Jump to content

provjera dokumentacije pri kupnji stana


anonimno

Preporučene objave

pozdrav svima,

zainteresirana sam za kupnju stana u zgradi izgradjenoj 2002.godine.

Vlasnik stana ima uredan vl. list u kojem stoji zabiljezba da zgrada nema uporabnu dozvolu.

Komentari moje okoline su najrazlicitiji: neki kazu da 90% zgrada nema uporabnu jer je do nedavno zakonski nisu ni morali imat, drugi mi pak savjetuju da odustanem od kupnje, ...

Koje su moguće posljedice kupovine takvog stana?da li bi vi osobno kupili takav stan?

kako provjeriti da li zgrada zadovoljava sve uvjete za dobivanje uporabne dozovle ?

 

pomozite, molim vas ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

previše nepoznanica za pravi odgovor. za početak, provjeriti etažni elaborat i podudaranje sa stvarnim stanjem (i vlasničkim listom), kopija katastarskog plana da vidite kako je građevina smještena na parceli. Drugi korak je uvid u građ. dozvolu, glavni projekt i svu ostalu dokumentaciju. Zatražite pomoć ovlaštenog inženjera jer sami nećete moći procjeniti kakve su šanse za (ne)dobivanje uporabne. U svakom slučaju, tendencija je banaka=države da se neimanje uporabne ne upisuje više kao zabilježba nego kao teret, čak i ako do toga ne dođe banke će to smatrati teretom ( i to velikom) pa ćete biti ograničeni u raspolaganju imovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Notorna je glupost da do nedavno nije bilo zakonske obaveze za ishođenje uporabne dozvole. Kako se to sankcioniralo, odnosno nije sankcioniralo, sasvim je drugo pitanje.

 

Investitor Vam je dužan pokazati svu dokumentaciju, jer vlasnički list nije dokaz legalnosti građevine. Angažirajte nekog stručnog da Vam dokumentaciju usporedi s izvedenim stanjem, ili poslikajte objekt i donesite fotografije, kopiju katastarskog plana i projektnu dokumentaciju u ured nadležan za izdavanje građevinskih i uporabnih dozvola. Tamo će Vam službenik brzo vidjeti da li je građevina sagrađena sukladno građevinskoj dozvoli.

Osobno,takav stan ne bih kupila. Moje je iskustvo da ljudi poslije imaju problema. Naime, kada je sve izgrađeno kako treba,investitor itekako traži uporabnu jer to automatski diže cijenu.

Da Vam probam postaviti drugo pitanje: da li biste kupljeni automobil vozili prije nego prođe tehnički pregled?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija