Jump to content

Kuća bez građevinske dozvole


Pitanje2610

Preporučene objave

Poštovani, u nedoumici sam u pogledi isplativosti kupnje kuće, tj. započete gradnje. 

Kuća je građena na građevinskom zemljištu, posjeduje projekt za gradnju, lokacijsku i katastarsku dozvolu... Zanima me koja je cijena tj. Kazna za građenje bez građevinske dozvole te koliko traje proces ishođenja navedenog. Plus izgrađena je jedna etaža kuće, u planu nam je dizanje potkrovlja bi li to predstavljalo problem prilikom ishođenja dozvole. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupnja kuće bez svih dozvola i suglasnosti je rizičan posao . Kao prvo trebate provijeriti vlasništvo  ,   pa  krenuti u ured za urbanizam da provjerite da li je moguća gradnja na toj k.č.  .Projekt može postojati , ali pitanje je dali se uklapa sa prostornim planom  itd . Jedamput je jedan vještak rekao da kuća bez dozvole -nelegalna  NE VRIJEDI NIŠTA . 

Jedna bezobrazno hrabra osoba  na periferiji rijeke je cijelo prizemlje  svoje kuće proširila na  javni put u vlasništvu RH , pa sada  vlasnici  susjednih  zemljišta i kuće nemaju pristup svojim  nekretninama .Tu treba očekivati da institucije odrade  svoj posao , i da bager riješi prostup nekretninama ostalih vlasnika . 

uređeno: od ude
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 11. 2022. u 14:17, Pitanje2610 je napisao:

Poštovani, u nedoumici sam u pogledi isplativosti kupnje kuće, tj. započete gradnje. 

Kuća je građena na građevinskom zemljištu, posjeduje projekt za gradnju, lokacijsku i katastarsku dozvolu... Zanima me koja je cijena tj. Kazna za građenje bez građevinske dozvole te koliko traje proces ishođenja navedenog. Plus izgrađena je jedna etaža kuće, u planu nam je dizanje potkrovlja bi li to predstavljalo problem prilikom ishođenja dozvole. 

 

Katastarska dozvola ne postoji. Postoji izvod iz katastarskog plana. Dal je kuća ucrtana ili nije? 
Projekt za gradnju sam po sebi na garantira da se može dobiti građevinska dozvola na temelju njega. 

Rješenje je predati projekt te zatražiti građevinsku dozvolu.  Ako je projekt stariji, te ne postoji digitalna verzija vrlo je vjerojatno da će se morati prema njemu raditi novi projekt te se taj novi mora predati za dobivanje građevinske dozvole. Dakle sve iz početka, a pošto je već započeta gradnja, takav projekt košta i više nego da se ide sve iz početka. računaj 15000-20000kn za izradu projekta, plus cca 5000kn troškovi geodeta.

Kazna za građenje bez građevinske dozvole je i do 100 000 kn pravnoj osobi koja izvodi radove. Proces ishođenja traje cca 2-3 mjeseca, ako nisu zatraženi posebni uvjeti od javnopravnih tijela.

P.S. ovaj vještak je rekao krivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija