Jump to content

Povratak prava za osnovno zdrastveno osiguranje/HZZO ?


LouisC

Preporučene objave

Pozdrav,

korisnik HZZO-a, nezaposlena osoba koji je bio osiguran preko člana obitelji kao uzdržavana osoba propustio je redovito se javiti unutar 3 mjeseca i sustav ga je automatski izbrisao te, prema riječima djelatnika na šalteru HZZOa, više nema pravo na osiguranje po istoj osnovi - da li je to točno? Zakonodavac nije predvidio nikakve sankcije u takvoj situaciji osim da se čovjeka permanentno izbriše iz sustava iako se okolnosti u stvarnosti nisu promijenile ? Ostaje mogućnost da si sam plaća obvezno zdrastveno - cca 100 EUR mjesečno, a nezaposlena je osoba ???

Da li je rješenje privremeno se zaposliti i onda po prekidu radnog odnosa opet stjeće pravo osiguranja kao uzdržavani član drugog člana obitelji? Postoje li tu neka zakonska ograničenja (duljina trajanja zaposlenja npr. ) ? 

Ili postoje koja druga rješenja (osim plačanja) ? 

 

Hvala i Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , LouisC je napisao:

stjeće pravo osiguranja kao uzdržavani član drugog člana obitelji?

Samo bracni i izvanbracni drugovi se mogu zdravstveno osigurat preko partnera. Na temelju djece se ne mozete osigurati.

Kad se zaposlite i kad vas odjave u firmi imate rok 30 dana da se javite na hzzo i opet se morate javljati svakih 90 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se radi o mojem sinu koji je bio osiguran preko mene kao nezaposlena osoba i uzdržavani član - popušio je to jer se nije prijavio unutar 90 dana. Pitanje je sada kako može vratiti pravo na osiguranje - privremenim zapošljavanjem i onda nakon otkaza ponovno preko mene ili kako ? 

Pozdrav! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Miran89 je napisao:

Preko vas ne moze, samo ako se ponovo zaposli i da/dobije otkaz.

Samo bih dodao, pripazite na trajanje radnog odnosa jer ako radni odnos traje pre kratko (tipa tjedan dana) samo da ga netko prijavi pa odjavi onda je isti fiktivan. A počeli su to strogo kontrolirati. 

Osim ovoga što sam naveo, sve što je napisao poštovani Miran svakako stoji.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 04. 04. 2024. u 20:52, LouisC je napisao:

Ovdje se radi o mojem sinu koji je bio osiguran preko mene kao nezaposlena osoba i uzdržavani član - popušio je to jer se nije prijavio unutar 90 dana. Pitanje je sada kako može vratiti pravo na osiguranje - privremenim zapošljavanjem i onda nakon otkaza ponovno preko mene ili kako ? 

Pozdrav! 

Neka ga netko prijavi na dva dana rada.  To znam vrlo pouzdano.pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Ornela75 je napisao:

Neka ga netko prijavi na dva dana rada.  To znam vrlo pouzdano.pozz

Nije pametno igrati se s time. 2 dana je vrlo mali period, a fiktivni radni odnosi, kao što sam gore naveo su pod kontrolama.

Možda prođe ispod radara, ali sa ovakvim trajanjem radnog odnosa šanse za to su minimalne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija