Jump to content

Otkazni rok


Silent00

Preporučene objave

Pozdrav, kao što naslov kaže poslodavac odbija potpisati sporazumni raskid radnog odnosa zbog nedostatka kadra. Podnio sam zahtjev za prekid radnog odnosa danom 11.6., imam još 20 dana godišnjeg odmora (7 dana prošlogodišnjeg + 13 dana razmjernog novog). Radio bih do 11.5. pa trošio GO.
 
Poslodavac tvrdi da nemam pravo biti mjesec dana u komadu na godišnjem odmoru nego maksimalno 2 tjedna, a ostalo da će biti plaćeno. Ove godine još nismo dobili raspored da se zapišemo za termine godišnjih odmora, iako ja ne tražim GO kao radnik nego u sklopu otkaznog roka.

Postoji mala šansa da će se poslodavat složiti sa mojim planom. Meni je bitno da potrošim cijeli godišnji jer nisam u Hrvatskoj kroz taj period kada on želi da radim.

 
Tražim savjet koje su moje opcije. Hvala na pomoći.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Silent00 je napisao:

Pozdrav, kao što naslov kaže poslodavac odbija potpisati sporazumni raskid radnog odnosa zbog nedostatka kadra

Tko kaže da Vam je dužan bilo što potpisati.

prije 4 sati , Silent00 je napisao:

Podnio sam zahtjev za prekid radnog odnosa danom 11.6

Kojeg datuma ste uručili otkaz poslodavcu?

prije 4 sati , Silent00 je napisao:

Poslodavac tvrdi da nemam pravo biti mjesec dana u komadu na godišnjem odmoru nego maksimalno 2 tjedna, a ostalo da će biti plaćeno

Samo, ako za to ima opravdani razlog?

prije 44 minuta, Silent00 je napisao:

ako ja dam redoviti otkaz za koji ne treba suglasnost poslodavca

Već ste to napravili i pravne posljedice otkaza već teku. Ne možete ponovno dati otkaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkaz sam uručio dana 27.4. Na papiru je pisalo da ja zaposlenik podnosim zahtjev za sporazumni raskid radnog odnosa za zadnjim danom rada 11.6.2023. I da se želi iskoristiti preostali dio godišnjeg kroz otkazni rok. Tajnica je to urudzbirala, no međutim poslodavac ne želi to potpisati.

 

Mene zanima gdje je definiran opravdani razlog? Raspored rada za svibanj je već osmišljen od strane koordinatora i prema tome rasporedu moguć je rad kroz svibanj bez mog prisustva. Koliko razumijem poslodavac svejedno može traziti da zbog nedostatka radnika ja moram odraditi dio otkaznog roka.

 

Na Vas zadnji odgovor. Smatra li se da sam dao otkaz ako na papiru pise sporazumni raskid, a poslodavac odbija to potpisati? Radi se o radnom mjestu doktora u vanbolnickoj hitnoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Silent00 je napisao:

Mene zanima gdje je definiran opravdani razlog?

Nema takve definicije.

prije 5 sati , Silent00 je napisao:

Koliko razumijem poslodavac svejedno može traziti da zbog nedostatka radnika ja moram odraditi dio otkaznog roka.

Može da odradite dio ili cijeli godišnji odmor.

prije 5 sati , Silent00 je napisao:

Smatra li se da sam dao otkaz ako na papiru pise sporazumni raskid, a poslodavac odbija to potpisati?

Smatra se da ste kao radnik dali redoviti otkaz ugovora o radu.

prije 5 sati , Silent00 je napisao:

Otkaz sam uručio dana 27.4. Na papiru je pisalo da ja zaposlenik podnosim zahtjev za sporazumni raskid radnog odnosa za zadnjim danom rada 11.6.2023

Kako ste došli do ovog datuma - 11.6.2023.? Što Vam kažu ugovorne odredbe vezano za trajanje otkaznog roka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno. Znaci prepusten sam na milost poslodavca kako ce on odluciti moram li odraditi dio ili cijeli otkazni rok 

 

Taj datum je jer 12.6. krecem sa specijalizacijom u bolnici. Pa bi mi zadnji dan u staroj firmi trebao biti 11.6. 

Do sada je poslodavac uvijek omogucio da se mjesec dana otkaznog roka koristi GO, a za mene sada zbog nedostatka kadra zeli da radim sve do 11.6.

uređeno: od Silent00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, Silent00 je napisao:

Znaci prepusten sam na milost poslodavca kako ce on odluciti moram li odraditi dio ili cijeli otkazni rok 

Da, jer je rad za vrijeme otkaznog roka obveza radnika.

prije 20 minuta, Silent00 je napisao:

Taj datum je jer 12.6. krecem sa specijalizacijom u bolnici. Pa bi mi zadnji dan u staroj firmi trebao biti 11.6. 

Ovo ne može ovako. Kada ste uručili poslodavcu otkaz od tog trena teku pravne posljedice otkaza, pa tako i otkazni rok koji traje sukladno zakonskim i ugovornim odredbama, a ne onoliko koliko radniku to odgovara.

prije 21 minuta, Silent00 je napisao:

Do sada je poslodavac uvijek omogucio da se mjesec dana otkaznog roka koristi GO, a za mene sada zbog nedostatka kadra zeli da radim sve do 11.6.

S obzirom da mi niste odgovorili na sva postavljena pitanja, evo općeniti odgovor bez uvida u Vaš ugovor o radu.

Ako ste 27. 4. uručili otkaz, tada Vam je posljednji radni dan na tom poslu 26.5., a sve sukladno čl. 122. st. 7. Zakona o radu. Da li ćete tijekom otkaznog roka koristiti godišnji odmor ili ćete cijelo vrijeme raditi to ovisi o poslodavcu. Ako Vam ne omogući korištenje godišnjeg odmora, tada Vam mora isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor i to za stari, kao i za razmjerni dio novog godišnjeg odmora. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam upit.  Na 1. slici vidljiv je mail sa poslodavcem di se raspravlja o mom otkaznom roku. Poslodavac je dao suglasnost da ja budem na godišnjem kroz 5. mjesec. Mail je poslan 21.3. Zbog tog pismenog dogovora ja sam dogovorio putovanja kroz 5. mj jer sam očekivao da budem kroz 5. mj prema dogovoru slobodan. 
Koordinatori su izradili raspored rada i prema tome rasporedu ja sam na godišnjem kroz cijeli 5. mj. Moguće je izraditi raspored sukladan obujmu rada bez mog prisutstva.

Iz druge je slike vidljivo da sam podnio zahtjev za sporazumni otkaz dana 25.4. s ciljem da zadnji dan otkaznog roka bude 31.5., a 1.6 da krenem sa specijalizacijom u bolnici.

Poslodavac je odbio potpisati sporazumni ugovor, te ako sam dobro shvatio on sad vrijedi kao redoviti otkaz. Mene zanima koje opcije ja imam, obzirom da sam zbog dolje navedenog maila  uplatio putovanja u vrijendosti od minimalno 2500 eura. Može li mene poslodavac prisiliti da ja odradim cijeli otkazni rok, ostalo mi je 20 dana GO.

Ima li taj mail nekakvo pravno uporište ili me jednostavno poslodavac moze prisiliti da dolazim na posao.

Hvala puno






image.thumb.png.0da8bbd69c241894300c653ec01a55ce.png

 

image.thumb.jpeg.1dce484c36e7f026c66ff5543a4e88e8.jpeg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija