Jump to content

Energetska učinkovitost 3


antika

Preporučene objave

Kao što sam već napisala problemi su veliki jer se krše Zakoni. Prvo je na nezakonit način izabran Predstavnik zgrade. Postavio ga Upravitelj zgrade na način" od sada vam je gospođa XX predstavnik. Ništa se nije događalo  mislili smo, ali su privilegieani suvlasnici  itekako znali i sudjelovali  u dogovorima oko energetske  obnove . Pred mjesec dana dobili smo obavijes  od  Upravitelja da je dogovor za obnovu naše zgrade , da su na natječaju uspjeli dobiti sredsva i da neće za suvlasnike računi  veliki. ( 14.000,00 € i nigdje nema učešća Eu fonda )

To je bio prvi sastanak a 2019 su krenuli dogovori Upravitelja i nekoliko suvlasnika. Nikakav pisani  dokument nismo dobili.

Podjelili su nam tabele sa konačnim obračunom. Bili smo šokirani !!  Doveli su nas pred gotov čin.  Nismo imali ništa  i tražila sam troškovnik. Nisu mi ga htjeli dati a trebali smo ga vidjeti odavno.

 Trošovnik smo preračunali 2X i u oba se pokazalo da je napuhan 60%. Radovi koji su predviđeni  ne pripadaju energetskoj obnovi već "ušminkavanju" zgrade. Suvlasnici koji posjeduju PVC stolariju ne priznaju već traže skidanje i ugrađivanje njihove.Lođe traže kopletnu adaptaciju .

Molim Vas da mi odgovorite:

Da li lođa pripada stanu i mogu li se izvršiti radovi bez suglasnosti suvlasnika ( kako oni tvrde)

Da li možemo od njih tražiti dokument  o tehničkom pregledu

Da li su nam dužni dati podatke o Prićuvi tko je koliko utrošio od suvlasnika Predstavnik stanara i zamjenik bez dogovora  sa suvlasnicima ulažu naš novac u bespotrebno

Da li  su obavezni dati međuvlasničke ugovore

Da li ima dovoljno elemenata za prijau

Da li oni mogu bez mog potpisa na moje ime podignuti kredit za koji sam ja kreditno nesposobna

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Nažalost, sve se svodi na to da li energetsku obnovu zgrade sufinancira EU. Ako ne sufinancira, na kredit Vas prisliti ne mogu, jer to se onda više ne zove energetska obnova zgrade nego prije tipična balkanska muljaža. Ako je zgrada uistinu prošla na natječaju i dobila EU sredstva, možete doslovno sjest i plakat. Vraćat ćete kredit pa makar ostali bez stana kao i što ćete morati dozvoliti sve radove predviđene u Vašem stanu. Dovoljno je da na svojoj strani imaju više od 50% suvlasničkih udjela i to je to. Za sve ostale "energetske obnove" im treba 100% ( onu "Bandićevu" u Zagrebu, npr.), bar po zakonu. Naša zgrada je tako platila 2 puta projekt navodnog poboljšanja energetske učinkovitosti ( ukupno 50 tisuća kuna bačeno u vjetar) da bi na kraju ispalo da je ušteda od nategnutih 50% premala i da takve zgrade izgleda ni nemaju šanse proći na EU natječaju, pokraj onih s 80 i više % energetske uštede. I najnaivnije je ohladilo kad su vidjeli da je cijena energetske obnove u pet godina porasla sa 600 tisuća kuna na više od 2 milijuna kuna, po najpovoljnijoj ponudi. Povrat ulaganja bi bio za 120 godina. Druga najpovoljnija ponuda je već išla na dva i pol milijuna. Za razjašnjenje svih nejasnoća napravite uvid u projekt kojeg ste svakako morali dobiti ( jer ste ga i platili, logično), u njemu jasno stoji što se sve u zgradi, u svrhu energetskog poboljšanja MORA napraviti. Kod nas su planirali staviti izolaciju na balkone, koja bi nam površinu balkona poprilično smanjila. Od stručnjaka smo saznali da je takva izvedba nemoguća sa stručne strane gledano, bar kako su projektanti to zamislili, jer su predvidjeli korištenje predebelih ploča od stiropora ( rub ploče bi prelazio preko ruba prozora, genijalno, očigledno nisu ni bili u zgradi). Zato bi bilo najbolje da projekt pogleda neki građevinarac, a ako se uistinu radi o EU novcu, sve mora odgovarati, do zareza. Nema naknadnih izmjena u projektu, nekakvih klasičnih balkanskih improvizacija samo da se posao obavi jer ne može drugačije "zbog više sile". Kad napišete prvu argumentiranu žalbu, nekom će se u cijelom sustavu svakako dignuti kosa na glavi. Mi smo cijelu priču planirali srušiti upravo na balkonima, ali eto, "razum" je prevladao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Dana 15. 07. 2023. u 10:07, Davor80 je napisao:

Nažalost, sve se svodi na to da li energetsku obnovu zgrade sufinancira EU. Ako ne sufinancira, na kredit Vas prisliti ne mogu, jer to se onda više ne zove energetska obnova zgrade nego prije tipična balkanska muljaža. Ako je zgrada uistinu prošla na natječaju i dobila EU sredstva, možete doslovno sjest i plakat. Vraćat ćete kredit pa makar ostali bez stana kao i što ćete morati dozvoliti sve radove predviđene u Vašem stanu. Dovoljno je da na svojoj strani imaju više od 50% suvlasničkih udjela i to je to. Za sve ostale "energetske obnove" im treba 100% ( onu "Bandićevu" u Zagrebu, npr.), bar po zakonu. Naša zgrada je tako platila 2 puta projekt navodnog poboljšanja energetske učinkovitosti ( ukupno 50 tisuća kuna bačeno u vjetar) da bi na kraju ispalo da je ušteda od nategnutih 50% premala i da takve zgrade izgleda ni nemaju šanse proći na EU natječaju, pokraj onih s 80 i više % energetske uštede. I najnaivnije je ohladilo kad su vidjeli da je cijena energetske obnove u pet godina porasla sa 600 tisuća kuna na više od 2 milijuna kuna, po najpovoljnijoj ponudi. Povrat ulaganja bi bio za 120 godina. Druga najpovoljnija ponuda je već išla na dva i pol milijuna. Za razjašnjenje svih nejasnoća napravite uvid u projekt kojeg ste svakako morali dobiti ( jer ste ga i platili, logično), u njemu jasno stoji što se sve u zgradi, u svrhu energetskog poboljšanja MORA napraviti. Kod nas su planirali staviti izolaciju na balkone, koja bi nam površinu balkona poprilično smanjila. Od stručnjaka smo saznali da je takva izvedba nemoguća sa stručne strane gledano, bar kako su projektanti to zamislili, jer su predvidjeli korištenje predebelih ploča od stiropora ( rub ploče bi prelazio preko ruba prozora, genijalno, očigledno nisu ni bili u zgradi). Zato bi bilo najbolje da projekt pogleda neki građevinarac, a ako se uistinu radi o EU novcu, sve mora odgovarati, do zareza. Nema naknadnih izmjena u projektu, nekakvih klasičnih balkanskih improvizacija samo da se posao obavi jer ne može drugačije "zbog više sile". Kad napišete prvu argumentiranu žalbu, nekom će se u cijelom sustavu svakako dignuti kosa na glavi. Mi smo cijelu priču planirali srušiti upravo na balkonima, ali eto, "razum" je prevladao.

Poštovanje Davor80, nisam ranije primjetila komentar pa se javljam sada. Naše situacije  su vrlo slična samo  što je u vašem slučaju prevladao "razum" a kod mene prevladava "nerazum" I zbog toga otkrivamo svakog dana njigove prljavštine koje mi debelo plaćamo. Direktorica Stambenog je upraviteljica naše zgrade, sama je imenovala predestavnicu  suvlasnika i zamjenicu (nelegalnim putem.)One su o  svemu oodlučile  što je vezano za energetsku učinkovitost ma da  vjerujem i njihovi članovi obitelji. Prijavile zgradu na natječaj 2019. Navodno da su im dodjeljena sredstva 2023. Na pitanja koja su postavljena upraviteljici zašto suvlasnici o tome nisu obavješteni, odgovarala je svaki puta drugačije. Ignorirale suvlasnike i  odabrale izvođača radova i to najskupljeg (propalu gradsku firmu). Skuplji su od drugih  prijavljenih 30.000 Eur.   Više od četiri  godine  od 2018 do 2023 ne sazivaju sastanak suvlasnika. U lipnju 2023 dobili smo obavijest da ćemo dobiti informaciju o energetskoj učinkovitosti. Na tom "skupu" bili smo slušaoci a ne suvlasnici zgrade  jer nam nisu dozvolili da postavljamo pitamo. Podjelil nam  tabelu sa specifikacijom   troškova, šokirala sam se. Stan kojemu  je prednja  i stražnja strana za obložit i hešto malo u zajedni ukupno  iznosi oko 25 m2 .nešto malo u zajedničkim djelovima  iznosi 13.253,30 Eur. Tražili su naše potpise. Mi smo  od njih tražili troškovnik nije nam ga htjela dati . Kad ga je napokon poslala mi smo ga poslali u tri arhitektonska ureda da ga preračunaju i svi su dobili podatke da je troškovnik preko 60% "napuhan". Uz oblogu zgrade tu su radovi na lođi. Lođa je  s prednje strane zgrade 4m  širine , pola zida visine 80cm a pola metalne rešetke. Od nas traže da se  lođe rekonstruiraju, da se prepili metalni dio i zazida  a gore ostakliti. Dakle treba razbiti pločice skinuti armaturu sa poda , obložiti mineralnom vunom i ponovo staviti armaturu i pločice.  na balkonima zazdavaju boćne strane.Svi radovi su ilegalni .Mi smo odbili rekonstrukciju lođe .Upraviteljica je pristala ali trošak nam neće skinuti strop i dvije stijene obložiti dok je treča staklena i nju srušiti i zazidati ona je između lođe i stepeništa. Sad nam predstoji žestoka borba. Upraviteljica  je bez našeg znanja  i u ime nas podigla kredit u banci, bez da zna jesmo li kreditno sposobni. Na prićuvu  se nisam nisam ni  osvrnula a tu je tek  sijaset prekršaja.Nije dovoljno imati zdrav razum, treba ga i primjeniti. Pozdrav

Antika

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo i mi dva projekta pa to ama baš ništa ne znači. Svakako dobro provjeriti kakve ste vi to novce navodno dobili 2023. godine. Bojim se da se tu ne radi o EU sredstvima, što garantira izostanak bilo kakve ozbiljnije kontrole. Ono za što je zgrada dobila novac po projektu, to se u zgradi MORA napraviti. U slučaju da se ne ispoštuje ugovoreno, taj ćete dio novca morati naknadno vratiti. Ako se uoče bilo kakve nepravilnosti, idu vam svakako penali, tzv. korekcija u visini i do 100% dobijenih sredstava ( ako se baš radi o korupciji, izbjegavanju javne nabave ili opisanom mućkanju s najskupljim ponuditeljem)! Provjerite u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da li ste uopće dobili novce od EU, a ako jeste, pošaljite dokumentaciju i objasnite kako se naknadno mijenja projekt. To što je upraviteljica pristala izaći Vam u susret oko lođe uz odbijanje povrata novca ( zadržat će ga za sebe, naravno) ne znači ama baš ništa, jer ugovoreno MORA biti izvedeno! Na kraju će obavezno u provjeru doći inženjer i vidjet će da projekt nije ispoštovan. Gadno cjepidlače kad se radi o EU sredstvima. Sve je ovo jako, jako sumnjivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 09. 2023. u 20:15, Davor80 je napisao:

Imamo i mi dva projekta pa to ama baš ništa ne znači. Svakako dobro provjeriti kakve ste vi to novce navodno dobili 2023. godine. Bojim se da se tu ne radi o EU sredstvima, što garantira izostanak bilo kakve ozbiljnije kontrole. Ono za što je zgrada dobila novac po projektu, to se u zgradi MORA napraviti. U slučaju da se ne ispoštuje ugovoreno, taj ćete dio novca morati naknadno vratiti. Ako se uoče bilo kakve nepravilnosti, idu vam svakako penali, tzv. korekcija u visini i do 100% dobijenih sredstava ( ako se baš radi o korupciji, izbjegavanju javne nabave ili opisanom mućkanju s najskupljim ponuditeljem)! Provjerite u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da li ste uopće dobili novce od EU, a ako jeste, pošaljite dokumentaciju i objasnite kako se naknadno mijenja projekt. To što je upraviteljica pristala izaći Vam u susret oko lođe uz odbijanje povrata novca ( zadržat će ga za sebe, naravno) ne znači ama baš ništa, jer ugovoreno MORA biti izvedeno! Na kraju će obavezno u provjeru doći inženjer i vidjet će da projekt nije ispoštovan. Gadno cjepidlače kad se radi o EU sredstvima. Sve je ovo jako, jako sumnjivo.

Dobro veče.  Kod mene energetska obnova ide puževom brzinom. Na gradilištu od 1-3  radnika dnevno a Upraviteljica šeta  po Engleskoj i upisuje djecu na daljnje školovanje. U pravu ste kad kažete da će novac sjesti na njen račun. Ne znam kome prijave poslati  Ministarstvu graditeljstva,Fondu za energetsku učinkovitost, DORH-u . . .

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija