Jump to content

povrat sredstava od HZZO-a


kamiondjija

Preporučene objave

Ukratko, koliko mi je poznato postoji neki zakon, prema kojem bi ako u nekom roku liječnik nije u mogučnosti obaviti pregled pacijent mogao otiči privatniku i tražiti povrat novaca od HZZO-a. Može li mi neko preciznije objasnit postupak? Naime naručio sam se na pregled i rekli mi da sam na redu otprilike za godinu dana :-( HELP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada je osigurana osoba za određenu dijagnozu bolesti upućena od izabranog doktora na prvi specijalistički pregled, ugovorna zdravstvena ustanova, odnosno ugovorni zdravstveni radnik privatne prakse obvezni su joj traženu zdravstvenu zaštitu pružiti u roku od 30 dana od dana kada im se osigurana osoba prvi puta javila.

Ako ugovorna zdravstvena ustanova, odnosno ugovorni zdravstveni radnik privatne prakse ne pruže osiguranoj osobi zdravstvenu zaštitu odmah, odnosno u roku od 30 dana obvezni su na uputnici, uz potpis odgovorne osobe i pečat ustanove, odnosno ordinacije, naznačiti datum kad im se prvi put javila, te da joj nisu pružili traženu zdravstvenu zaštitu, odnosno naznačiti da joj neće biti pružena u roku od 30 dana. U suprotnom obvezni su na uputnicu upisati datum kada će osiguranu osobu primiti na prvi specijalistički pregled koji mora biti unutar roka od 30 dana od dana prvog javljanja osigurane osobe.

Osigurana osoba kojoj prvi specijalistički pregled nije proveden u roku od 30 dana od dana prvog javljanja u ugovornu zdravstvenu ustanovu, odnosno kod ugovornog zdravstvenog radnika privatne prakse ima pravo taj specijalistički pregled obaviti u neugovornoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno kod neugovornog zdravstvenog radnika privatne prakse.

Povrat troškova nastalih radi korištenja zdravstvene zaštite osigurana osoba ima pravo ostvariti na osnovi pisanog zahtjeva koji podnosi područnom uredu Zavoda nadležnom prema mjestu njezinog prebivališta, odnosno boravka. Uz zahtjev je osigurana osoba obvezna priložiti uputnicu iz koje je vidljivo da joj ugovorna zdravstvena ustanova, odnosno ugovorni zdravstvenu radnik privatne prakse nisu pružili traženu zdravstvenu zaštitu u propisanom roku, te original računa za obavljenu zdravstvenu zaštitu u neugovornoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno kod neugovornog zdravstvenog radnika privatne prakse.

 

 

PAZI: provjeri na uputunici, u desnom donjem dijelu da li je u kućici naznačeno da se radi o prvom pregledu ili o nečem drugom, recimo nekakvoj dijagnostici, u tom slučaju ovo gore ne vrijedi već se prilikom eventualnog zahtjeva za povrat vještači hitnost. Vjerujem da se u tvoj slučaju ne radi o prvom specijalističkom pregledu, već o nečem drugom (MR, CT, color dopller????)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad si me natjerao u auto po uputnicu...

Ovako, radi se o kolonoskopiji, uputna dijagnoza piše nešto meni nerazumljivo, a prvi i kontrolni pregled nije označen. Nisam bio na nikakvim pregledima osim analize krvi, tako da bi to trebao biti prvi spec. pregled :-? 26.03 mi izdana uputnica, 28.03 sam se bio naručiti, i sestra mi je rekla da sam otprilike za god. dana na redu i da čekam dok me ne pozovu. E onda sam je pitao da mi izdaju neku potvrdu da me ne mogu primiti u zakonskom roku, međutim odgovorila je kako oni nemaju nikakve potvrde i nisu upučeni da bi trebali tako nešto izdavati, te da je to vijest iz novina i ako želim prije na red nek probam pitat u Rijeci jer se tamo manje čeka (ja sam u Puli)... i nikakav papir da sam se uopće naručio nisam dobio! Znači ako sam dobro shvatio trebam sačekat mjesec dana i otići tamo da mi popune donji dio uputnice, pa kod privatnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. U ustanovi koja Vas je naručila na pregled za godinu dana, na uputnici trebaju napisati datum za kad su Vas naručili, staviti pečat ustanove i faksimil liječnika. Kad imate taj dokaz, tj. napsimeno da ste naručeni za godinu dana, idete kod privatnika, obavite pregled, on izda račun na Vaše ime, i tražite refundaciju od HZZO. U HZZO prema mjestu prebivališta podižete obrazac - zahtjev za povrat sredstava i prilažete tražene dokumente, taksativno nabrojene na obrascu!

Mora se raditi o prvom specijalističkom pregledu!

 

Pozdrav Rubensu, tzv. specijalistu za HZZO!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klonoskopija je dijagnostički postupak, dakle ne spada u kategoriju prvog specijalističkog pregleda. U slučaju tvog zahtjeva pred HZZO isti će u postupku povrata troškova vještačiti hitnost postupanja i vjerojatnost da ćeš dobiti povrat je vrlo vrlo mala.

 

U svakom slučaju potrebna ti je uputnica (narudžba za dijagnostiku) izdana od izabranog doktora, na uputnicu bi ovaj koji te naručio za godinu dana trebao to i napisati i ovjeriti pečatom (na poleđini uputnice).

 

Inače zaista ne vidim u čemu je problem, radi se o u biti vrlo jednostavnom dijagnostičkom postupku za kojeg nigdje u RH ne bi trebala postojati lista čekanja niti koliko ja znam ne postoji, a niti sam kao takav ne košta nekakav značajan iznos. Imaš mogućnost obratiti se i ravnateljstvu zdravstvene ustanove, nek ti tamo objasne o kakvoj se gužvi radi, po potrebi, ukoliko ne budeš zadovoljan objašnjenjem ili ukoliko se tvoj problem ne riješi, imaš na raspolaganju tzv. bijeli telefon Ministarstva zdravstva na koji možeš dati primjedbu i zatražiti da provedu postupak s njihove strane (vidi web stranice Ministarstva)

 

Predlažem ti da ukoliko to iz bilo kojeg razloga ne na uputnicu ne možeš učiniti u Riijeci ili Puli, kako veliš, da odeš negdje drugdje, gdje će ti to biti bez problema učinjeno (naravno pod uvjetom da imaš uputnicu). Gdje se to može nabrže napraviti, konzultiraj se sa svojim izabranim doktorom, on mora znati koje zdravstvene ustanove mogu pružiti traženo i naručeno.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam uputnicu naravno, a nije neki značajan iznos kako kome, oko 800 kn neznam točno, bez obzira koliko bilo HZZO ga meni nebi oprostio... što se tiče hitnoće tko to može vještačiti hitnoću bez da te pregleda? Ako npr imaš raka debelog crijeva za godinu dana možeš i riknut :-( prošlu sedmicu sam čitao u glasu istre kako nije bilo nijednog zahtjeva za povrat novca od pregleda a siguran sam da ima dosta ljudi koji bi to iskoristili...anwy hvala na savjetima, budem probao nešto riješiti, pa da budem prvi :-D pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi anonimac prvo ti neznaš koliku ja uopće imam plaću, a drugo nije ni bitno! Ako već moram izdvajati od dohotka mirovinska i zdravstvena davanja onda je u redu da nešto i dobijem zauzvrat. Ako moram plaćati privatne preglede onda mi nije potrebno zdravstveno osiguranje. A budi siguran da nemam veću plaću od tebe!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i jos jedan savjet: u slucaju da si kronicni bolesnik i potrbne su ti specijalisticke usluge uclani se u ADENDU- uz neki normalan iznos clanarine imas pravo jednom mjesecno besplatno na razlicite specijalisticke pretrage-privatno - uglavnom raspitaj se kod njih za detalje.

Po mojim izracunima su fer i kronicnim bolesnicima kad se se izracuna odgovara i financijski i organizacijski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo bi trebao znati da se zdravstveni sustav temelji na solidarnosti, tj. ne izdvajaš za sebe, već za onoga tko koristi u tom trenutku zdravstvene usluge.

 

Zdravstveno osiguranje preko HZZO-a je OBVEZNO, a uvjet za privatno zdr.osiguranje je da imaš obvezno zdr.osiguranje.

 

Točno, ne znam kolika ti je plaća, ali sigurno nije minimalna, kad možeš izdvojiti bez problema 800 kn i još potkopavaš državni proračun!

 

I još nešto, ne izdvajaš iz svoje plaće za zdravstveno (pogledaj si platnu listu), već tvoj poslodavac na ukupan broj zaposlenih plaća određeni postotak za zdr.osiguranje! Iz osobnog dohotka izdvajaš za mirovinsko osiguranje! :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajd molim te , nisam se tu došao prepirati nego pitat za savjet, a od mojih 17 god staža 13 sam plaćao kao samostalac, pa mi nemoj solit pamet! I da mi nije problem izdvojiti neku lovu nebih ni gnjavio ovdje! Na kraju kad si tako solidaran nebi ti tribalo bit žao što se momentalno sredstva iz tvojih izdvajanja troše na moje korištenje zdravstvenih usluga! :priest:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Kamiondžija! Čestitam na majestoznom završnom udarcu i proglašavam te moralnim pobjednikom u ovoj polemici.

Klanjam se vrhunskom majstoru Rubensu koji daje brze,potpune i točne informacije ljudima u nevolji,te mu u ime svih želim odlično zdravlje.

Poštovanom Anonimusu preporučam više suosječanja prema ljudima narušenog zdravlja.Nadam se da se slažete sa mojim mišljenjem da su korijeni ovog portala u riječima Kristovim: «Dođite meni svi koji ste umorni i natovareni i ja ću vas odmoriti» (Mt. 11, 28).

 

Najstrašnije u svemu je spoznaja da se na neki pregled treba čekati godinu dana.U igri je sigurno najpokvarenije iskorištavanje zdravstvenih problema za osobno bogaćenje.To je prikriveni poziv na davanje mita.Očito imate posla s korumpiranim šljamom zdravstva.Za takvo zlodjelo ih sigurno plaća privatnik koji obavlja takav pregled.Molim Vas da o tome informirate medije i nazovite: Bijeli telefon

 

* besplatni telefon.

* pritužbe, pohvale, primjedbe, prijedlozi građana Republike Hrvatske vezano uz ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu

 

0800 - 200 063

 

Radno vrijeme

 

kontakt sa dežurnim liječnikom Ministarstva

08.30- 16.30

Želim Vam brzo ozdravljenje!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Nepoznanko! Kak Vas država plaća još i puno radite.Kako bi lijepo bilo kad bi ljudi svoje slobodno vrijeme, pa i radno, iskoristili za pomaganje potrebitima.Za to dobrotvorstvo dao bih vam duplu plaču iako je to simbolično jer je taj rad neprocjenjiv.Nagrada je vječni plamen ljubavi i dobrote koji Vam grije srce.

Želim Vam odlično zdravlje i puno štrikanja dobrote na poslu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija