Jump to content

otkaz ugovora o radu


malane

Preporučene objave

Molim vas odgovor oko otkaza ugovora o radu, odnosno:

1.Kod redovitog otkaza ugovora o radu od strane radnika otkazni rok prema ZOR-u može biti max 30 dana, ali može i manje ako firma dozvoli ?

2. Kod sporazumnog otkaza ugovora, ako se radnik i poslodavac ne mogu dogovoriti oko datuma, jer radnik u sporazumu npr. navodi da želi raskid za tjedan dana, i tu mu otkazni rok može biti max 30 dana?

3.Kod izvanrednog otkaza ugovora o radu koji nastupa pretpostavljam odmah, što radnik treba navesti kao razlog? Jel može npr "prelazak za 3 dana kod novog poslodavca...." ili " burn out..." i nalaz spec.psihijatra?

zahvaljujem 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, ana68 je napisao:

1.Kod redovitog otkaza ugovora o radu od strane radnika otkazni rok prema ZOR-u može biti max 30 dana, ali može i manje ako firma dozvoli ?

Tako je, a može biti i bez otkaznog roka, ako je poslodavac suglasan.

prije 12 minuta, ana68 je napisao:

2. Kod sporazumnog otkaza ugovora, ako se radnik i poslodavac ne mogu dogovoriti oko datuma, jer radnik u sporazumu npr. navodi da želi raskid za tjedan dana, i tu mu otkazni rok može biti max 30 dana?

Da, jer ako nema postignutog sporazuma, onda se primjenjuje Zakona o radu.

prije 12 minuta, ana68 je napisao:

3.Kod izvanrednog otkaza ugovora o radu koji nastupa pretpostavljam odmah, što radnik treba navesti kao razlog? Jel može npr "prelazak za 3 dana kod novog poslodavca...." ili " burn out..." i nalaz spec.psihijatra?

Prvo, ne. Drugo je za bolovanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , malane je napisao:

Kod redovitog otkaza ugovora o radu od strane radnika otkazni rok prema ZOR-u može biti max 30 dana, ali može i manje ako firma dozvoli ?

Isprike što se nadovezujem, ali da ne otvaram novu temu. Što je sa odredbama ZOR-a gdje stoje otkazni rokovi s obzirom na staž kod poslodavca?

Odnosno, ako u ZOR- u stoji primjerice da je otkazni rok 2 mjeseca za radnika koji je kod poslodavca proveo 5 godina i više, vrijedi li ta odredba samo ako poslodavac otkazuje Ugovor?

 

To bi značilo, ako djelatnik otkazuje Ugovor sa svoje strane redovnim putem da je otkazni rok zapravo 30 dana, a ne 2 mjeseca i da ne može biti drugačiji? Koji članak to pobliže određuje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Slyder je napisao:

Isprike što se nadovezujem, ali da ne otvaram novu temu. Što je sa odredbama ZOR-a gdje stoje otkazni rokovi s obzirom na staž kod poslodavca?

Odnosno, ako u ZOR- u stoji primjerice da je otkazni rok 2 mjeseca za radnika koji je kod poslodavca proveo 5 godina i više, vrijedi li ta odredba samo ako poslodavac otkazuje Ugovor?

 

To bi značilo, ako djelatnik otkazuje Ugovor sa svoje strane redovnim putem da je otkazni rok zapravo 30 dana, a ne 2 mjeseca i da ne može biti drugačiji? Koji članak to pobliže određuje?

E upravo na ovo bih molila nekog da mi pojasni, ja sam isto smatrala da postoji otkazni rok ovisno o dužini staža kod poslodavca ,bez obzira da li redoviti otkaz daje poslodavac ili radnik, jer u Čl.122 ZOR-a u st.1. piše "U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje", pa je dalje navedeno od "2 tjedna do 3 mjeseca, ovisno o dužini staža...."

Ne vidim da je decidirano da se čl.122 odnosi samo ako poslodavac daje redovito otkaz.

Navedeno je u st 7 "Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog."

Da li to znači da, ako radni nema važan razlog može zahtjevati otkazni rok sukladno st.1.. čl.122?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, malane je napisao:

Da li to znači da, ako radni nema važan razlog može zahtjevati otkazni rok sukladno st.1.. čl.122?

To znači da ako radnik ne zahtjeva otkazni rok po čl. 122. st. 7. Zakona o radu da onda vrijedi isti članak, ali st. 1. Zakona o radu. 

U praksi je najčešće slučaj da radnik traži da odradi upravo ovaj otkazni rok od maksimalno mjesec dana (koji bi pak trebao biti iznimka od pravila) iz osobito važnih razloga - počinje raditi kod drugog poslodavca ili ne može više trpjeti uvjete rada kod sadašnjeg poslodavca ili nije sposoban dalje obavljati taj posao iz raznoraznih razloga itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da je uvijek slučaj da radnik "bježi" iz osobito važnih razloga, ali me baš zanima da li se i radnik može pozvati na dužinu otkaznog roka ,ako mu odgovara.

Znači, da li se čl.122 ( dužina otkaznog roka) odnosi samo ako firma daje redovit otkaz ili ako i radnik daje red.otkaz ugovora o radu?

Upravo imam slučaj gdje radnik daje s današnjim danom redoviti otkaz i u zahtjevu traži otkazni rok prema st. 6. "tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina" ( sigurno hoće tu ugurati godišnji odmor i dobijanje regresa)

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, malane je napisao:

Znam da je uvijek slučaj da radnik "bježi" iz osobito važnih razloga, ali me baš zanima da li se i radnik može pozvati na dužinu otkaznog roka ,ako mu odgovara.

Znači, da li se čl.122 ( dužina otkaznog roka) odnosi samo ako firma daje redovit otkaz ili ako i radnik daje red.otkaz ugovora o radu?

Pa dobili ste odgovor:

prije 28 minuta, Borbena7 je napisao:

To znači da ako radnik ne zahtjeva otkazni rok po čl. 122. st. 7. Zakona o radu da onda vrijedi isti članak, ali st. 1. Zakona o radu. 

 

prije 14 minuta, malane je napisao:

Upravo imam slučaj gdje radnik daje s današnjim danom redoviti otkaz i u zahtjevu traži otkazni rok prema st. 6. "tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina" ( sigurno hoće tu ugurati godišnji odmor i dobijanje regresa)

Na to ima pravo (nije st. 6. već st. 1. toč. 6.), a ako mu onemogućite korištenje godišnjeg odmora, onda ste mu dužni isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E to me zanimalo jer imamo raspravu, ja sam tvrdila da i kod redovitog otkaza se radnik sukladno čl 122 može, ako hoće, pozvati na otkazni rok prema dužini staža, a drugi me uvjeravali da se taj članak odnosi samo ako firma daje redoviti otkaz radniku.

Hvala Vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, malane je napisao:

E to me zanimalo jer imamo raspravu, ja sam tvrdila da i kod redovitog otkaza se radnik sukladno čl 122 može, ako hoće, pozvati na otkazni rok prema dužini staža, a drugi me uvjeravali da se taj članak odnosi samo ako firma daje redoviti otkaz radniku.

Ispravno ste tumačili, to je njegovo pravo, a rok po st. 7. mogućnost u slučaju iznimki tj. ako se pozove na posebno opravdani razlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

poštovani zanima me radim kod poslodavca 14 godina, danas mi je pokušao uručiti sporazumni raskid, što sam ja odbila i otvorila bolovanje sa dijagnozom mobinga. Poslodavac mi kaže da mi bez obzira na bolovanje može uručiti izvanredni otkaz. Jel to istina? zahvaljujem na odgovoru.

uređeno: od dulfi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , dulfi je napisao:

Poslodavac mi kaže da mi bez obzira na bolovanje može uručiti izvanredni otkaz

Da, može, ako ima opravdani razlog za ovu vrstu otkaz. Ako do toga dođe Vi imate pravo na prigovor u roku od 15 dana, a ako propustite ovaj rok gubite pravo na ostvarivanje zaštite sudskim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija