Jump to content

Kupovina stana i garaže


lilita

Preporučene objave

Molila bih pojašnjenje na koji način se provodi kupovina dvije čestice koje vlasnik "prodaje zajedno".

Konkretno, radi se o stanu i garaži koji nisu povezani, tj. garaža je na drugoj čestici i za nju postoji odvojeni vlasnički list. Iako je vlasnik naveo cijenu za obje nekretnine i ne želi ih prodavati odvojeno, je li potrebno raditi ugovor za svaku pojedinu nekretninu, kao i je li moguće zatražiti kredit u jedinstvenom odnosu za obje nekretnine.

Kakva je situacija s porezom na dobit ukoliko se danas-sutra odlučimo prodati garažu?

Može li me netko uputiti na upravu koja bi mi mogla dati relevantne odgovore na ova pitanja.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , lilita je napisao:

je li potrebno raditi ugovor za svaku pojedinu nekretninu, kao i je li moguće zatražiti kredit u jedinstvenom odnosu za obje nekretnine.

Najbolje dva odvojena kupoprodajna ugovora jer će vam za upis trebati dvije tabularne izjave.

Kredit se također odobrava za pojedinu nekretninu s obzirom da svaka ima svoj vlasnički list. Banka može odlučiti da vam odobri kakav popust ili ne naplati naknadu za obradu kredita dvaput, ali to ovisi o banci.

prije 1 sat , lilita je napisao:

Kakva je situacija s porezom na dobit ukoliko se danas-sutra odlučimo prodati garažu?

Pretpostavljam da mislite na porez na dohodak, ne dobit.

Taj porez plaćate temeljem kupoprodajnog ugovora prilikom kupnje.

Porez na dohodak od imovine po osnovi otuđenja nekretnina tj prodaje — obračunava se i plaća: a) ako fizička osoba nekretninu otuđuje unutar 3 godine od dana njezine nabave b) ako fizička osoba proda, zamjeni, ili obavi neki drugi oporezivi prijenos vlasništva nad više od 3 nekretnine iste vrste u razdoblju od 5 godina od dana njihove nabave. U tom slučaju kao prodavatelj plaćate porez na razliku u cijeni, odnosno ako ste nekretninu prodali za više negoli ste je platili prilikom kupnje.

prije 2 sati , lilita je napisao:

Može li me netko uputiti na upravu koja bi mi mogla dati relevantne odgovore na ova pitanja.

Porezna uprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , lilita je napisao:

je li potrebno raditi ugovor za svaku pojedinu nekretninu, kao i je li moguće zatražiti kredit u jedinstvenom odnosu za obje nekretnine.

Sve može na jedan ugovor bez problema i banka može dati kredit s kojim ćete isplatiti obje nekretnune.

prije 4 sati , lilita je napisao:

Kakva je situacija s porezom na dobit ukoliko se danas-sutra odlučimo prodati garažu?

Nakon dvije godine od dana stjecanja oslobođeni ste plaćanja poreza na dohodak od otuđenja nekretnine na eventualnu dobit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , lilita je napisao:

Pitanje je prodaje garaže unutar perioda od 2 godine. Pretpostavljam kako bi u tom slučaju bilo pametno ići s dva kupoprodajna ugovora (zbog definiranja cijene, hipoteke...).

@Miran89 vam je točno napisao, kod mene greškom piše 3 godine - 2 godine su u pitanju.

Što se tiče 1 ili 2 ugovora, ostajem pri svom mišljenju o 2 ugovora kako sam gore napisala, ali ako se dvoumite uvijek možete nazvati ili otići do banke u kojoj planirate podići kredit i bankar koji takve stvari radi svaki dan će vam reći što je bolje (čitaj: brže i jednostavnije). Moj prijedlog o odvajanju dolazi iz iskustva rada u banci. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija