Jump to content

Otvoriti obrt i puniti apartmane u sezoni


AnnaCa

Preporučene objave

Pozdrav,

Vec dugo godina vodim Airbnb i Booking.com stranicu za nekoliko apartmana u vlasništvu moje obitelji i od muza, te imam iskustva s istim. Voljela bi otvoriti obrt i istu stvar raditi za druge ljude koji imaju apartmane, te naplatiti proviziju. Točnije posao bi obuhvaćalo komunikaciju s osobama koji bookiraju preko navedenih platforma, uređenje oglasa (slike, opis itd), odgovaranje na upite, te u slučaju problema pri dolasku-biti na raspolaganju i naravno komunikacija s vlasnicima apartmana.


Da li je to moguće preko obrta pausalca? Pod kojom kategorijom bi se obrt trebao registrirati?
Tko bi morao ispunjavati PDV i PDV-S obrasce - ja kao obrtnik ili vlasnik (ukoliko isplate s Airbnb i Booking-a bi meni sjedale na pravni racun)?
Da li je to zakonski moguće? Da li je potrebno kakvu licencu?

 

Zahvaljujem unaprijed

uređeno: od AnnaCa
Bolji opis
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • AnnaCa je promijenio naziv u Otvoriti obrt i puniti apartmane u sezoni
prije 9 sati , AnnaCa je napisao:

Da li je to moguće preko obrta pausalca? Pod kojom kategorijom bi se obrt trebao registrirati?

 DA - Agencija za posredovanje i najam nekretnina.

 

prije 9 sati , AnnaCa je napisao:

Tko bi morao ispunjavati PDV i PDV-S obrasce - ja kao obrtnik ili vlasnik (ukoliko isplate s Airbnb i Booking-a bi meni sjedale na pravni racun)?
Da li je to zakonski moguće? Da li je potrebno kakvu licencu?

Vi, ako imate potrebnu Stručnu naobrazbu, ako nemate, onda ugovorom,
određeni Knjigovodstveni servis.
Da li je potrebno kakvu licencu?
Nejasno pitanje, ako se misli na otvaranje samog obrta, Da, morate imati potrebnu KV-Stručnu spremu
Turističkog smijera.
 ali to vam pojasne u uredu za gospodarstvo u vašoj županiji.

uređeno: od frenki zg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 01. 2024. u 4:08, frenki zg je napisao:

 DA - Agencija za posredovanje i najam nekretnina.

 

Vi, ako imate potrebnu Stručnu naobrazbu, ako nemate, onda ugovorom,
određeni Knjigovodstveni servis.
Da li je potrebno kakvu licencu?
Nejasno pitanje, ako se misli na otvaranje samog obrta, Da, morate imati potrebnu KV-Stručnu spremu
Turističkog smijera.
 ali to vam pojasne u uredu za gospodarstvo u vašoj županiji.

Možete li objasniti zbog čega ovdje ne bi trebalo položiti stručni ispit za voditelja poslovnice, otvoriti turističku agenciju, u njoj djelatnost 79.90 Ostale rezervacijske usluge pa onda tako bukirati takav smještaj. Mislim ovo je ipak kratkoročni turistički smještaj pa mi nije baš jasniji vaš odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Kresoo55 je napisao:

Možete li objasniti zbog čega ovdje ne bi trebalo položiti stručni ispit za voditelja poslovnice, otvoriti turističku agenciju, u njoj djelatnost 79.90 Ostale rezervacijske usluge pa onda tako bukirati takav smještaj. Mislim ovo je ipak kratkoročni turistički smještaj pa mi nije baš jasniji vaš odgovor.

Poslovnica je, jedno  , istu otvaraju, trg, društva,
a, u obrtu je to - izdvojeni pogon.
Mješate pitane,iz 2 odgovora - o obrtu paušalcu i o firmi, kad je
riječ o poslovnici., I, neznam šta sa time želite postiči, a teško vam je napisati, konkretno pitanje koje vas zanima, da bi dobili konkretan odgovor.
Odgovore , dobijate , besplatno, napisana slova se , ne naplačuju, 
samo trebba malo truda, u ovom slučaju ste me doveli u situaciju, da čitam
stara pitanja, i stare odgovore, da bih shvatio što vas konkretno zanima.
Za kvalitetan odgovor, treba postviti pitanje, po mogučnosti, što detaljnije,
ili - kavo pitaje,,takav i odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da promijenim pa da postavim pitanje. Razlika je samo u upitniku kojeg nisam stavio umjesto točke.

 

Možete li objasniti zbog čega ovdje ne bi trebalo položiti stručni ispit za voditelja poslovnice, otvoriti turističku agenciju, u njoj djelatnost 79.90 Ostale rezervacijske usluge pa onda tako bukirati takav smještaj?

 

Smatram da vaši odgovori nisu uopće točni, neka ste odvojili truda da ih odgovorite. Ne vidim uopće vezu između bukiranja apartmana na nekoj platformi sa agencijom za posredovanje i najam nekretnina. Za nju je isto potreban stručni ispit, a ne KV stručnu spremu turističkog smjera.

Nadalje i za otvoriti turističku agenciju bila ona poduzeće ili obrt treba opet položiti voditelja poslovnice. Nisam ništa pobrka već VI, gospodine sa netočnim odgovorima. Jedino što ste dobro napisali jest da se savjetuje u odjelu za gospodarstvo, samo nadam se da Vi tamo ne radite.

Nadalje smatram da je moje pitanje zapravo točan odgovor, a moglo bi se možda na neku shemu da se ide preko nekog marketing obrta pa da sva zarada sa platforme ide vlasnicima apartmana a oni vas plaćaju u nekom dogovorenom iznosu. Tu bi možda i mogao proći paušalni obrt pa su i manji troškovi. Sa malim seminarima se nauči za par dana kako izdavati račune i obračunavati, pa da i ne treba knjigovodstveni servis, ali to je osobna preferencija, možda je nekad bolje platit nego se  dovest u veći trošak.

 

@AnnaCa Ovo je moje viđenje situacije, imam obrt i znam dosta stvari te želim otvoriti s vremenom i takvu agenciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, imam slicno ptanje, otac mi je dao punomoc i  apartman na raspolaganje. Otac zeli i dalje ostati vlasnik apartmana ali ja bi iznajmljivao i zadrzavao profit, imam suglasnost. Apartman vec ima kategorizaciju. Sad neznam kako to legalno napraviti. Otvoriti obrt? Ili otac moze zaposliti sina kao voditelja apartmana? zaposlili bi i cistacicu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, wolfgang je napisao:

Pozdrav, imam slicno ptanje, otac mi je dao punomoc i  apartman na raspolaganje. Otac zeli i dalje ostati vlasnik apartmana ali ja bi iznajmljivao i zadrzavao profit, imam suglasnost. Apartman vec ima kategorizaciju. Sad neznam kako to legalno napraviti. Otvoriti obrt? Ili otac moze zaposliti sina kao voditelja apartmana? zaposlili bi i cistacicu....

Poštovani,

ako ste prijavljeni na istoj adresi kao i otac onda nema problema, idite u nadležni županijski ured za turizam da na Vaše ime promjeni kategoritaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija