Jump to content

Porez na dohodak - prodaja darovanog stana


pavlaog77

Preporučene objave

Poštovanje svima,

Dosadan sam sa svojim svakojakim pitanjima, ali trenutno imam puno nedoumica i problema.

Zanima me da li sam dužan platiti porez na dohodak ako prodam stan prije 12.11.2023.?

Situacija je ovakva:

Moja mama je nakon smrti njenog oca (mog djeda) dobila stan riješenjem o nasljeđivanju i to 12.11.2021. te nije morala plaćati porez.

Zatim je majka taj isti stan darovnim ugovorom dala meni i to 4 mjeseca kasnije, 13.2.2022. te nisam morao platiti porez naravno.

Taj isti stan ja bih sada prodao da rijesim dugove na našoj obiteljskoj kući, ali me brine plaćanje poreza na dohodak.

2 puta sam bio u poreznoj upravi i imam na emailu napisano obrazloženje od voditelja porezne uprave u napem gradu kako NEĆU biti dužan platiti porez na dohodak bez obzira što nije prošao rok od 2 godine od kada je mama nasljedila taj stan.

Ja iskreno vjerujem da su u poreznoj u krivu iako mi je tako rekao sam voditelj porezne uprave, citiram njegov odgovor:

Nećeš plaćati nikakav porez, jer je mama stekla stan nasljedstvom, ti si stekao stan nasljedstvom odnosno darovanjem i stoga nema porezne obveze na dohodak od otuđenja.

Dakle, možete ići u prodaju stana.

uređeno: od Borbena7
Naslov - dužina
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Porez na dohodak - prodaja darovanog stana

Sukladno clanku 58., stavak 5., Zakona o porezu na dohodak, trebate cekati 2 godine. To je prvi uvjet.
Postoje neke okolnosti koje iskljucuju placanje poreza (npr. ako je nekretnina otuđitelju sluzila za stanovanje i druge), ali ako te okolnosti koje utjecu na oslobođenje ne možete dokazati, pricekajte protek 2 godine. Dakle, to je prvi uvjet.

Drugi uvjet je da nije otuđeno više od tri nekretnine iste vrste ili više od tri imovinska prava iste vrste u razdoblju od pet godina od dana stjecanja nekretnine ili imovinskog prava. 

 

Detaljnije o clanku 58. Zakona o porezu na dohodak:

https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Wallflower je napisao:

Sukladno clanku 58., stavak 5., Zakona o porezu na dohodak, trebate cekati 2 godine. To je prvi uvjet.
Postoje neke okolnosti koje iskljucuju placanje poreza (npr. ako je nekretnina otuđitelju sluzila za stanovanje i druge), ali ako te okolnosti koje utjecu na oslobođenje ne možete dokazati, pricekajte protek 2 godine. Dakle, to je prvi uvjet.

Drugi uvjet je da nije otuđeno više od tri nekretnine iste vrste ili više od tri imovinska prava iste vrste u razdoblju od pet godina od dana stjecanja nekretnine ili imovinskog prava. 

 

Detaljnije o clanku 58. Zakona o porezu na dohodak:

https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

Hvala na odgovoru.

Znam za uvjet da je služila za stanovanje meni ili užim članovima obitelji.

Meni nije služila za stanovanje iako režije idu na moje ime,ali služila je za stanovanje mojoj baki koja tamo ima prebivalište već 30 godina. Znate li možda ubraja li se baka među uže članove obitelji? 

Hvala vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Wallflower je napisao:

Sukladno clanku 58., stavak 5., Zakona o porezu na dohodak, trebate cekati 2 godine. To je prvi uvjet.
Postoje neke okolnosti koje iskljucuju placanje poreza (npr. ako je nekretnina otuđitelju sluzila za stanovanje i druge), ali ako te okolnosti koje utjecu na oslobođenje ne možete dokazati, pricekajte protek 2 godine. Dakle, to je prvi uvjet.

Drugi uvjet je da nije otuđeno više od tri nekretnine iste vrste ili više od tri imovinska prava iste vrste u razdoblju od pet godina od dana stjecanja nekretnine ili imovinskog prava. 

 

Detaljnije o clanku 58. Zakona o porezu na dohodak:

https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

I još jedno pitanje, u slučaju da i moram platiti porez na dohodak, kako bi se on računao? Jer ja stan nisam platio pošto mi ga je darovala mama i nisam platio porez od 3%, a u ugovoru smo napisali neki fiktivni iznos od tipa 100 000 kuna. Stan prodajem za 340 000 kuna sada.

Računa li se onda porez na dohodak na cijeli iznos 340 000 pošto sam ga dobio za 0 kuna, ili će oni gledati neku njihovu procjenu u trenutku kada sam ga stekao darovanjem npr. Njihova procjena stana 250 000, te na kraju gledati razliku od 90 000 te na to zaračunati porez na dohodak?

Hvala vam,ovo mi je veoma bitno i oprostite na ovoliko pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baka nije uzdrzavani clan s aspekta clanka 14., stavka 6. Zakona o porezu na dohodak, osim u slucaju ako ste joj Vi imenovan skrbnikom po posebnom zakonu. Dakle to sto ona zivi u stanu ne bi Vam pomoglo ako joj niste imenovani skrbnik.


U clanku 58, Zakona o porezu na dohodak i stranici Porezne uprave je naveden nacin oporezivanja:

''dohodak čini RAZLIKA između primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine ili imovinskog prava koje se otuđuje  i nabavne vrijednosti...''

A nabavna vrijednost je:
''tržišna vrijednost u trenutku nabave.''

Sto znaci da Porezna utvrđuje procjenom tržišnu vrijednost u trenutku nabave ako je nekretnina stecena darovanjem.

https://www.porezna-uprava.hr/pozivni_centar/Stranice/dohodak-od-otudenja-nekretnina-i-imovinskih-prava.aspx

Vama je ostalo samo malo vise od mjesec dana da izađete iz mogućeg oporezivanja. Stoga Vam u ovom trenutku nije preporucljivo sklapati ugovor o kupoprodaji.

No, Vi ce te u konacnici odlucit sami kada prodati nekretninu.





 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Wallflower je napisao:

Baka nije uzdrzavani clan s aspekta clanka 14., stavka 6. Zakona o porezu na dohodak, osim u slucaju ako ste joj Vi imenovan skrbnikom po posebnom zakonu. Dakle to sto ona zivi u stanu ne bi Vam pomoglo ako joj niste imenovani skrbnik.


U clanku 58, Zakona o porezu na dohodak i stranici Porezne uprave je naveden nacin oporezivanja:

''dohodak čini RAZLIKA između primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine ili imovinskog prava koje se otuđuje  i nabavne vrijednosti...''

A nabavna vrijednost je:
''tržišna vrijednost u trenutku nabave.''

Sto znaci da Porezna utvrđuje procjenom tržišnu vrijednost u trenutku nabave ako je nekretnina stecena darovanjem.

https://www.porezna-uprava.hr/pozivni_centar/Stranice/dohodak-od-otudenja-nekretnina-i-imovinskih-prava.aspx

Vama je ostalo samo malo vise od mjesec dana da izađete iz mogućeg oporezivanja. Stoga Vam u ovom trenutku nije preporucljivo sklapati ugovor o kupoprodaji.

No, Vi ce te u konacnici odlucit sami kada prodati nekretninu.





 

Sve jasno, hvala vam puno.

Nažalost nemam tih mjesec dana za čekanje, tako se je sve poklopilo, ima drugih stvari koje me prisiljavaju da ju prodam sada pošto je kupac već spreman.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija