Jump to content

Invalidska mirovina sa potpunim gubitkom radne sposobnosti


Skay

Preporučene objave

Poštovani, imam 58 godina i 39 godina radnog staža, s obzirom da mi se predlaže mirovina s potpunim gubitkom radne sposobnosti zanima me da li mi se bolje isplati uči u tu mirovinu s obzirom do ispunjenja uvjeta za starosnu s obzirom da mi fali svega 2 godine do mirovine bez penalizacije, korisnik sam drugog stupa osiguranja. Brine me da ne izgubim puno zbog te invalidske mirovine tj. da li mi je bolje uzeti prijevremenu sa penalizacije ili invalidsku mirovinu s obzirom na visinu mirovine. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana/ni,

tko Vam predlaže invalidsku mirovinu s potpunim gubitkom radne nesposobnosti ?

Iznos invalidske mirovine - opća nesposobnost za isti radni staž u Vašim godinama je veći od iznosa starosne mirovine i tako sve do Vašeg 60-tog rođendana a nakon 60.g. iznosi mirovina su isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 12. 2023. u 15:35, Skay je napisao:

Poštovani, imam 58 godina i 39 godina radnog staža, s obzirom da mi se predlaže mirovina s potpunim gubitkom radne sposobnosti zanima me da li mi se bolje isplati uči u tu mirovinu s obzirom do ispunjenja uvjeta za starosnu s obzirom da mi fali svega 2 godine do mirovine bez penalizacije, korisnik sam drugog stupa osiguranja. Brine me da ne izgubim puno zbog te invalidske mirovine tj. da li mi je bolje uzeti prijevremenu sa penalizacije ili invalidsku mirovinu s obzirom na visinu mirovine. Hvala

Dana 07. 12. 2023. u 16:21, prof je napisao:

Poštovana/ni,

tko Vam predlaže invalidsku mirovinu s potpunim gubitkom radne nesposobnosti ?

Iznos invalidske mirovine - opća nesposobnost za isti radni staž u Vašim godinama je veći od iznosa starosne mirovine i tako sve do Vašeg 60-tog rođendana a nakon 60.g. iznosi mirovina su isti.

Hvala, bojala sam se da mi invalidska ne bude puno manja od starosne za koju imam uvjete za 2 g, ja sam mislila nekako se provući sa bolovanje još te dvije godine jer se plašim visine mirovine. Htjela bi najbolju opciju za sebe jer me komisija željela umiroviti i sada čekam rješenje ne znajući ishod da li će produžetak bol ili invalidska jer druga opcija ne postoji. Hvala na vašem odgovoru. Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 12. 2023. u 15:35, Skay je napisao:

Poštovani, imam 58 godina i 39 godina radnog staža, s obzirom da mi se predlaže mirovina s potpunim gubitkom radne sposobnosti zanima me da li mi se bolje isplati uči u tu mirovinu s obzirom do ispunjenja uvjeta za starosnu s obzirom da mi fali svega 2 godine do mirovine bez penalizacije, korisnik sam drugog stupa osiguranja. Brine me da ne izgubim puno zbog te invalidske mirovine tj. da li mi je bolje uzeti prijevremenu sa penalizacije ili invalidsku mirovinu s obzirom na visinu mirovine. Hvala

Da, nejasno je i meni - tko Vam to predlaže, jer invalidska mirovina se ne predlaže, nego se postupak pokreće najčešće po službenoj dužnosti za osiguranike koji rade u Republici Hrvatskoj te Vam se rješenje piše sukladno nalazu i mišljenju Zavoda za vještačenje. Ujedno, Vi kad dobijete rješenje, nitko Vam ne brani da nastavite raditi, ali u tom slučaju mirovina se neće isplaćivati, već se isplata uspostavlja prvim danom nakon prestanka radnog odnosa.

S obzirom da invalidska mirovina definira mirovinsko primanje u slučaju kada je osoba potpuno ili djelomično nesposobna za raditi, za očekivati je da nećete raditi.

Napominjem, ako Vam se odredi potpuni gubitak mirovinski faktor je 1,0 i nema penalizacije.

Kod djelomičnog gubitka, također, nema penalizacije, ali mirovinski faktor je 0,8 pa je samim time i svota mirovine manja.

Također, ako nastavite raditi prema preostaloj radnoj sposobnosti u slučaju djelomičnog gubitka mirovina će se isplaćivati i za vrijeme zaposlenja, ali po mirovinskom faktoru 0,6666. Nakon prestanka radnog odnosa, uspostavlja se MF 0,8000.

Molim da nam pojasnite detaljnije Vaš status.

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 11. 12. 2023. u 0:56, ledena_kisa je napisao:

Da, nejasno je i meni - tko Vam to predlaže, jer invalidska mirovina se ne predlaže, nego se postupak pokreće najčešće po službenoj dužnosti za osiguranike koji rade u Republici Hrvatskoj te Vam se rješenje piše sukladno nalazu i mišljenju Zavoda za vještačenje. Ujedno, Vi kad dobijete rješenje, nitko Vam ne brani da nastavite raditi, ali u tom slučaju mirovina se neće isplaćivati, već se isplata uspostavlja prvim danom nakon prestanka radnog odnosa.

S obzirom da invalidska mirovina definira mirovinsko primanje u slučaju kada je osoba potpuno ili djelomično nesposobna za raditi, za očekivati je da nećete raditi.

Napominjem, ako Vam se odredi potpuni gubitak mirovinski faktor je 1,0 i nema penalizacije.

Kod djelomičnog gubitka, također, nema penalizacije, ali mirovinski faktor je 0,8 pa je samim time i svota mirovine manja.

Također, ako nastavite raditi prema preostaloj radnoj sposobnosti u slučaju djelomičnog gubitka mirovina će se isplaćivati i za vrijeme zaposlenja, ali po mirovinskom faktoru 0,6666. Nakon prestanka radnog odnosa, uspostavlja se MF 0,8000.

Molim da nam pojasnite detaljnije Vaš status.

Zanima me da li bi mi invalidska mirovina bila puno manja od starosne mirovine koju bi ostvarila sa 60 g i 41 g radnog staža. Sada imam 39 g staža i 58 g. Kod mene se radi o metastatskog karcinomu zbog kojeg sam na bolovanju. Kako čekam poziv za invalidsku komisiju brine me da li ću puno izgubiti zbog odlaska u invalidsku mirovinu ako mi odrede potpuni gubitak radne sposobnosti. Razmišljam čak da sve prekinem i probam raditi ali brinem o ishodu istog. Vjerojatno me niko neće držat na bol još te 2 g kako bi mogla u starosnu mirovinu bez penalizacije. Zato pitam koliko bi bila oštećena zbog invalidske mirovine s potpunim gubitkom radne sposobnosti u odnosu na starosnu mirovinu koju bi ostvarila za 2 godine. Hvala, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, inače ukupni radni staž je 39,4 godine, rođena sam 25.10.1965. Znači ipak bi invalidska bila manja nego da idem u starosnu za 2 g 

upravo sad, Skay je napisao:

Hvala, inače ukupni radni staž je 39,4 godine, rođena sam 25.10.1965. Znači ipak bi invalidska bila manja nego da idem u starosnu za 2 g, i majka sam 2 djece, hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila bi manja radi manje radnog staža i potencijalno plaća. Zakonodavac ne penalizira invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka RS u smislu kao što penalizira prijevremeno umirovljenje.

Mirovina se određuje koristeći mirovinski faktor 1,000.

Kod invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka RS, mirovinski faktor je 0,8000.

Nalaz i mišljenje donosi Zavod za vještačenje.

S navedenom dijagnozom potencijalni ishod je i potpuni gubitak RS.

Nadam se da će sa zdravljem biti sve u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ledena_kisa je napisao:

Bila bi manja radi manje radnog staža i potencijalno plaća. Zakonodavac ne penalizira invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka RS u smislu kao što penalizira prijevremeno umirovljenje.

Mirovina se određuje koristeći mirovinski faktor 1,000.

Kod invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka RS, mirovinski faktor je 0,8000.

Nalaz i mišljenje donosi Zavod za vještačenje.

S navedenom dijagnozom potencijalni ishod je i potpuni gubitak RS.

Nadam se da će sa zdravljem biti sve u redu.

Hvala lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija