Jump to content

Prijenos vlasništva stana bivšoj nevjenčanoj supruzi


SonjaH

Preporučene objave

Pozdrav,

U obitelji imam slučaj koji me se indirektno dotiče. Naime, s bratom sam suvlasnik nekretnine koju smo oba nasljedili od djeda. Prije 8 godina brat je uspio dobiti kredit za stan jer je na kuću koju dijelimo banka stavila hipoteku. Stan je glasio samo na njega i kredit je bio samo njegov. Kad je kupovao stan sa sada već bivšom partnericom je imao dijete, stoga se njihova zajednica gleda kao brak.  Prošle godine, on i nevjenčana supruga su se odlučili razdvojiti i dogovorili su se da će brat stan prenijeti na nju kao i kredit a hipoteku s kuće preseliti na taj stan. Prije nekoliko tjedana, napravljen je prijenos vlasništva, te je njegova bivša partnerica sada vlasnik stana, no kredit je i dalje na brata a hipoteka je i dalje na kući koju brat i ja dijelimo. Brat mi je rekao da ona još nije preuzela kredit a ni hipoteka nije preseljena. Zanima me da li je moguće da bratova bivša partnerica odbije plaćati kredit i prijenos hipoteke na sada svoj stan? Možda je pitanje glupo, no bojim se da ona sad može izbjeći tu obavezu jer kredit nije nikad bio na nju, a hipoteka nije na stanu čiji je vlasnik? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, SonjaH je napisao:

Pozdrav,

U obitelji imam slučaj koji me se indirektno dotiče. Naime, s bratom sam suvlasnik nekretnine koju smo oba nasljedili od djeda. Prije 8 godina brat je uspio dobiti kredit za stan jer je na kuću koju dijelimo banka stavila hipoteku. Stan je glasio samo na njega i kredit je bio samo njegov. Kad je kupovao stan sa sada već bivšom partnericom je imao dijete, stoga se njihova zajednica gleda kao brak.  Prošle godine, on i nevjenčana supruga su se odlučili razdvojiti i dogovorili su se da će brat stan prenijeti na nju kao i kredit a hipoteku s kuće preseliti na taj stan. Prije nekoliko tjedana, napravljen je prijenos vlasništva, te je njegova bivša partnerica sada vlasnik stana, no kredit je i dalje na brata a hipoteka je i dalje na kući koju brat i ja dijelimo. Brat mi je rekao da ona još nije preuzela kredit a ni hipoteka nije preseljena. Zanima me da li je moguće da bratova bivša partnerica odbije plaćati kredit i prijenos hipoteke na sada svoj stan? Možda je pitanje glupo, no bojim se da ona sad može izbjeći tu obavezu jer kredit nije nikad bio na nju, a hipoteka nije na stanu čiji je vlasnik? 

Sve dok ne potpiše Ugovor o kreditu s odobrenjem banci da upise hipoteku na njenoj nekretnini i dok takav ugovor ne bude solemniziran, banka se ne moze upisati na njenu nekretninu sto znaci da se nece ni maknuti s vase nekretnine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ivo Kermartin je napisao:

Sve dok ne potpiše Ugovor o kreditu s odobrenjem banci da upise hipoteku na njenoj nekretnini i dok takav ugovor ne bude solemniziran, banka se ne moze upisati na njenu nekretninu sto znaci da se nece ni maknuti s vase nekretnine. 

Znači ona može živjeti u stanu dok moj brat i dalje plaća kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Ivo Kermartin je napisao:

Da, brat Vam je nažalost to loše po sebe vremenski iskordinirao. @SonjaH

Moguće je da postoji pisani sporazum između brata i bivše partnerice, jer iz ovih navoda nije baš najjasnije zašto bi čovjek, brat uopće ovo napravio bez nekakvog prethodnog osiguranja u vidu sporazuma ili drugog akta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 01. 2024. u 9:36, Borbena7 je napisao:

Moguće je da postoji pisani sporazum između brata i bivše partnerice, jer iz ovih navoda nije baš najjasnije zašto bi čovjek, brat uopće ovo napravio bez nekakvog prethodnog osiguranja u vidu sporazuma ili drugog akta.

I ja se nadam. Možda još nisu premjestili hipoteku s naše kuće na njen stan, prošlo je mjesec dana od onda. Nadam se da nije napravio toliku glupost jer je i laiku jasno da je to van svake pameti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , SonjaH je napisao:

Možda još nisu premjestili hipoteku s naše kuće na njen stan,

Moguće, ali tada bi to bilo vidljivo u zk ulošku. Pogledajte, da li postoji plomba tj. oznaka zaprimljenog, ali neriješenog prijedloga na temelju kojeg se zahtjeva provedba nekog upisa u zemljišne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija