Jump to content

Nasljeđivanje dugova


Zac236

Preporučene objave

Za par dana imam ostavinsku, pa me zanima jedna stvar. Ima nas 4 nasljednika. Znam da ukoliko prihvatimo nasljeđe, obavezni smo vratiti sve dugove pokojnog oca do vrijednosti nasljeđa. Sestre se zbog toga misle odreći nasljeđa da nemaju problema sa tim, jer ne znamo je li otac ostavio kakve dugove i koliko. Znamo za jednu neplaćenu sudsku kaznu malo veće svote koju nije želio platiti. To je bilo prije godinu-dvije, ne znam točno. Jesu li nasljednici dužni to platiti ili se može tražiti poništenje ili je možda već otišlo u zastaru?

I još nešto. Ako prihvatim nasljeđe i postanem vlasnik kuće, jesam li obavezan ulagati u popravke, plaćati račune i sl.! Jer ne mislim živjeti u toj kući i mislim dati svoj dio na korištenje njegovoj udovici bez naknade. Ono, da budem samo vlasnik na papiru, dok ona ne umre ili odluči prodati kuću. Ili je to stvar dogovora? Neki kažu iznajmi joj svoj dio, pa sudjeluj sa time u održavanju. To mi je malo bezveze.

Stoga i ja razmišljam isplati li mi se sve to i da ću još imati samo probleme. Jer to je kuća u malom selu i nije neka velika vrijednost, ali nikad se ne zna, možda mi iz nekog razloga zatreba krov nad glavom.

Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Zac236 je napisao:

Znamo za jednu neplaćenu sudsku kaznu malo veće svote koju nije želio platiti. To je bilo prije godinu-dvije, ne znam točno

O čemu se točno radi? Čija i kakva odluka je u pitanju? Da li je za nju pokušana prisilna naplata? 

prije 10 sati , Zac236 je napisao:

Ako prihvatim nasljeđe i postanem vlasnik kuće, jesam li obavezan ulagati u popravke, plaćati račune i sl.!

Ovisi o kakvim popravcima je riječ, a računi obvezuju onoga na čije ime glase.

prije 10 sati , Zac236 je napisao:

Jer ne mislim živjeti u toj kući i mislim dati svoj dio na korištenje njegovoj udovici bez naknade.

Pravom plodouživanja?

prije 10 sati , Zac236 je napisao:

Ono, da budem samo vlasnik na papiru, dok ona ne umre ili odluči prodati kuću

Ako ste vlasnik, onda ona ne može odlučiti o prodaji Vaše kuće.

prije 10 sati , Zac236 je napisao:

Neki kažu iznajmi joj svoj dio, pa sudjeluj sa time u održavanju. To mi je malo bezveze.

To opet ovisi o njoj tj. ako ona želi uzeti nekretninu u najam. Tada bi ona mogla i plaćati režije. Međutim može ih plaćati i bez najma, ako se tako dogovorite. Isto vrijedi i za nekakvo održavanje ili ulaganje.

prije 10 sati , Zac236 je napisao:

Ima nas 4 nasljednika

Tko su sve nasljednici? Vi, dvije sestre i supruga ostavitelja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 04. 08. 2023. u 7:49, Borbena7 je napisao:

O čemu se točno radi? Čija i kakva odluka je u pitanju? Da li je za nju pokušana prisilna naplata? 

A ne bi u detalje, nije baš ugodna tema. Kako je ostario, povremeno je imao ispade, kao npr. pokušaj napada na ženu, pa je bilo par intervencija policije, zadržavanja u zatvoru i sl. Ova presuda nije baš za pisati javno. Ne znam baš ni sve detaljno, samo ono što mi je njegova žena rekla. Da je bio na sudu i da je i ona svjedočila i dobio neku veliku kaznu od čini mi se 10 000 kn, koju nikad nije platio, a mislim da mu je i nisu naplatili. Imao je on i par puta ovrhe na penziju zbog neplaćanja pretplate za mobitel, za koji je on mislio da je platio, a nije. Financije nije nikako vodio, a nije drugima dozvoljavao da mu se miješaju. Ima toga još puno, tako da ne bih dalje.

Dana 04. 08. 2023. u 7:49, Borbena7 je napisao:

Ovisi o kakvim popravcima je riječ, a računi obvezuju onoga na čije ime glase.

Mislio sam na struju, vodu i sl. A popravke, npr. krova, prozora i sl. Pretpostavljam da to vlasnici dijele, a kako ja tamo neću nikad živjeti, ne bi mi bilo isplativo to sve snositi, a nekako mi se ni ne čini ispravno da neko koristi i moj dio, a ja plaćam za to. Mislio sam da joj to dam onako na dogovor, ne bih ništa tražio za to, bila bi gazdarica u cijeloj kući, ali da onda ni ne sudjelujem u troškovima. Je li to obavezno napraviti kod bilježnika? Vjerujem da bi ona poštovala dogovor, no, u nedavnim događajima sam iskusio da nisu svi takvi za koje sam mislio, pa bi to vjerujem bilo mudro. No, možda bi je povrijedilo da joj ne vjerujem.

Dana 04. 08. 2023. u 7:49, Borbena7 je napisao:

Pravom plodouživanja?

Ako ste mislili da li joj je to tata ostavio, vjerujem da nije. Ne znamo da postoji oporuka, to ćemo tek vidjeti u četvrtak. No, tata je bio vlasnik polovice kuće, a žena druge. 

 

Dana 04. 08. 2023. u 7:49, Borbena7 je napisao:

Tko su sve nasljednici? Vi, dvije sestre i supruga ostavitelja?

Tako je. Njegovog dijela. Supruga već ima svoju polovicu upisanu na svoje ime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

Ova presuda nije baš za pisati javno.

Nikoga ni ne zanimaju detalji već koji sud je donio tu odluku i kako glasi izreka presude tj. što mu je naloženo?

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

Imao je on i par puta ovrhe na penziju zbog neplaćanja pretplate za mobitel

Ako nije podmireno isto tereti nasljednike.

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

nekako mi se ni ne čini ispravno da neko koristi i moj dio, a ja plaćam za to

Vama nitko ne brani da koristite svoj dio.

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

Mislio sam da joj to dam onako na dogovor, ne bih ništa tražio za to, bila bi gazdarica u cijeloj kući, ali da onda ni ne sudjelujem u troškovima.

Sve je to stvar dogovora suvlasnika.

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

Je li to obavezno napraviti kod bilježnika?

Nije, ali je pravno sigurnije kada se ovjeri kod JB.

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

Vjerujem da bi ona poštovala dogovor, no, u nedavnim događajima sam iskusio da nisu svi takvi za koje sam mislio, pa bi to vjerujem bilo mudro.

Kvalitetan dogovor bi bio na obostranu korist.

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

Ako ste mislili da li joj je to tata ostavio, vjerujem da nije.

Sve se može vidjeti već sada uvidom u zk.

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

No, tata je bio vlasnik polovice kuće, a žena druge. 

Tada je samo ta njegova polovica predmet ostavinske rasprave i to samo ako nema oporuke ili ugovora o doživotnom raspolaganju. U svakom slučaju Vi ne možete postati vlasnik (za cijelo 1/1) te kuće kako ste naveli u prvoj objavi. 

prije 21 sati , Zac236 je napisao:

Supruga već ima svoju polovicu upisanu na svoje ime.

Ona je sada u odnosu na očev dio zakonska nasljednica kao i Vi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 08. 2023. u 16:11, Borbena7 je napisao:

Nikoga ni ne zanimaju detalji već koji sud je donio tu odluku i kako glasi izreka presude tj. što mu je naloženo?

Nisam vidio presudu, znam samo po pričanju drugih, koji jesu, ali bez ovih detalja za koji me pitate. Znam da je spominjana velika novčana kaznu, za koju i pitam može li se kako izbjeći ili smo je obvezni platiti iako je krivac mrtav, a kažnjava se one koji nemaju veze s tim. 

Ovrhe zbog mobitela su otplaćene, a Vaš odgovor mi potvrđuje da bi se to trebalo desiti i sa plaćanjem kazne, što sam i naslućivao i zbog toga Vas sve to pitao.

Dana 06. 08. 2023. u 16:11, Borbena7 je napisao:

Tada je samo ta njegova polovica predmet ostavinske rasprave i to samo ako nema oporuke ili ugovora o doživotnom raspolaganju. U svakom slučaju Vi ne možete postati vlasnik (za cijelo 1/1) te kuće kako ste naveli u prvoj objavi. Ona je sada u odnosu na očev dio zakonska nasljednica kao i Vi.

Ma, sve je to meni jasno,  krivo sam napisao. Napisao sam vlasnik kuće, a mislio: jedan od vlasnika ili vlasnik jednog dijela. Kasnije pišem o prepuštanju korištenja svog dijela, pa sam smatrao da sam dobro objasnio, a očito nisam.

Ustvari, najviše me je zanimalo pitanje u svezi plaćanja te neplaćene kazne, a ovo ostalo kako te moje ideje izgledaju sa pravne strane. Naročito me to zanimalo, jer sam na Burzi, ostao sam bez posla.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija