Jump to content

Susjedovo pravo nad "vertikalnom cesticom"


Punomocmaster

Preporučene objave

Dugogodisnji sam vlasnik kuce u Dalmaciji koja je prilikom kupnje imala dva prozora na susjedov vrt. Kada smo - visoko, u razini treceg kata, htjeli postaviti skure i klimu na zid, susjed je zabranio posto to ulazi u njegovu 'vertikalnu cesticu', te da takodjer nasa dva prozora nisu tu nikad 'trebala biti' stogod to znacilo. Nismo se vise bunili, no dan danas nisam sigurna je li on imao pravo na to? 

Druga stvar je da je on prije par  zabio cavle u nas zid tako da bi se ruze koje uzgaja mogle penjati po zidu. Nismo se bunili, no kada su te ruze pocele prekrivati nase prozore, mi smo se pobunili, zamolili ga da ih ukloni i naposlijetku odrezali (samo u visini nasih prozora). Posto on sada prijeti i postaje vrlo neugodan, zanima me ima li on na to pravo. 

Unaprijed hvala na savjetu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Punomocmaster je napisao:

Dugogodisnji sam vlasnik kuce u Dalmaciji koja je prilikom kupnje imala dva prozora na susjedov vrt. Kada smo - visoko, u razini treceg kata, htjeli postaviti skure i klimu na zid, susjed je zabranio posto to ulazi u njegovu 'vertikalnu cesticu', te da takodjer nasa dva prozora nisu tu nikad 'trebala biti' stogod to znacilo. Nismo se vise bunili, no dan danas nisam sigurna je li on imao pravo na to? 

Druga stvar je da je on prije par  zabio cavle u nas zid tako da bi se ruze koje uzgaja mogle penjati po zidu. Nismo se bunili, no kada su te ruze pocele prekrivati nase prozore, mi smo se pobunili, zamolili ga da ih ukloni i naposlijetku odrezali (samo u visini nasih prozora). Posto on sada prijeti i postaje vrlo neugodan, zanima me ima li on na to pravo. 

Unaprijed hvala na savjetu. 

 

ako klima na ulazi na njegovo smiješ ju postaviti.

Prozori da nisu trebali biti, ali pošto je sad zatečeno stanje ništa on ne može napraviti da bi se to trebalo ukloniti, tj zatamniti. 

Nitko ne smije zabivati ništa u tvoj zid pa ni ruže.

uređeno: od Danate
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Danate je napisao:

 

ako klima na ulazi na njegovo smiješ ju postaviti.

Prozori da nisu trebali biti, ali pošto je sad zatečeno stanje ništa on ne može napraviti da bi se to trebalo ukloniti, tj zatamniti. 

Nitko ne smije zabivati ništa u tvoj zid pa ni ruže.

Hvala Danate

Znaci li to da bi mi cak smjeli otvarati prozore / skure na njegov zracni prostor, tj. tu 'vertikalnu cesticu'? Radi se o visini iznad razine njegove kuce koja je jedno-i-pol katnica, dakle doslovno samo o zracnom prostoru iznad njegovog vrta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Punomocmaster je napisao:

Hvala Danate

Znaci li to da bi mi cak smjeli otvarati prozore / skure na njegov zracni prostor, tj. tu 'vertikalnu cesticu'? Radi se o visini iznad razine njegove kuce koja je jedno-i-pol katnica, dakle doslovno samo o zracnom prostoru iznad njegovog vrta. 


Za ovo nisam siguran ali mislim da ne možete imati ništa iznad njegovog prostora. 

Kod novogradnje otvori prema susjednoj čestiti definiraju se prostornim planom, u pravilu mora biti definirani odmak, veličina otvora te propusnost svijetla. No ako je prozor bio tamo, s tim prozorom je kuća dobila uporabnu dozvolu onda te ne može natjerati da ga ideš micati ili zatamniti.

Al nešto iznad njegove parcele mislim da nije dozvoljeno. jer tom logikom bi mogao napraviti i balkon i veliš da nema veze da je ionako u zračnom prostoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija