Jump to content

Novac na dar od djeda i bake - porez?


ruzica55

Preporučene objave

Dobio sam na poklon od djeda i bake 17.000€, 4.000€ sam uplatio preko uplatnog bankomata na svoj račun, ostalih 13.000€ bi isto želio uplatit , sad me zanima dali bi trebalo napravit neki darovni ugovor ili nešto? Bojim se da ne dobijem poziv iz porezne. Novce bi trebao na računu jer su mi sredstva prijeko potrebna radi kupnje nekrentnine koja mora biti plaćena preko banke tako da mi keš trenutno ne znači ništa. Isto tako otac bi mi prebacio na račun sa svoje štednje u banki veci dio novca, oko 50.000€ pa dali i to treba prijaviti poreznoj? Transfer bi bio s njegovog tekućeg na moj. Svaki savjet je dobro došao.

Dali ima netko sa slicnom situacijom? Tj, dali je nekog porezna zezala oko takvih uplata?

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod prebacivanja novca s računa na račun u obitelji, uvijek pazimo samo da ne prelazimo maksimalno dozvoljen iznos zbog kojeg navodno obavezno dolazi do provjere zbog sumnje na pranje novca ( nekih stotinjak tisuća kuna, koliko je sad, zbilja ne znam). Nemojte prebacivati sve odjednom, ali čisto predostrožnosti radi, ako je ikad itko imao ikakvih problema. Mi nikad. Maksimum je bio deset tisuća eura u jednoj transakciju unutar iste banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , ruzica55 je napisao:

sredstva prijeko potrebna radi kupnje nekrentnine koja mora biti plaćena preko banke

Banka, uz suglasnost vašeg oca/djeda/bake (osobna prisutnost prilikom uplate ili opunomoćenje), dio novca koji plaćate sami za nekretninu može povući i direktno s njihovih računa, odnosno bez prebacivanja na vaš račun.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, lawbydesign je napisao:

Banka, uz suglasnost vašeg oca/djeda/bake (osobna prisutnost prilikom uplate ili opunomoćenje), dio novca koji plaćate sami za nekretninu može povući i direktno s njihovih računa, odnosno bez prebacivanja na vaš račun.  

Inace imam punomoc na taj štedni račun di su sredstva koja mi tata želi poklonit. Dal to znači da mi ni ne treba prebacit na moj račun nego se može taj dio uplatit direktno na račun investitora? Mislio sam da sve mora biti s mojeg računa kao jedna uplata prilikom plaćanja nekretnine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ruzica55 je napisao:

Mislio sam da sve mora biti s mojeg računa kao jedna uplata prilikom plaćanja nekretnine

Ne znam imate li tako ugovoreno - da mora biti jedinstvena uplata. Da li investitor baš inzistira na jednoj jedinstvenoj uplati ili mu je samo bitno da ukupni iznos svih uplata odgovara? Pritom uplate identificirate u pozivu na broj svojim OIB-om ili u opisu plaćanja. To dogovarate s investitorom te također njemu možete reći da će iznos x biti s računa y, a iznos z s računa w. Jednako ćete navesti u predugovoru/ugovoru tako da se vidi da svi uplaćeni iznosi zajedno odgovaraju dijelu ili čitavoj cijeni, odnosno kapari.

prije 1 sat , ruzica55 je napisao:

Dal to znači da mi ni ne treba prebacit na moj račun nego se može taj dio uplatit direktno na račun investitora?

Ako imate punomoć i karticu za taj račun, da - upravo tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , lawbydesign je napisao:

Ne znam imate li tako ugovoreno - da mora biti jedinstvena uplata. Da li investitor baš inzistira na jednoj jedinstvenoj uplati ili mu je samo bitno da ukupni iznos svih uplata odgovara? Pritom uplate identificirate u pozivu na broj svojim OIB-om ili u opisu plaćanja. To dogovarate s investitorom te također njemu možete reći da će iznos x biti s računa y, a iznos z s računa w. Jednako ćete navesti u predugovoru/ugovoru tako da se vidi da svi uplaćeni iznosi zajedno odgovaraju dijelu ili čitavoj cijeni, odnosno kapari.

Ako imate punomoć i karticu za taj račun, da - upravo tako.

Puno Vam hvala za ove informacije. Upravo sam tako uplatio avans, uz upisivanje ppziva na broj i OIB-a, tako da mislim da se mozemo i kod finalnog ugovora dogovorit da ce uplata biti s x i y racuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija