Jump to content

Pravo na nužni dio stana koji spada u bračnu stečevinu


DovlaS

Preporučene objave

Poštovani;

Godine 2000. nakon 2 godine braka, bivša supruga kupila je stan u kojem smo živjeli a ja nisam participirao svojim sredstvima u kupnji istog. No i prije i poslije toga, ja sam u tom stanu živio 20 godina tijekom braka i tu bio prijavljen, aktivno učestvovao u plaćanju režijskih troškova i renoviranju stana te ostalih troškova stana. Zanima me da li imam pravo na nužni dio tog stana, obzirom da je isti kupljen tijekom braka sredstvima od nasljedstva bivše supruge. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako možete dokazati da stan danas, zbog Vaših ulaganja, ima znatno veću vrijednost nego što je imao u trenutku kupovine - onda imate pravo na polovicu iznosa za koji je uvećana vrijednost stana. 

 

P.S. Nužni dio je samo kod nasljeđivanja, ovdje se koristi pojam bračne stečevine (čisto da se lakše ubuduće snalazite u pitanjima i odgovorima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno procijenjena tržišna cijena stana je više od 200% veća od cijene stana u kupoprodajnom ugovoru čiju kopiju posjedujem.

Dakle, 100.000 eura spram 40.000 eura u ugovoru.

Na koji način da podnesem zahtjev za dodjelu polovice navedenog iznosa, na kojem sudu i po kojem zakonskom osnovu odnosno članku zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , DovlaS je napisao:

Poštovani;

Godine 2000. nakon 2 godine braka, bivša supruga kupila je stan u kojem smo živjeli a ja nisam participirao svojim sredstvima u kupnji istog. No i prije i poslije toga, ja sam u tom stanu živio 20 godina tijekom braka i tu bio prijavljen, aktivno učestvovao u plaćanju režijskih troškova i renoviranju stana te ostalih troškova stana. Zanima me da li imam pravo na nužni dio tog stana, obzirom da je isti kupljen tijekom braka sredstvima od nasljedstva bivše supruge. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Mislim da je tema krenula u krivom pravcu.

Stan je vlasništvo supruge a njegova sadašnja vrijednost od 100.00 Eur, u odnosu na 40.000 Eur iz Ugovora o kupnji je rezultat promjene cijena na tržištu (i inflacije) ili Vaših osobnih ulaganja ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 01. 2023. u 11:07, prof je napisao:

Mislim da je tema krenula u krivom pravcu

Slažem se.

Dana 23. 01. 2023. u 10:48, DovlaS je napisao:

Trenutno procijenjena tržišna cijena stana je više od 200% veća od cijene stana u kupoprodajnom ugovoru čiju kopiju posjedujem.

Sama kopija ugovora neće biti dostatna za dokazivanje ulaganja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija