Jump to content

Drzavljanstvo kao potomak iseljenika?


glassjaw

Preporučene objave

Dobro vece,

imam pitanje za moj slucaj koji je mozda malo komplikovan. Naime majka moga oca, moja baka, je bila Hrvatica, pre rata se jos sa muzem (takodje Hrvatom) iselila za Srbiju jer je njen muz bio vojno lice JNA. Ona se uvek izjasnjavala kao Hrvatica gde god da je bila i zivela, za to bi i trebalo da postoje pisani dokazi.

Da li ja, kao njen unuk, uveliko punoletan, a igrom prilika zivim u Srbiji, mogu da trazim drzavljanstvo po prirodjenosti iseljenika (pozivajuci se na Clanak 11., prvi pasus, Zakona o hrvatskom državljanstvu)?

Cuo sam slucajeve da su ljudi slicni mom slucaju dobijali drzavljanstvo? Zato me zanima sta mi je potrebno od dokaza za dobijanje drzavljanstva po baki?

Veliko hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 02. 10. 2023. u 23:49, glassjaw je napisao:

Dobro vece,

imam pitanje za moj slucaj koji je mozda malo komplikovan. Naime majka moga oca, moja baka, je bila Hrvatica, pre rata se jos sa muzem (takodje Hrvatom) iselila za Srbiju jer je njen muz bio vojno lice JNA. Ona se uvek izjasnjavala kao Hrvatica gde god da je bila i zivela, za to bi i trebalo da postoje pisani dokazi.

Da li ja, kao njen unuk, uveliko punoletan, a igrom prilika zivim u Srbiji, mogu da trazim drzavljanstvo po prirodjenosti iseljenika (pozivajuci se na Clanak 11., prvi pasus, Zakona o hrvatskom državljanstvu)?

Cuo sam slucajeve da su ljudi slicni mom slucaju dobijali drzavljanstvo? Zato me zanima sta mi je potrebno od dokaza za dobijanje drzavljanstva po baki?

Veliko hvala!

Mislim da ne postoji takva mogućnost u vašem slučaju jedino ako ste vi sami Hrvat po narodnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , glassjaw je napisao:

Ja se nisam nigde izjasnio, to je problem. A da li ste sigurni, procitao sam nekoliko clanaka kao moja situacija i deluje mi moguce?

1.) Niste potomak iseljenika u smislu čl. 11. sadasnjeg Zakona na koji se želite pozvati zbog stavka 5. jer se iseljenikom ne smatra osoba koja je preselila u neku od drzava bivse SFRJ 

2.) Ne mozemo ni znati ni koji tocno se Zakon primjenjuje na Vas jer ne znamo koje ste godiste. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukratko, mislim da ne biste mogli tražiti državljanstvo s uspjehom jer niste potomak iseljenika, a niste ni izražavali pripadnost hrvatskom narodu u ispravama. Nekada je to bilo fleksibilnije da se osoba trebala smatrati, osjećati Hrvatom itd., ali zakonska regulativa sada je takva da je potrebno da je to izjašnjavanje izraženo u pravnom prometu (npr. prolaze matice rođenih, školske svjedožbe, potvrde o sakramentima...) ili zaštitom prava i promicanjem interesa hrvatskog naroda i aktivnim sudjelovanjem u hrvatskim kulturnim, znanstvenim i sportskim udrugama u inozemstvu. S tim da po sudskoj praksi koja mi je poznata nije dovoljno puko članstvo u takvim udrugama, nego i rukovodeće pozicije (što je besmisleno, ali tako se tumači).

Naravno, možete probati opreza radi, ali izgledi nisu neki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
prije 3 minuta, glassjaw je napisao:

Pa da u smislu manjka ljudi, radne snage itd. Ne tvrdim da je ovo isitna, poenta je da sam cuo da su "olabavili" zakone u poslednjih godinu dana.

I dalje ne shvacam pitanje jer ga pitate pod dobivanje državljanstva - mislite li na državljanstvo ili općenito na dobiva je dozvole za boravak i rad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, glassjaw je napisao:

Mislim na drzavljanstvo

Nije istina.
1.) Zakonom o državljanstvu su jasno propisani kriteriji

2.) nekada su čak bili blaži - osoba je trebala dokazati da se osjeća Hrvatom itd, a sada je potrebno da se tako izjasnila u pravnom prometu, dakle službenim ispravama, nisu dovoljne poruke, navija je za hrvatske sportaše Itd. Koliko znam postroženo je upravo zato što smo ulazili u EU i, dugoročno, Schengen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija