Jump to content

branitelj dugogodišnji osiguranik


rajkop

Preporučene objave

pozz.

Rođen sam 02,10,1961 ove godine 24,09 navršavam 42 godine radnog staža ( bez braniteljskog). Kao  branitelj imam priznato 299 dana borbenog sektora.

ZANIMA me dal imam pravo na braniteljski dodatak u postocima na osnovni bod mirovine jer mi tumače da imam pravo samo na dodatak od 27 %  kao dugogodišnji

osiguranik , a de ne mogu dobiti  OBA DODATKA.( BRANITELJSKI  PLUS 27%) . U mirovinu bi otišao oko 01.03.2024.

HVALA SVIMA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonodavac je predvidio da ako imate pravo na dvije ili više mirovina možete birati isplatu one mirovine kod koje je za Vas najpovoljniji iznos.

Dobar dio korisnika Legalisa (pa i Vi) smatraju da to znači, korištenje dvije mirovine ili malo iz jednog zakona a ono drugo što je još malo povoljnije u drugom zakonu uzeti i iz tog drugog zakona ?

Tako sam ja pročitao Vaš upit.

Na slici su prikazani Vaši podaci osim prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž koji sam izmislio.

Po kojem je zakonu za Vas povoljnija starosna mirovina ?

Izracun mirovine.jpg

rajkop izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da tako se i računa starosna braniteljska mirovina (kod Vas ja dodatak samo 8 %), zato je ona kod Vas manja od starosne mirovine po općem propisu ZOMO kod koje svi imaju dodatak od 27 %.

Morate izabrati samo jednu mirovinu, predlažem onu po općem propisu ZOMO:

Izracun mirovine.jpg

rajkop izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , rajkop je napisao:

Vrijednosni bod mi je 1.19.

Nisam mislio malo jedno malo drugo ,već provedeno 299 dana u ratu a od toga imaš samo staž ,a svi pričaju da na provedene dane dobiješ plus dodatak na mirovinu u postocima 

Dodatak na mirovinu ide samo u slučaju korisnika najnižih braniteljskih mirovina što invalidskih tako i starosnih zabluda je da dodatak po danu provedenom u borbenom sektoru ide svima bez obzira na iznos mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 05. 2023. u 13:25, huskyCRO je napisao:

Dodatak na mirovinu ide samo u slučaju korisnika najnižih braniteljskih mirovina što invalidskih tako i starosnih zabluda je da dodatak po danu provedenom u borbenom sektoru ide svima bez obzira na iznos mirovine.

Poštovani husky,

žao mi je ali niste u pravu, dodatak na osnovni izračun braniteljskih invalidskih i starosnih mirovina ima svaki korisnik braniteljske mirovine, u tablicama prikazan kao povećanje osobnog boda.

Dodatak na osnovni izračun braniteljske mirovine, to jest povećanje osobnog boda ovisi o broju priznatih danu borbenog sektora i priznatom statusu dragovoljca Domovinskog rata i ide svima.

/Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema ZOMO-u, osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru. Povećanje osobnog boda iznosi od 0,5% (do 30 dana sudjelovanja) do najviše 30% (za 1441 i više dana sudjelovanja), a dragovoljcu iz Domovinskog rata se na postotak predviđen za broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu dodaje 10%./

Samo je pitanje isplativosti povećanja osobnog boda (posebno kod starosnih braniteljskih mirovina) u odnosu na starosne mirovine po općem propisu ZOMO ?

Dodatak na osnovnu braniteljsku starosnu mirovinu je individualan i ako je jednak ili manji od 26 % onda je iznos starosne braniteljske mirovine manji od iznosa starosne mirovine po općem propisu ZOMO i onda branitelji često uzimaju u isplatu mirovinu po općem propisu ZOMO, jer tu za sve korisnike starosne mirovine po ZOMO dodatak iznosi 27 %.

Branitelji kojima dodatak (povećanje osobnog boda temeljem broja dana borbenog sektora + dragovoljac) iznosi 28 ili više % (maksimalno 40 %) u isplatu uzimaju braniteljsku starosnu mirovinu, kao povoljniju.

 

https://www.mirovinsko.hr/hr/hrvatski-branitelji-iz-domovinskog-rata/302

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija