Jump to content

Odbijen darovni ugovor


M.Gub

Preporučene objave

Pozdrav svima,

malo rano reagiram, pa u ovom trenu ne posjedujem sve informacije.

Sad sam na oss.uredjenazemlja.hr, vidio da mi je odbijen zahtjev za upis vlasništva temeljem darovnog ugovora majke->djetetu.  Budući da je to bilo danas i da je danas petak, kroz narednih par dana neću biti ništa pametniji što se tiče razloga sve dok mi ne stigne rješenje, valjda pon-ut-sri...

Ne znam zakaj bi odbili, da li je to normalna ili česta praksa? Kod javnog bilježnika smo ovjerili darovni ugovor i oni su ga poslali na sud, mjesec dana kasnije upis je odbijen.

Doduše ugovor sam ja sam radio, ali sam kombinirao dvije-tri šprance koje sam našao na internetu.

Kod javnog bilježnika se dogodila jedna stvar koja je možda razlog odbijanja, a ta je da sam na ugovor naveo adresu prebivališta, a javnom bilježniku sam priložio osobnu bez one papirnate potvrde da mi je osobna u izradi (dakle na ugovoru je sken osobne sa starom adresom koja se razlikuje od one na ugovoru). Javni bilježnik je ovjerio takav ugovor i rekli su da će biti ok. ja sam naknadno na sud poslao sken potvrde i zamolio da to uvaže. nikad mi se nitko nije javio po tom pitanju. 

Ne znam da li to može biti razlog zbog kojeg su odbili upis, ako je, da li imam neku osnovu ići kod j.b. i zamoliti da mi ponovo ovjere ugovor, recimo bez naplate, jer djelom je moja krivnja jer im nisam priložio potvrdu, ali sad kad razmišljam i njihova je greška kaj su takav ugovor ovjerili, bez da su me pozvali na pojašnjenje ili pitali zašto postoji razlika. Da li je to problem i da li ih mogu držat odgovornim?

Unaprijed hvala na svakom komentaru.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Miran89 je napisao:

Prilično je dobra šansa da nešto nije napisano kako treba i da je zbog toga odbijen prijedlog. Jeste stavili odredbu o uvođenju u posjed?

Moguće, nisam siguran za odredbu uvođenja, da li je to isto kao i moj članak 5? Evo kopipejst ugovara kako sam ga sastavio:

 

Xxx  iz xxx, xxx xx, OIB: xxxxxx

i

yyy  iz yyy, yyy yy, OIB: yyyyy

(dalje u tekstu svi zajedno: Ugovorne strane),

sklapaju u xx, dana 23. rujna 2022. godine sljedeći

UGOVOR O DAROVANJU NEKRETNINA

Članak 1.

x (dalje u tekstu: Darovatelj) potvrđuje da je isključivi vlasnik sljedećih nekretnina:

(i)                  u zk.ul. x., k.o. x, kčbr. x, u naravi oranica Pustoselina, površine 2222 m2

te

(ii)                u zk.ul. x., k.o. x, kčbr. x, u naravi oranica Pustoselina, površine 3333 m2

(dalje u tekstu sve zajedno: Nekretnine)

Članak 2.

Darovatelj ovim Ugovorom daruje svome sinu yyy (dalje u tekstu: Obdarenik) Nekretnine iz Članka 1. ovog Ugovora.


Članak 3.

Darovatelj daruje Nekretnine iz Članka 1. ovog Ugovora, Obdareniku bez ikakve protučinidbe.

Članak 4.

Obdarenik sa zahvalnošću i u cijelosti prihvaća darovanje.

Članak 5.

Darovatelj izričito izjavljuje da pristaje da Obdarenik na temelju ovoga Ugovora ishodi u zemljišnim knjigama i drugim očevidnicima uknjižbu svog prava vlasništva nad Nekretninama, bez ikakve daljnje privole ili odobrenja Darovatelja.

Članak 6.

Ugovorne strane bezuvjetno izjavljuju da ovaj Ugovor sadržava i predstavlja njihovu stvarnu volju te ga kao takvog vlastoručno potpisuju i svoje potpise ovjeravaju kod Javnog bilježnika.

Članak 7.

Ugovorne strane su suglasne da će eventualne sporove prvenstveno pokušati rješavati sporazumom.

U slučaju da su Ugovorne strane u nemogućnosti doći do sporazumnog rješenja ugovara se nadležnost Općinskog suda u yyxx.

Članak 8.

Troškove ovjere i provedbe ovog Ugovora u zemljišnim knjigama kao i sva ostala davanja snosit će Obdarenik.

Članak 9.

Ovaj ugovor je napravljen u dva (2) istovjetna primjeraka. Svaka ugovorna strana zadržava po jedan (1) primjerak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 10. 2022. u 12:37, Miran89 je napisao:

Da, kako sam i mislio. Fali dio s uvođenjem u posjed. U 5. članak dodajte da darovatelj predaje u posjed darovanu nekretninu odmah.

 

Evo danas je došlo rješenje. Molim samo potvrdu da se radi o tome da nedostaje to uvođenje:

https://ibb.co/MVbxLDK

to se dakle riješi na način kako ste rekli, u čl.5 ugovora samo dodam rečenicu: Darovatelj predaje u posjed darovanu nekretninu odmah?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija