Jump to content

Dugovi ostavitelja


Legalis1972

Preporučene objave

Postovanje,

moj otac je umro sa oporukom u kojoj smo ja i moja sestra sve dobili kako treba i uknjizili se na sve prema ostavinskoj raspravi.

sve nase nekretnine su na nama bez ikakvog tereta zabiljezenog.

sad se javlja jedan covjek koji je imao spor sa ocem 1993. u kojem ga je tuzio da mu nije vratio novac i tvrdi da ima ugovor o zajmu u kojem pise da ako mu novac ne vrati da mu uzima kucu.znaci novac mu duguje vec 30 godina i nije mu ga vratio a ovaj mu nije uzeo kucu nego sad prijeti nama da to moze ucinit.

mi kao nasljednici pojma nismo imali o tom sporu niti smo ikad vidili presude a nas odvjetnik tvrdi da uopce nije nasa predmet na sudu.

zanima nas:

1. da li smo mi kao nasljednici trebali dobit neku obaviejst o tom predmetu,s obzirom da smo mi nasljednici i njegovih dugova?

2. da li se on moze uknjiziti na nase nekretnine ako je vodio spor sa nasim ocem a one su sada nase jer on tvrdi da to moze samim odlaskom u finu?

3. dali postoji zastara za takve stvari?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Legalis1972 je napisao:

sad se javlja jedan covjek koji je imao spor sa ocem 1993. u kojem ga je tuzio da mu nije vratio novac

Ključno pitanje je, kako je pravomoćno okončan taj spor s obzirom da u zk nema nikakvih zabilježbi tereta.

prije 9 sati , Legalis1972 je napisao:

1. da li smo mi kao nasljednici trebali dobit neku obaviejst o tom predmetu,s obzirom da smo mi nasljednici i njegovih dugova?

Ne.

prije 9 sati , Legalis1972 je napisao:

2. da li se on moze uknjiziti na nase nekretnine ako je vodio spor sa nasim ocem a one su sada nase jer on tvrdi da to moze samim odlaskom u finu?

Samim odlaskom na FINA-u ovo ne može postići.

prije 9 sati , Legalis1972 je napisao:

3. dali postoji zastara za takve stvari?

Ovisi o tome s kakvom ispravom raspolaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Ključno pitanje je, kako je pravomoćno okončan taj spor s obzirom da u zk nema nikakvih zabilježbi tereta.

E to je problem jer odvjetnik to nije nasao na sudu a mi papire nemamo,samo smo nasli prijedlog tuzbe i ugovor o zajmu i to je to.

On sada tvrdi da ima pravo uzet nasu kucu SAMIM ODLASKOM NA FINU ili da mu damo kes odnosno neku zemlju.

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Ovisi o tome s kakvom ispravom raspolaže.

Neznam ali mi je cudno da nije digao kucu vec 30 godina a ima rjesenje ,niti na nasoj ijednoj zemlji ima ikakva zabiljezba,teret.

Jeli moguce da ima neku ispravu kojom se moze uknjiziti nakon 30 godina a da je validna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Legalis1972 je napisao:

prijedlog tuzbe

Ima li taj prijedlog kakav štambilj suda?

prije 1 sat, Legalis1972 je napisao:

ugovor o zajmu

A što kaže taj ugovor o zajmu? U kakvoj je formi sačinjen?

prije 1 sat, Legalis1972 je napisao:

Jeli moguce da ima neku ispravu kojom se moze uknjiziti nakon 30 godina a da je validna?

Ne, bez posredovanja suda, ako i tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 59 minuta, Borbena7 je napisao:

Ima li taj prijedlog kakav štambilj suda?

Ima ,od opcinskog,na njemu je samo naznaceno kad je primljeno u sud

 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

A što kaže taj ugovor o zajmu? U kakvoj je formi sačinjen?

Napisan je tako da se posuduje 10 000 dem na 6 mjeseci uz kamatu 9% i ako se novac ne vrati garantira se kucom zajmoprimca.

Potpisani su vlastorucno zajmodavac,zajmoprimac i 1 svjedok.

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Jeli moguce da ima neku ispravu kojom se moze uknjiziti nakon 30 godina a da je validna?

Neznam kakvi su sve ugovori potpisani jer imam samo jedan a tko zna ima li jos koji.

Cudno je samo kako se nikad nije uspio naplatiti a imao je garanciju iz ugovora.

Ja njemu planiram rec da da stvar na sud.Ako u tom slucaju on ima neku presudu stvarno jel odma moze s njom uzet kucu posto je otac umro ili mora sad s tim svim ponovno pokrenut postupak s nama kao nasljednicima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 04. 2023. u 21:42, Borbena7 je napisao:

U tom slučaju sud mora raspolagati s informacijom o spisu i u kojoj je fazi taj postupak.

Da li smrcu tuzenika prestaje taj spor cak i ako je nekim slucajem prije 30 godina donesena pravomocna odluka da je tuzitelj dobio i u tom roku nije nista poduzeo sto mu je presudom omoguceno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Legalis1972 je napisao:

Da li smrcu tuzenika prestaje taj spor cak i ako je nekim slucajem prije 30 godina donesena pravomocna odluka da je tuzitelj dobio

Ne, spor ne prestaje, jer je već okončan.

Trebalo bi vidjeti što točno piše u odluci i da li je bilo pokušaja naplate temeljem nje.

prije 1 sat , Legalis1972 je napisao:

u tom roku nije nista poduzeo sto mu je presudom omoguceno?

Ovaj rok ga ne obvezuje na postupanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Ovaj rok ga ne obvezuje na 

Hipotetski-da tuzitelj prica istinu kako je dobio spor i ima papir kojim moze uzeti kucu (a kuca nema nikakav teret,nema hipoteke i vise nije oceva nego mene i sestre ,upisana u katastar) i opravdava se time kako nije htio uzeti kucu 30 godina jer je dobar i to nije mogao napraviti (a nije na glasu ni blizu kao takav) ,i sad trazi novac od nas,jer jos uvijek tvrdi da kucu nece uzimat,da to nemoze napravit.

Jeli moguce da blefira?

Jeli postoji zastara presude?

Ako on umre ,uz pretpostavku da je presuda donesena u njegovu korist,jel se onda to prenosi na njegovog nasljednika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Vi ste se upisali kao vlasnik nekretnine u zemljišne knjige i na dan Vašeg upisa nije bio zabilježen teret?

Ako je tako, tj. ako niste znali za postojanje tereta te on nije bio vidljiv u zemljišnoj knjizi u trenutku Vašeg upisa kao vlasnika, uživate pravo na zaštitu povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga i na Vas ne prelaze takvi tereti. 

Ako gospodin potegne neku tužbu na sudu, pozovite se na prestanak tereta temeljem zaštite povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga (jer Vi da ste znali da teret je upisan u zemljišne knjige imali bi ste u krajnjoj liniji pravo i odbiti nasljeđivanje takve nekretnine). 

Gospodin je trebao na vrijeme (puno prije Vaše uknjižbe kao novog vlasnika) podnijeti zahtjev za upis svog potraživanja kao tereta u zemljišne knjige pod uvjetom da je takvo potraživanje osnovano.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, Wallflower je napisao:

Vi ste se upisali kao vlasnik nekretnine u zemljišne knjige i na dan Vašeg upisa nije bio zabilježen teret?

Nije ga bilo tad,nema ga ni sad.

Upisana je jedino hipoteka banke za kredit kojeg je mama podigla za tu kucu i njezino plodouzivanje.

prije 18 minuta, Wallflower je napisao:

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Onda ako:

1. Nema njegovog upisanog potraživanja u teretovnicu na dan Vašeg upisa kao vlasnika i

2. Vi niste znali za taj ugovor o zajmu niti Vam je otac rekao,

štiti Vas pravo na zaštitu povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga i taj (izvanknjižnji) teret ne prelazi na Vas tj. ako netko pokuša upisati teret Vi će te ga isključiti pozivom na gornje pravo na zaštitu Vašeg povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga.

Zastara za potraživanja koja su utvrđena sudskom odlukom je 10 godina tako da se možete pozvati i na zastaru i ujedno osporavati osnovanost tražbine jer nemate podatak o tome koliko je Vaš otac vratio novaca niti ste znali za ugovor.

Uglavnom, obzirom na pasivnost takozvanog vjerovnika koji tražbinu nije upisao u zemljišne knjige na teret nekretnine (i time nije spriječio nastup zastare), ako sada pokrene neki sudski postupak, imate pravo isticati zahtjev za zastaru potraživanja + štiti Vas pravo na zaštitu povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Wallflower je napisao:

Poštovani,

Onda ako:

1. Nema njegovog upisanog potraživanja u teretovnicu na dan Vašeg upisa kao vlasnika i

2. Vi niste znali za taj ugovor o zajmu niti Vam je otac rekao,

štiti Vas pravo na zaštitu povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga i taj (izvanknjižnji) teret ne prelazi na Vas tj. ako netko pokuša upisati teret Vi će te ga isključiti pozivom na gornje pravo na zaštitu Vašeg povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga.

Zastara za potraživanja koja su utvrđena sudskom odlukom je 10 godina tako da se možete pozvati i na zastaru i ujedno osporavati osnovanost tražbine jer nemate podatak o tome koliko je Vaš otac vratio novaca niti ste znali za ugovor.

Uglavnom, obzirom na pasivnost takozvanog vjerovnika koji tražbinu nije upisao u zemljišne knjige na teret nekretnine (i time nije spriječio nastup zastare), ako sada pokrene neki sudski postupak, imate pravo isticati zahtjev za zastaru potraživanja + štiti Vas pravo na zaštitu povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga.

Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija