovremeno odreagirati, probali smo kontaktirati sutkinju o odgodi,ali nije prihvaceno jer je rok zavrsio ( ili tako nesto nam je receno, ugl.nismo stigli napraviti punomoc u Hrvatskoj ambasadi i na vrijeme je poslati u doba kad je drzava bila kompletno zatvorena zbog covida).

Nakon nekog  vremena dobili smo na adresu u Hrvatskoj nepravomocno rijesenje kojime je moj sin jedini nasljednik. U rjesenju stoji da je nasljedio 300 kn gotovine i bankovnu karticu,nije pisalo nista o stanju na racunu,ali pretpostavlajm da je rijec o nekim minusima. Sve se  moze preuzeti u Zagrebackom opcinskom sudu u pisarnici.Proslo ljeto dosli smo na godisnji odmor  u Hrvatsku i otisli do suda gdje nam je objasnjeno da je jos uvijek rijec o nepravomocenoj odluci te da je sutkinja koja se bavi slucajem na godisnjem odmoru .

U medjuvremenu nismo vise dolazili u Hrvatsku i ne namjeravamo do iduce godine.

Prije 3 dana obavjestavaju me osobe koje provjere povremeno moju postu u Hrvatskoj da je stigla obavijest sa suda na ime moga sina da je nasljedio dugovanje i spominju se neke ovrhe.

Rijec je o nekoj ovrhi iz 2017 . ciji je parnicni postupak prekinut nakon smrti i sada opet pokrenut kad to moj sin nasljedjuje jer postaje punoljetan .

Sin postaje punoljetan tek kroz par dana te se jos uvijek skoluje.Nigdje ne pise kakvo dugovanje. Rok zalbe 8 dana...pismo staro 3 tjedna.

Moze ocekivati poziv na saslusanje.

Ima li netko kakv savjet kako postupiti? Mozemo li u Hrvatskoj ambasadi napisati punomoc mojoj majci,njegovoj baki da se smije pojaviti umjesto njega na sudu i zastupati njegove interese? Ili bas mora biti odvjetnik?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 07. 2022. u 20:02, Ivana23V je napisao:

otisli do suda gdje nam je objasnjeno da je jos uvijek rijec o nepravomocenoj odluci

Koja odluka nije bila pravomoćna i zašto? Postojala je žalba ili?

Dana 21. 07. 2022. u 20:02, Ivana23V je napisao:

Nakon nekog  vremena dobili smo na adresu u Hrvatskoj nepravomocno rijesenje kojime je moj sin jedini nasljednik

Gdje sin i Vi imate prijavljeno prebivalište i boravište, te tko preuzima tj. potpisuje poštu koja dolazi na Vaša imena?

Dana 21. 07. 2022. u 20:02, Ivana23V je napisao:

Razvedena sam od njega prije 10ak godina, nakon rastave nikada nije uplatio kunu alimentacije niti vidio sina.

Da li je postojala odluka o ovakvoj obvezi sada već pok. oca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sin i ja smo privremeno odjavljeni iz RH iz Zagreba na adresu u Irskoj, ta privremena odjava istice iduci mjesec kada cemo odraditi trajnu odjavu. Posta nam stize na adresu na kojoj smo zivjeli u Zagrebu ,a tamo zive moji roditelji koji radi obaveza prema svojim roditeljima stalno putuju ,a sva posta...pa i sudska ih doceka doma u kaslicu. Znam da bi se to trebalo inace potpisati ne znam zasto nas nitko to ne trazi.

Presuda je bila nepravomocna....kako mi je kolegica te nase sutkinje objasnila da je nedostajao samo njezin potpis i da ce ova to obaviti cim se vrati sa godisnjeg ,ali potvrdu o tome nismo nikad dobili.Mislim da nije bilo nikakve zalbe .

U rijesenju o nasljedjivanju duga pise da je pokrenut ovrsni postupak protiv pokojnika,ali je zaustavljen njegovom smcu te ce sada pokrenuti postupak protiv mog sina koji je njegov nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Ivana23V je napisao:

Sin i ja smo privremeno odjavljeni iz RH iz Zagreba na adresu u Irskoj, ta privremena odjava istice iduci mjesec kada cemo odraditi trajnu odjavu. Posta nam stize na adresu na kojoj smo zivjeli u Zagrebu ,a tamo zive moji roditelji koji radi obaveza prema svojim roditeljima stalno putuju ,a sva posta...pa i sudska ih doceka doma u kaslicu. Znam da bi se to trebalo inace potpisati ne znam zasto nas nitko to ne trazi.

Sva dostava koja je izvršena na ovu adresu je nezakonita.

prije 3 minuta, Ivana23V je napisao:

Presuda je bila nepravomocna....kako mi je kolegica te nase sutkinje objasnila da je nedostajao samo njezin potpis i da ce ova to obaviti cim se vrati sa godisnjeg ,ali potvrdu o tome nismo nikad dobili.Mislim da nije bilo nikakve zalbe .

Onda je presuda (mada ne bih rekla da se radi o presudi već o rješenju) bila pravomoćna, ali je samo trebalo na nju staviti klauzulu pravomoćnosti.

prije 4 minuta, Ivana23V je napisao:

U rijesenju o nasljedjivanju duga pise da je pokrenut ovrsni postupak protiv pokojnika,ali je zaustavljen njegovom smcu te ce sada pokrenuti postupak protiv mog sina koji je njegov nasljednik.

To ne bih bilo rješenje o nasljeđivanju duga već rješenje o prekidu i nastavku postupka na nasljednika? Jeste li dobili još što uz to rješenje? Nekakvo rješenje o ovrsi i slično? Kada ste zaprimili to rješenje o prekidu i nastavku postupka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Sva dostava koja je izvršena na ovu adresu je nezakonita.

Onda je presuda (mada ne bih rekla da se radi o presudi već o rješenju) bila pravomoćna, ali je samo trebalo na nju staviti klauzulu pravomoćnosti.

To ne bih bilo rješenje o nasljeđivanju duga već rješenje o prekidu i nastavku postupka na nasljednika? Jeste li dobili još što uz to rješenje? Nekakvo rješenje o ovrsi i slično? Kada ste zaprimili to rješenje o prekidu i nastavku postupka?

To smo zaprimili peije oko 3 tjedna na adresu ,ali je do mene informacija dosla prije 5 dana. Da ,imate pravo rjesenje je pisalo ...o nasljedjivanju,a uz ovo rjesenje nismo dobili nista vise, osim ovoga sto cu priloziti da ne prepisujem sada

Screenshot_20220723-152626_Viber.jpg

Screenshot_20220723-152640_Viber.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalite se na ovo rješenje, pozivom na poslovni broj spisa iz desnog ugla.

Imate više osnova za žalbu od toga da je rješenje dostavljeno maloljetniku bez zakonskog zastupnika, a to ste Vi, pa do toga da je dostava izvršena nezakonito s obzirom da se pismena dostavljanju na adresu na kojoj ni Vi ni sin nemate prebivalište. Zatim da je sud propustio dostaviti Vam rješenje o ovrsi na koje imate pravo prigovora ili pak pravomoćno rješenje o ovrsi kao ovršnu ispravu na koju imate pravo žalbe, a za što ste uskraćeni. Te se žalite da je dug veći od visine vrijednosti nasljednog dijela... Također, opreza radi možete navesti da tražite i ukidanje klauzule pravomoćnosti ukoliko je ista nastupila, a radi nezakonite dostave.

U svakom slučaju imate prostora za ukidanje ovog rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

Žalite se na ovo rješenje, pozivom na poslovni broj spisa iz desnog ugla.

Imate više osnova za žalbu od toga da je rješenje dostavljeno maloljetniku bez zakonskog zastupnika, a to ste Vi, pa do toga da je dostava izvršena nezakonito s obzirom da se pismena dostavljanju na adresu na kojoj ni Vi ni sin nemate prebivalište. Zatim da je sud propustio dostaviti Vam rješenje o ovrsi na koje imate pravo prigovora ili pak pravomoćno rješenje o ovrsi kao ovršnu ispravu na koju imate pravo žalbe, a za što ste uskraćeni. Te se žalite da je dug veći od visine vrijednosti nasljednog dijela... Također, opreza radi možete navesti da tražite i ukidanje klauzule pravomoćnosti ukoliko je ista nastupila, a radi nezakonite dostave.

U svakom slučaju imate prostora za ukidanje ovog rješenja.

Bojim se sama to rjesavati jer nemam blagog pojma o zakonima, mislim da bi trebala angazirati odvjetnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija