Jump to content

mogu li hrvatski vjerovnici ovrhom sjesti na inozemne račune


Danas1234

Preporučene objave

Iza pokojnog oca ostalo je nešto imovine i nešto dugova. Za dug prema banci saznalo se odmah na ostavinskoj raspravi, sestra i ja smo se s bankom dogovorile, dug se polako otplaćuje.
Sad se javljaju novi vjerovnici, prijedlozi za ovrhu i tako...Ja sada živim u Austriji, trenutno sam nezaposlena (sad kad su se djeca prilagodila - škola, ritam...tražim posao). U Hrvatskoj imam na svoje ime otvoren tekući račun kojeg koristim za plaćanje domaćih računa (plin, struja... za stan gdje smo živjeli, u kući suprugovih roditelja).
Moje pitanje je - ako dođe do ovrhe, sjest će na moj hrvatski račun, no hoće li sjesti na moj austrijski? Zanima me trebam li vidjeti postoje li i ovdje opcija tipa zaštićenog računa..
Moj je plan svakako prebacivati novce na hrvatski račun, koliko budem mogla,  da se moj dio duga otplaćuje, no ne bih htjela da mi odjednom uzmu sve.
I drugo pitanje - imaju li pravo/mogućnost sjesti na račun mog supruga?
Puno hvala!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Danas1234 je napisao:
dug se polako otplaćuje.
Sad se javljaju novi vjerovnici, prijedlozi za ovrhu i tako...

Kolika je otprilike vrijednost Vaše nasljeđene imovine? Kolika je vrijednost duga kojega već otpaćujete? I konačno, kolika je vrijednost ostalih dugova za koje ste pozvani na plaćanje?

prije 2 sati , Danas1234 je napisao:

Moje pitanje je - ako dođe do ovrhe, sjest će na moj hrvatski račun, no hoće li sjesti na moj austrijski?

Mogu pokušati ovrhu i u inozemstvu. Europski ovršni naslov.

prije 2 sati , Danas1234 je napisao:

Moj je plan svakako prebacivati novce na hrvatski račun, koliko budem mogla,  da se moj dio duga otplaćuje

Možda se možete osloboditi dugova, a to ovisi o Vašim odgovorima na ovo prvo pitanje.

prije 2 sati , Danas1234 je napisao:

I drugo pitanje - imaju li pravo/mogućnost sjesti na račun mog supruga?

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena, hvala! Dug je definitivno manji od vrijednosti naslijeđene imovine (problem je što se radi o zemljištu koje već godinu dana stoji na prodaju, ništa od keša) tako da po tom pitanju nema eskiviranja  :) postoji nešto nade u tome da se vjerovnik nije pridržavao svojih općih uvjeta poslovanja i zakona o obveznim odnosima, vidjet ćemo, al se želim pripremiti u slučaju da ću morati otplaćivati.

prije 16 sati , Borbena7 je napisao:

Mogu pokušati ovrhu i u inozemstvu. Europski ovršni naslov.

 Ide li to automatski, ono - ovrha na sve račune ... ili bi ino račun tražili tek ako na HR neće biti novaca? Radi se o nekih 10000kn ukupno, znači 5000 bi bilo moje, pa bih na HR račun uplaćivala cca Eur mjesečno dok se ne otplati.

Drugi, odnosno treći vjerovnik je Eos Matrix cca 3500kn ukupno, to je u fazi pregovaranja...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Danas1234 je napisao:

tako da po tom pitanju nema eskiviranja

Ne govorim o eskiviranju već o Vašem pravu da se u prigovoru pozovete na čl. 139. st. 3. i 4. Zakona o nasljeđivanju.

prije 4 sati , Danas1234 je napisao:

postoji nešto nade u tome da se vjerovnik nije pridržavao svojih općih uvjeta poslovanja i zakona o obveznim odnosima, vidjet ćemo,

Ovo Vam je nebitno, držite se čl. 139. ZN-u. Samo pazite da ste dužni uložiti prigovor.

prije 4 sati , Danas1234 je napisao:

 Ide li to automatski, ono - ovrha na sve račune ... ili bi ino račun tražili tek ako na HR neće biti novaca? Radi se o nekih 10000kn ukupno, znači 5000 bi bilo moje, pa bih na HR račun uplaćivala cca Eur mjesečno dok se ne otplati.

Drugi, odnosno treći vjerovnik je Eos Matrix cca 3500kn ukupno, to je u fazi pregovaranja...

Svega se ovoga možete osloboditi isticanjem prigovora, a nemojte zaboraviti i činjenicu da je pitanje koliko još ima dugova za koje ne znate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 10. 2022. u 14:35, Borbena7 je napisao:

Svega se ovoga možete osloboditi isticanjem prigovora, a nemojte zaboraviti i činjenicu da je pitanje koliko još ima dugova za koje ne znate.

Vrijednost imovine je dosta veća od za sada poznatih dugova, ne vidim kako bih se sada mogla pozvati na to. Možda jednog dana, al sada ne.

Dana 14. 10. 2022. u 14:35, Borbena7 je napisao:

Ovo Vam je nebitno, držite se čl. 139. ZN-u. Samo pazite da ste dužni uložiti prigovor.

Zašto je nebitno nepridržavanje Zakona?

 

Na kraju krajeva, da naslijeđenu imovinu mogu jednostavno i brzo unovčiti, ne bih ni bila tu (iako me boli ovih 10000kn, jer se radi o Bibliji od 16000kn (cijena s popustom), koja je prodana telefonskim putem umirovljeniku s prvim znakovima Alzheimera, a koja je negdje nestala), ali ne mogu.  Ako je pozivanje na nepridržavanje Zakona nebitno, onda mislim da se plaćanja ne mogu osloboditi. Tražim način da si olakšam.

Hoće li tražiti/blokirati INO račune ako ću na HR račun redovno uplaćivati neki iznos do otplate duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Danas1234 je napisao:

Na kraju krajeva, da naslijeđenu imovinu mogu jednostavno i brzo unovčiti, ne bih ni bila tu

Nasljeđena imovina u cijelosti može biti predmet ovrhe.

prije 15 sati , Danas1234 je napisao:

Ako je pozivanje na nepridržavanje Zakona nebitno, onda mislim da se plaćanja ne mogu osloboditi

Za ovo trebate pokrenuti zaseban parnični postupak u kojemu ćete dokazati svoje tvrdnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 10. 2022. u 8:07, Borbena7 je napisao:

Nasljeđena imovina u cijelosti može biti predmet ovrhe.

Što to znači? Mogu li tražiti da sjednu na imovinu, dok ne otplatim dug, umjesto na račun?

 

Dana 19. 10. 2022. u 8:07, Borbena7 je napisao:

Za ovo trebate pokrenuti zaseban parnični postupak u kojemu ćete dokazati svoje tvrdnje.

Dobro. U slučaju da dokažem tvrdnje i sud presudi u moju korist, mogu li tražiti povrat novca? Dijela, sve?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
Želim se pohvaliti kako se slučaj riješio u našu korist.
Na kraju smo ipak išli na kartu nepoštivanja Općih uvjeta poslovanja i Zakona o obveznim odnosima - al uz pomoć odvjetnika, koji je našao još hrpu nepravilnosti s njihove strane, te na temelju toga tražio Ništetnost Ugovora - vjerovnik je povukao tužbu!
Dakle, uz stručnu pomoć riješilo se bez potrebe za otvaranjem novog postupka.
Svakako zahvaljujem i na ovdje pruženoj pomoći!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija