Jump to content

Cpo


Ivana06

Preporučene objave

Pozdrav, posudila sam zajam u CPO jer nisam imala drugog rješenja nažalost, uvijek im sve plaćam na vrijeme i sad prošli mjesec nisam imala za prolongat ili ratu govoreći da ću platiti ovaj mj ,no to su pozivi,prijetnje, strašno više kao da izbjegavam poziva a uvijek se javim,znam da moram platiti svjesna sam toga,ali koliko daleko oni imaju pravo ići ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Screenshot_20240406-2156332.thumb.png.a8b4b2a14bf73538e4d944761fcde0f4.png 

opci-uvjeti.pdf

upravo sad, Ivana06 je napisao:

Znači ne moram se javiti? Nije prvi put da sam posudila od njih i uvijek vratila na vrijeme ili čak i prije no eto tako se desilo ovaj put i sad me strah da nebi na posao zvali iako sam posao promjenila i nisu me ni pitali tko mi je novi poslodavac, hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, i ja imam pitanje vezano za CPO. Kažu da će pokrenuti neki od načina prisilne naplate (ovrha na novčana sredstva, obustava na plaću ili neki drugi način). Zar mogu napraviti obustavu na plaću? Svi drugi lihvari šalju prijedlog za ovaj prvi način, na novčana sredstva.

uređeno: od ZlatkaM
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ZlatkaM je napisao:

Zar mogu napraviti obustavu na plaću?

Mogu predložiti, a dalje ovisi o tome što će Vaš poslodavac povodom tog prijedloga napraviti.

Dana 06. 04. 2024. u 22:02, Ivana06 je napisao:

Znači ne moram se javiti?

Ne morate, jer Vas baš nitko ne može prisiliti na komunikaciju, ako je Vi ne želite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Borbena7 je napisao:

Mogu predložiti, a dalje ovisi o tome što će Vaš poslodavac povodom tog prijedloga napraviti.

Ozbiljno? Ja sam mislila da to mogu samo banke jer imaju "Izjavu o zapljeni primanja po pristanku dužnika" koju sam potpisala i ovjerila kod javnog bilježnika.

uređeno: od ZlatkaM
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, ZlatkaM je napisao:

Ja sam mislila da to mogu samo banke jer imaju "Izjavu o zapljeni primanja po pristanku dužnika" koju sam potpisala i ovjerila kod javnog bilježnika.

Ova isprava nije jedina isprava temeljem koje se može provoditi ovrha na plaći ili mirovini. Ovršni zakon ima više iznimki od pravila na ovu temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Ova isprava nije jedina isprava temeljem koje se može provoditi ovrha na plaći ili mirovini. Ovršni zakon ima više iznimki od pravila na ovu temu.

Nije mi to drago čuti. 

Obično dobijem od javnog bilježnika Prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave, a ta vjerodostojna isprava bude Izvadak iz poslovnih knjiga. Ovrha općenito na imovini. Zar mogu na temelju vjerodostojne isprave (izvadak iz poslovnih knjiga) tražiti obustavu na plaći direktno kod poslodavca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitala sam na drugoj temi, bila je riječ o tome da CPO prijeti administrativnom zabranom na plaću. Vi ste odgovorili da je to "pucanj u prazno" i da ne raspolažu takvom ovršnom ispravom (Izjavom o zapljeni...) te da moraju ići preko FINE. Pa sam se ponadala da je to samo jedna od prijetnji kojim se služe. 

Nemojte mi zamjeriti što vadim ovaj Vaš komentar otprije, samo me strah takvog ishoda.

prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Ne, već na temelju ovršne isprave - pravomoćno rješenje o ovrsi općenito na imovini.

Sad mi je malo jasnije. Dakle oni i dalje pošalju Prijedlog za ovrhu meni, na moje ime?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, ZlatkaM je napisao:

Čitala sam na drugoj temi, bila je riječ o tome da CPO prijeti administrativnom zabranom na plaću. Vi ste odgovorili da je to "pucanj u prazno" i da ne raspolažu takvom ovršnom ispravom (Izjavom o zapljeni...) te da moraju ići preko FINE. Pa sam se ponadala da je to samo jedna od prijetnji kojim se služe. 

Da, moraju pokušati naplatu na FINA-i, a daljnji tijek ovisi o stanju na FINA-i i uvijek mogu pokušati izravnu naplatu preko poslodavca ili putem posredovanja suda. Također, dalje postupak ovisi i o tome kako bi poslodavac reagirao na ovaj izravni pokušaj naplate, a dok bi po nalogu suda morao postupati, jer mu inače prijeti ovrha...

prije 6 minuta, ZlatkaM je napisao:

Sad mi je malo jasnije. Dakle oni i dalje pošalju Prijedlog za ovrhu meni, na moje ime?

Šalju ga JB, a ako ga on usvoji onda Vam on šalje rješenje o ovrsi koje je donio u odnosu na taj prijedlog za ovrhu od ovrhovoditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, moraju pokušati naplatu na FINA-i, a daljnji tijek ovisi o stanju na FINA-i i uvijek mogu pokušati izravnu naplatu preko poslodavca ili putem posredovanja suda. Također, dalje postupak ovisi i o tome kako bi poslodavac reagirao na ovaj izravni pokušaj naplate, a dok bi po nalogu suda morao postupati, jer mu inače prijeti ovrha...

Šalju ga JB, a ako ga on usvoji onda Vam on šalje rješenje o ovrsi koje je donio u odnosu na taj prijedlog za ovrhu od ovrhovoditelja.

Mene je zbunjivalo sto pišu da će "pokrenuti jedan od načina prisilne naplate (ovrha na novčana sredstva, obustava na plaću ili neki drugi način)". Zajmodavac će "odabrati".

Kako sam Vas shvatila, oni moraju ići na ovaj prvi način (ovrha na novčana sredstva), pa tek kasnije po Rješenju možda ići na obustavu plaće.

uređeno: od ZlatkaM
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ZlatkaM je napisao:

Mene je zbunjivalo sto pišu da će "pokrenuti jedan od načina prisilne naplate (ovrha na novčana sredstva, obustava na plaću ili neki drugi način)". Zajmodavac će "odabrati".

Da, uvijek je tako da vjerovnik bira predmet i sredstvo ovrhe.

prije 2 sati , ZlatkaM je napisao:

Kako sam Vas shvatila, oni moraju ići na ovaj prvi način (ovrha na novčana sredstva),

Da, ali to ne znači da neće pokušati i drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Borbena7 je napisao:

Da, uvijek je tako da vjerovnik bira predmet i sredstvo ovrhe.

Da, ali to ne znači da neće pokušati i drugačije.

Možete li mi kod jednom pojasniti proces ispočetka?

Ja najprije dobijem od javnog bilježnika Prijedlog za ovrhu koji je podnio ovrhovoditelj.

Dosad je to uvijek bio Prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave - izvadak iz poslovnih knjiga, ovrha općenito na imovini. Već sam imala desetak takvih slučajeva. Nakon mjesec dana dobijem Rješenje o ovrsi.

Kakav je postupak ispočetka korak po korak ako traže ovrhu na plaću?

Da li isto na temelju vjerodostojne isprave (izvadak iz knjiga) naprave Prijedlog za ovrhu na novčanim sredstvima, pa tek po pravomoćnom Rješenju traže ovrhu na plaći ili odmah naprave Prijedlog za ovrhu na plaći?

Ne zamjerite mi što sam dosadna, već sam dobivala 15 Prijedloga za ovrhu od tih e-pozajmica, ali nikad nije bilo govora o poslodavcu, pa me to brine.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , ZlatkaM je napisao:

Možete li mi kod jednom pojasniti proces ispočetka?

Ne, jer nema jednog jedinstvenog postupka. Sve ovisi o slučaja do slučaja, odnosno o financijskim mogućnostima dužnika i visini potraživanja.

prije 8 sati , ZlatkaM je napisao:

Ja najprije dobijem od javnog bilježnika Prijedlog za ovrhu koji je podnio ovrhovoditelj.

Da uz Obavijest da možete u roku od 15 dana dobrovoljno podmiriti dug, jer će u protivnom biti odlučeno o prijedlogu na način da će JB donijeti rješenje o ovrsi.

prije 8 sati , ZlatkaM je napisao:

Dosad je to uvijek bio Prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave - izvadak iz poslovnih knjiga, ovrha općenito na imovini. Već sam imala desetak takvih slučajeva. Nakon mjesec dana dobijem Rješenje o ovrsi.

Tako je, a predmet bira ovrhovoditelj. Može odmah odabrati plaću, iako je najčešće odabir - općenito na imovini.

prije 8 sati , ZlatkaM je napisao:

Kakav je postupak ispočetka korak po korak ako traže ovrhu na plaću?

Ovisi o ispravi i Vašim prethodnim dugovima. Nema razloga da čekaju u redu za naplatu. Također, vrlo često odabiru ovrhu na pokretninama ovršenika.

prije 8 sati , ZlatkaM je napisao:

Da li isto na temelju vjerodostojne isprave (izvadak iz knjiga) naprave Prijedlog za ovrhu na novčanim sredstvima, pa tek po pravomoćnom Rješenju traže ovrhu na plaći ili odmah naprave Prijedlog za ovrhu na plaći?

Mogu i odmah tražiti na plaći.

prije 8 sati , ZlatkaM je napisao:

Ne zamjerite mi što sam dosadna, već sam dobivala 15 Prijedloga za ovrhu od tih e-pozajmica, ali nikad nije bilo govora o poslodavcu, pa me to brine.

Možda zato što već s nekim dugom čekaju kod Vas u redu za naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zadnjem postu mi nije uspjelo citiranje pa je možda nerazumljiv. 

Možete li mi još samo odgovoriti na pitanje u kojem trenutku poslodavac saznaje za ovrhu na plaću?

Čak i da naprave Prijedlog za ovrhu na plaći, taj prijedlog bi trebao doći na moju adresu, ja sam ovršenik, zar ne?

Ako ste rekli da pravomoćno Rješenje može biti osnova da se naplate izravno od poslodavca, da li tek onda poslodavac saznaje za to? Kad Rješenje postane pravomoćno? Ili ranije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , ZlatkaM je napisao:

Možete li mi još samo odgovoriti na pitanje u kojem trenutku poslodavac saznaje za ovrhu na plaću?

Kad mu se dostavi isprava na postupanje.

prije 12 sati , ZlatkaM je napisao:

Čak i da naprave Prijedlog za ovrhu na plaći, taj prijedlog bi trebao doći na moju adresu, ja sam ovršenik, zar ne?

Tako je, najprije strankama u postupku.

prije 12 sati , ZlatkaM je napisao:

Ako ste rekli da pravomoćno Rješenje može biti osnova da se naplate izravno od poslodavca, da li tek onda poslodavac saznaje za to?

Da, ako je u pitanju ovršna isprva koju je donio JB i ako ovrhovoditelj želi provesti prisilnu naplatu temeljem takve isprave.

prije 12 sati , ZlatkaM je napisao:

Kad Rješenje postane pravomoćno? Ili ranije?

Ranije može, ali samo ako je to sudsko rješenje o ovrsi na plaći tj. bez postupanja JB.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Kad mu se dostavi isprava na postupanje.

Tako je, najprije strankama u postupku.

Da, ako je u pitanju ovršna isprva koju je donio JB i ako ovrhovoditelj želi provesti prisilnu naplatu temeljem takve isprave.

Ranije može, ali samo ako je to sudsko rješenje o ovrsi na plaći tj. bez postupanja JB.

U redu, hvala Vam na odgovorima. Ne želim situaciju da poslodavac sazna, pa mi je drago što ću dobiti na vremenu dok ne primim Rješenje. 

Ovi iz CPO su čak govorili da će pokrenuti postupak protiv poslodavca, što je nebuloza jer moraju pokrenuti postupak protiv mene-dužnika, ja sam imala ugovorni odnos s njima. Zato sam se obratila vama za savjet i točnu informaciju.

Pretpostavljam da će ići preko javnog bilježnika. Kako bi mogli dobiti sudsko Rješenje o ovrsi na plaći?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 minuta, ZlatkaM je napisao:

Ovi iz CPO su čak govorili da će pokrenuti postupak protiv poslodavca,

Tako redovno prijete. Ništa od toga. Poslodavac snosi sankcije samo ako odbije provesti rješenje o ovrsi koje mu je dostavio sud i ako za to postupanje nema zakonsko opravdanje.

prije 18 minuta, ZlatkaM je napisao:

Pretpostavljam da će ići preko javnog bilježnika

Moraju.

prije 18 minuta, ZlatkaM je napisao:

Kako bi mogli dobiti sudsko Rješenje o ovrsi na plaći?

Kada traže promjenu predmeta i sredstva ovrhe u odnosu na rješenje JB sa kojim se nisu uspjeli naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na strpljenju i odgovorima. Dobit ću na vremenu do izdavanja Rješenja pa se nadam da ću uspjeti otplatiti. Plus što svaki put oni sami nude nagodbu i obročnu otplatu.

Za mene bi bio smak svijeta da to dođe do poslodavca, kao i blokada. Zato ljudi nažalost u strahu i neznanju uplaćuju silne prolongate. Kasno sam shvatila da taj ovršni postupak i nije toliko strašan i da ne mora značiti da će doći do blokade. Prije toga sam bila uvjerena da su prolongati spas od ovrhe, ali to je bilo tako pogrešno razmišljanje. Zato svaki stručni savjet i odgovor nama jako puno znači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

Dobit ću na vremenu do izdavanja Rješenja pa se nadam da ću uspjeti otplatiti.

To što se izda rješenje o ovrsi ne mora samo po sebi značiti da će doći do pokušaja prisilne naplate, a pogotovo ne odmah po pravomoćnosti tog rješenja.

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

Za mene bi bio smak svijeta da to dođe do poslodavca, kao i blokada

To je samo pokušaj naplate, daleko je to od smaka svijeta.

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

Zato ljudi nažalost u strahu i neznanju uplaćuju silne prolongate. Kasno sam shvatila da taj ovršni postupak i nije toliko strašan i da ne mora značiti da će doći do blokade.

Upravo tako.

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

Prije toga sam bila uvjerena da su prolongati spas od ovrhe, ali to je bilo tako pogrešno razmišljanje.

Da, te se ljudi zadužuju na neku drugu stranu da bi s ovim dugom opet bili na istom putu.

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

Zato svaki stručni savjet i odgovor nama jako puno znači.

Naravno, a nama Vaša iskustva i praksa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija