Jump to content

Obvezno zdravstveno osiguranje NAKON razvoda braka


Mrkvica01

Preporučene objave

Molila bih vas za informaciju te ukoliko netko možda imas iskustvo.

Majka je do sada ostvarivala pravo na obvezno zdravstveno preko oca koji je više bio nezaposlena nego zaposlena osoba, ali je uvijek bio nositelj osiguranja jer je majka bila kućanica.

Sada je u tijeku sporazumni razvod braka i problem je kako će majka nakon istog ostvariti obvezno zdravstveno osiguranje.

Zna li netko, može li se majka s pravomoćnim rješenjem o razvodu javiti u HZZO i dobiti osiguranje kao nezaposlena osoba?

Obavila sam nekoliko razgovora sa službenicima HZZOa i daju mi oprečne tvrdnje, neki kažu da može, a većina kažu da ne može nego savjetuju da se majka negdje zaposli na par dana da bi dobila otkaz i ostvarila zdravstveno.

Sukladno odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, postoji mogućnost da ga ostvari ponovno kao član kućanstva (preko bivšeg supružnika) ili preko djece, no moja mama neće niti jednom od tih uvjeta udovoljiti (čl.10. ST. 3., i čl. 11.) 

 Zar je zaista moguće da žene koje su eto cijeli život bile kućanice po razvodu braka gube zdravstveno osiguranje? 

Molila bih ako netko ima iskustvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija