Jump to content

žalba na presudu


nemozetotako

Preporučene objave

Žalba se podnosi sudu koji je izrekao prvostupanjsku presudu. Ista se podnosi temeljem čl. 463 Zakona o kaznenom postupku a sadržaj žalbe je objašnjen u čl.466. Dakle, ista treba sadržavati oznaku predmeta (presude) protiv koje se podnosi, osnove za pobijanje iz čl.467, obrazloženje žalbe, prijedlog da se pobijana presuda potpuno ili djelomično ukine ili preinači te potpis osobe koja podnosi žalbu.

Temeljem navedenoga žalba bi trebala izgledati ovako:

 

Poslovni broj:______/___

Sudu u (naziv suda koji je donio prvostupanjsku presudu)

Kazneni postupak

Optuženik Pero Perić iz Zagreba, ul. Kralja Petra Krešimira IV br.357, zastupan samostalno, temeljem čl.463 Zakona o kaznenom postupku podnosi

ŽALBU

4x

optuženika protiv presude naslovljenog suda

posl. broj:_____/___ od dana xx. xx. xxxx.

 

I Presudom naslovljenog suda odlučeno je da je optuženik Perić Pero počinio kazneno djelo ____________ opisano po čl.___ st.____ Kaznenog zakona, a kažnjivo po čl. ______ KZ-a. (u biti navodite ono što je navedeno kao djelo iz presude)

Protiv naznačene presude optuženik u zakonskom roku podnosi ovu žalbu zbog bitne povrede odredaba kaznenog postupka i pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. (možete dodati i povredu kaznenog zakona ako imate osnova za isto)

II (ovdje obrazlažete žalbu, što bi bila bitna povreda odredaba kaznenog postupka iz čl. 468, i pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja iz čl.470)

III Slijedom navedenoga, optuženik

predlaže

da drugostupanjski sud ukine pobijanu presudu i uputi predmet prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje i odluku, ili istu preinači.

Pero Perić

(potpisano)

 

Kako mi ne možemo ući u cijeli meritum stvari i napisati žalbu od riječi do riječi, nadam se da vam je i ovo pomoglo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači neće prvostupanjski sud odgovoriti, nego će odmah predati spis drugostupanjskom sudu?

Ako taj sud vrati postupak na početak, da li to ide istom ili drugom sucu?

 

Zašto piše 4x, da li je to 4 kopije? Kome sve idu osim u spis i tužitelju? Da li se može žalba predati putem e-komunikacije, pa se plate kopije za ispis ili se baš mora predati na papirima?

uređeno: od usokusam
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , usokusam je napisao:

Znači neće prvostupanjski sud odgovoriti, nego će odmah predati spis drugostupanjskom sudu?

Prvo će primjerak žalbe dostaviti protivnoj stranci koja može podnijeti odgovor na žalbu a onda žalbu sa spisom dostaviti drugostupanjskom sudu.

 

prije 3 sati , usokusam je napisao:

Ako taj sud vrati postupak na početak, da li to ide istom ili drugom sucu?

Istom. Mada drugostupanjski sud može naložiti da se nova rasprava održi pred potpuno izmjenjenim vijećem.

prije 3 sati , usokusam je napisao:

Zašto piše 4x, da li je to 4 kopije? Kome sve idu osim u spis i tužitelju?

Da. Sudu, protustranci, branitelju a na 4 bi se stavio datum primitka i služio vama kao dokaz da je ista predana u roku.

prije 3 sati , usokusam je napisao:

Da li se može žalba predati putem e-komunikacije, pa se plate kopije za ispis ili se baš mora predati na papirima?

Zakon propisuje podnošenje podnesaka (među njima i pravnih lijekova) pismeno. Međutim propisuje i da oni koji nisu obvezni sudionici elektroničke komunikacije kao što su državna tijela, DO, odvjetnici itd, dakle stranke mogu podnosizti podneske elektroničkom poštom ali mora biti sastavljen u obliku elektroničke isprave temeljem čl. 79 ZKP, a sukladno Pravilniku o elektroničkoj komunikaciji u kaznenom postupku, Zakonu o elektroničkoj ispravi i Zakonu o elektroničkom potpisu.

Iskreno, kako se radi o kaznenom postupku, nemate opunomoćenika i radi se o žalbi ja bih to poslao standardnim putem, pisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Spitfire je napisao:

Iskreno, kako se radi o kaznenom postupku, nemate opunomoćenika i radi se o žalbi ja bih to poslao standardnim putem, pisano.

Hvala. Mogu i elektronski u pdf-u, potpišem osobnom iskaznicom, platim ispis x4, samo da ne idem tamo. Nego, ovo sa slanjem protivnoj stranci na odgovor, da li onda opet ja na to odgovorim ili samo ide dalje sve zajedno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam još jedno pitanje: ako je objava presude bila na datum x, i objavljen je zapisnik u e-spisu u kojem piše da je presuda "ukratko usmeno obrazložena, stranke poučene o pravu na žalbu i odgovora na žalbu", da li to znači da mi rok za slanje žalbe teče od tog datuma ili od datuma kad dobijem tu presudu na kućnu adresu? Nekako ne vjerujem sucu, možda odugovlači sa slanjem presude kako bi mi istekao rok za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , usokusam je napisao:

Imam još jedno pitanje: ako je objava presude bila na datum x, i objavljen je zapisnik u e-spisu u kojem piše da je presuda "ukratko usmeno obrazložena, stranke poučene o pravu na žalbu i odgovora na žalbu", da li to znači da mi rok za slanje žalbe teče od tog datuma ili od datuma kad dobijem tu presudu na kućnu adresu? Nekako ne vjerujem sucu, možda odugovlači sa slanjem presude kako bi mi istekao rok za žalbu.

Teče li Vam rok od ročišta za objavu presude ili od primitka pisanog otpravka ovisi o tome jeste li bili na zadnjem ročištu kad je zaključena glavna rasprava i zakazano ročište za objavu presude.

Ako ste bili na posljednjoj raspravi, rok za žalbu Vam teče kao da ste presudu primili na ročištu za obiavu, bez obzira kad dobijete fizički primjerak.

Ako niste bili obaviješteni o datumu ročišta za objavu presude, rok Vam teče od primitka pisanog otpravka presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Ivo Kermartin je napisao:

Teče li Vam rok od ročišta za objavu presude ili od primitka pisanog otpravka ovisi o tome jeste li bili na zadnjem ročištu kad je zaključena glavna rasprava i zakazano ročište za objavu presude.

Ako ste bili na posljednjoj raspravi, rok za žalbu Vam teče kao da ste presudu primili na ročištu za obiavu, bez obzira kad dobijete fizički primjerak.

Ako niste bili obaviješteni o datumu ročišta za objavu presude, rok Vam teče od primitka pisanog otpravka presude.

Znači da me i tu nastoje preveslati. Naravno da smo svi bili prisutni, a sudac je rekao da rok za žalbu teče od dana kad primimo doma presudu. No, sumnjivo mi je to, jer je on puno toga "muljao" tijekom postupka. Hvala puno.

Zanima me također kojim redom sudovi postupaju: nakon ovog ide dakle drugostupanjski, pa trećestupanjski, i onda EU? Koji sud u EU? Kako to ide i koliko može trajati? Ne želim da protekne još jedna godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, usokusam je napisao:

Znači da me i tu nastoje preveslati. Naravno da smo svi bili prisutni, a sudac je rekao da rok za žalbu teče od dana kad primimo doma presudu. No, sumnjivo mi je to, jer je on puno toga "muljao" tijekom postupka. Hvala puno.

Zanima me također kojim redom sudovi postupaju: nakon ovog ide dakle drugostupanjski, pa trećestupanjski, i onda EU? Koji sud u EU? Kako to ide i koliko može trajati? Ne želim da protekne još jedna godina.

Ignorirajte, moja greška, previdio sam da je kazneni predmet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, usokusam je napisao:

Znači da me i tu nastoje preveslati. Naravno da smo svi bili prisutni, a sudac je rekao da rok za žalbu teče od dana kad primimo doma presudu. No, sumnjivo mi je to, jer je on puno toga "muljao" tijekom postupka.

Nema muljanja i veslanja, čl. 463 st. 1 ZKP-a je sasvim jasan, "od dana dostave prijepisa presude".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija