Jump to content

Kuca pokraj igralista


Goran100

Preporučene objave

Dobar dan,

Trebao bi pomoc i ne znam kome da se obratiim ,a ni policija ne zna pod koje pravo spada moj slucaj koji sam njima objasnio. Nadam se da spada pod STVARNO PRAVO.
Ako ne ,molim prebacite moju pricu pod pravo koje pripada.

Vlasnik sam kuce pored igralista u malom selu. Sagradio sam zid da sprjecim buku i kolicinu lopti u mom dvoristu. Visina zida je 1.80m . U dogovoru s opcinom koje je trajalo godinama trazio sam da se stavi i zastitina mreza koja se svakih cetiri pet god raspada i mora se mijenjati.
Mada ima ta mreza,djeca su djeca i lopta pada opet ,ali puno manje nego bez zida i visoke mreze.
Prije pet godina mreza se raspala. Sest mjeseci oba roditelja i ja smo isli kod nacelnika opcine i komunalnog pitati da se zamijeni mreza jer lopta pada u posjed 10 do 20 puta dnevno.
Djeca su na svoju ruku tu mrezu vezivala za gol da se nategne .
Neko djete je vozilo biciklu i zapelo za taj konop te palo sa bicikle te udarilo glavom u pod.Zavrsilo na hitnos s potresom mozga. 
To je bio sin od nacelnika kojem smo ja ,mama i otac isli taziti da se mreza popravi ili zamjeni.
U roku sedam dana od toga nova mreza je stavljena .
Znaci ili se cekalo da se desi nesreca ili posto je to bio Nacelnikov sin reagiralo se puno brze nego kod nas koji smo sest mjeseci redovito na smjene isli traziti komunalnog i tog Nacelnika da mrezu zamjeni .

Sada se nalazimo u istoj situaciji.Islo se kod nacelnika i oni su odgovarai pozitivno na zamjenu mreze,ali evo proslo je cetiri mjeseca i mreza jos nije zamjenjena.
Moja majka ima 65 god i lopta koja je probila trulu mrezu je prosla mjopj iznad glave 10-15 cm.
Da je pogodilo u glavu ,ona bi zavrsila u bolnici.
Ja bi zavrsio isto da je mene,ali njoj bi ostavilo posljedica. Od tog dana je proslo cetiri mjeseca i vise puta se trazila zamjena mreze.
Lopta upada 10 do 20 puta dnevno u posjed i djeca ulaze i setaju po posjedu trazeci loptu ponekada bez pitanja i kao da je to normalno.

Sada sam bio na policiji i nisam dobio odgovor kojeg odvjednika da uzmem da mi ovo rijesava preko suda.Jel Policija mi nije znala reci pod koje pravo spada moja prituzba.
Odgovor je bio ,to je bilo davno kada smo to ucili.
Trazio sam od njih preporuku kojeg odvjednika da uzmem,ali posto se ne zna pod koje pravo moja prituzba spada ,nisam dobio odgovor.

Objasnio sam im da od sada kada lopta padne ,da nece biti vracena niti dirana. Ja zabranjujem ulaz na posjed bilo kome i zvacu policiju ako neko udje na posjed.
Lopta nije moja ,ali posjed je moj i do sada ulaz zabranjen.
Stavicu kamere i svaki puta kada neko udje da se snimi i traziti policiju da dojde i poduzme mjere da ta osoba u ovo slucaju djete odgovara za nezakonit ulaz na moj privatni posjed.
Koliko god to blesavo zvucalo ,drugog izbora nemam.Trpiti vise necu.
Trazicu da se za vrijem kucnog reda od 14:00 do 17:00 prestane s aktivnostima na igralistu zbog buke.
Trazicu da nakon 22:00 prestane nogomet na igralistu zbog mog mira.

Policiji sam rekao da ce biti vise poziva od strane mene dok se ovo sto trazim ne rijesi.
30 godina se trpilo,sada je bilo dosta.NE zelim ja zaraditi nikakvu prijavu,sve sto radim hocu da bude u okviru zakona. Ne zelim vikati na djecu i traziti svadju i probleme te imati frustracije od toga.Hocu mir.
Nek to rijesavaju Policija i moj odvjednik kojeg cu naci kada saznam ko to radi.
Kada padne lopta,jedina osoba koja moze doci po loptu je roditelj djeteteta i njemu cu je dati. Nek odu kod nacelnika ili policije i njema se prituze ako misle da za to imaju osnovu .

Cekam da mi posalje policija potvrdu o mojoj prijavi i jos uvijek trazim odvjednika,mada mi kazu da ne treba za to odvjednik. Jer sam totalno u pravu s ovime sto trazim.
Policija je rekal da je to malo zeznuta situacija posto se kuca nalazi do igralista. Ja sam pitao sta bi bilo da lopta moju mamu pogodi u glavu i ona zavrsi u bolnici. Jel to zeznuta situacija. Nisam dobio odgovor na to . Vjerovatno nije posto nisam dobio odgovor. 
Majka je psihicki bolesnik ,pije osam tableta dnevno i udarac u glavu s loptom joj ne bi donio nista dobro.Govorim o udarcu lopte od odrasle osobe 18-24 godine ,ne djetata od 8-12 godina.Otac je 75 godina,ne bi ni njemu bilo lako primiti taj udarac.Ali on nije psihicki bolesnik i nadam se da njemu to ne bi naskodilo.
Nadam se.
 

Bio sam na policiji. Oni su rekli da ih zovem kada se nesto desi. Ja sam rekao da ce imati minimum 5 poziva dnevno te da ne zelim da misle da ih ja iskoristavam.
Ili da sam lud.
Icu na policiju opet sutra jer me rpimila cura s recepcije,sto znaci da me nisu shvatili ozbiljno.Mislim da su me trebali pozvati kod nekoga u sobu da se to napravi malo sluzbenije nego ovako kako je je napravljeno.

Koje slijedece korake da poduzmem i kome da se obratim.
Trazicu i odvjetnika cim saznam ko je u tome specijalizirao .
Trazicu odstetu za ovo sto prolazim i unazad za ovo sto sam prolazio dok smo bili tolerantni i dopustali svasta.Suma ce biti sto veca,ali realna.
Od sada ocekujem konstantne probleme s djecom,roditeljima i opcinom pa bi se volio zastiti od toga.
Molim za savjet te za clanke zakona na koje se mogu pozvat ukoliko :
1. Osoba ili djete udje na moj teren bez odobrenja.Jel se nezakoniti ulaz u moj posjed smatra provalom? Kako zakon na to gleda ?
2. Ukoliko za vrijeme kucnog mira od 14:00 do 17:00 i nakon 22:00 bude dolazila buka s igralista da li imam pravo to prijaviti.
3. Koliko odstetu mogu dobiti za tuzbu koju cu podnjeti protiv opcine koja bi bila realna i natjera opcinu da se bolje brine oko mreze koja stti moj posjed i moju obitelj od udaraca jakih lopti.
4. Ukoliko dojde do nesrece i neko od nas bude ozljedjen s udarcem jake lopte ,kome da podnesem tuzbu .Opcini ili osobi koja je napucala loptu.
5. Da li roditelji djeteta odgovaraju za stetu ili nezakoniti ulaz njihov djeteta u moj ogradjeni posjed .
6. Namjeravam staviti kamere da budu dokaz ulaska nekog na moj teren. Jel moram imat znak da imam kameru objesen na ulazu u posjed ? Koliko je ta snimka legalna i jel je policija i sud uzima u obzir kao dokaz nezakonitog ulaska.Jel mora neka biti neka ovlastena kamera ,specijalna ili mogu kupiti neku za 1000 kuna i sam pratiti ko ulazi na teren?
7, Jel postoiji  u zakonu odredba da posto je kuca pored igralista svako moze ulaziti na moj teren da dohvati loptu te su moja pravu tu manja kao vlasnika posjeda pored igralista. Kad to dojde do suda jel sudac moze reci . 'Niste trebali graditi kucu pokraj igralista i sada se morate nositi s time te nemate ista prava ko i da vam je posjed dalje od igralista " 


Hvala vam unaprijed.
Molim savjete kako da postupim dalje i u kojem smjeru da krenem.

 

uređeno: od Goran100
Dodano pitanje broj sedam.KRiva slova.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

nisam dobio odgovor kojeg odvjednika da uzmem da mi ovo rijesava preko suda

Radi se o neovlaštenom ulaženju - narušavanju nepovredivosti doma ili u najmanju ruku smetanju posjeda. 

Dakle, stvarno pravo (narušavanje nepovredivosti doma je kazneno djelo koje se goni po prijedlogu).

U slučaju nastanka tjelesne ozljede vama ili članu obitelji uslijed udarca loptom, svakako prijava policiji i izviješće liječnika. Za bilo kakav daljnji postupak morali biste znati koja je točno osoba (dijete?) udarila loptu te ako je maloljetna odgovaraju roditelji - no, da biste postigli bilo kakav pomak, morate imati dokaze, doista mora nastati ozljeda koja se može dovesti u vezu s udarcom lopte itd. Dugotrajan postupak koji košta.

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

Jer sam totalno u pravu s ovime sto trazim.

Bili u pravu ili ne, trebat će vam odvjetnik ako želite formalizirati čitavu stvar i da vas se shvati ozbiljno.

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

Trazicu odstetu

Temeljem čega? Da li je nastala materijalna šteta ili pričate o nematerijalnoj?

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

1. Osoba ili djete udje na moj teren bez odobrenja.Jel se nezakoniti ulaz u moj posjed smatra provalom? Kako zakon na to gleda ?

Radi se o neovlaštenom ulaženju - narušavanju nepovredivosti doma ili u najmanju ruku smetanju posjeda. 

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

2. Ukoliko za vrijeme kucnog mira od 14:00 do 17:00 i nakon 22:00 bude dolazila buka s igralista da li imam pravo to prijaviti.

Čijeg Kućnog reda? Ne živite u zgradi pa toga nema. Trebate pogledati postoji li Odluka o javnom redu i miru općine ili druge lokalne jedinice u kojoj živite i u njoj će takve stvari pisati.

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

3. Koliko odstetu mogu dobiti za tuzbu koju cu podnjeti protiv opcine koja bi bila realna i natjera opcinu da se bolje brine oko mreze koja stti moj posjed i moju obitelj od udaraca jakih lopti.

Ovo nije moguće procijeniti bez uvida u dokaze o materijalnoj ili samo nematerijalnoj šteti.

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

4. Ukoliko dojde do nesrece i neko od nas bude ozljedjen s udarcem jake lopte ,kome da podnesem tuzbu .Opcini ili osobi koja je napucala loptu.

Tužba se može podnijeti protiv odgovorne osobe ili njenog zakonskog zastupnika ako je riječ o maloljetniku i mora i treba biti potkrijepljena dokazima.

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

5. Da li roditelji djeteta odgovaraju za stetu ili nezakoniti ulaz njihov djeteta u moj ogradjeni posjed .

Da, ako je dijete maloljetno.

 

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

6. Namjeravam staviti kamere da budu dokaz ulaska nekog na moj teren. Jel moram imat znak da imam kameru objesen na ulazu u posjed ? Koliko je ta snimka legalna i jel je policija i sud uzima u obzir kao dokaz nezakonitog ulaska.Jel mora neka biti neka ovlastena kamera ,specijalna ili mogu kupiti neku za 1000 kuna i sam pratiti ko ulazi na teren?

Kamere možete postaviti ISKLJUČIVO tako da snimaju samo vaš posjed, nikako okolinu, prolaznike i slično. 

Uvodite li videonadzor u svoju kuću, morate dodatno voditi računa i o propisima koji uređuju pitanje otkrivanja videozapisa trećim stranama, obrade posebnih kategorija podataka, prava ispitanika, pohranu podataka i obvezu brisanja podataka te posebne odredbe koje propisuje Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka. U suprotnome, u slučaju povrede tih odredaba riskirate i propisanu upravnu novčanu kaznu u iznosu do 50.000,00 kn.

Stoga, u skladu s izrekom „bolje spriječiti nego liječiti“, razmišljate li o postavljanju kamera, odnosno videonadzora u svojoj kući, svakako se prije toga savjetujte sa stručnjacima i upoznajte s propisima koji reguliraju tu problematiku, ne bi li obrada podataka bila zakonita, transparentna te isključivo u dopuštene svrhe.

Za početak možda da samo postavite natpis da je ulaz zabranjen i da je prostor pod video-nadzorom te koju lažnu kameru - jeftinije je i možda riješi problem.

prije 15 sati , Goran100 je napisao:

7, Jel postoiji  u zakonu odredba da posto je kuca pored igralista svako moze ulaziti na moj teren da dohvati loptu te su moja pravu tu manja kao vlasnika posjeda pored igralista. Kad to dojde do suda jel sudac moze reci . 'Niste trebali graditi kucu pokraj igralista i sada se morate nositi s time te nemate ista prava ko i da vam je posjed dalje od igralista "

Imate jednaka prava glede nepovredivosti i zaštite doma, odnosno posjeda, no sud će svakako uzeti u obzir sve okolnosti i činjenice. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija