Jump to content

zalba na omjer


siralex

Preporučene objave

Prijatelju ja sam žalbu na omjer predao u rujnu prošle godine i još ništa. Dakle punih osam mjeseci Sad se trenutno nalazi u radu kod višeg vještaka u Mihanovićevoj i koliko su mi rekli neki dan ako on odredi promjenu omjera, tada sve ide ponovo na reviziju u Ministarstvo branitelja, a to znači još minimalno mjesec dva. Žalbu je najbolje da ti napiše neki pravnik koji se ipak malo bolje razumije u tu problematiku od nas "običnih smrtnika". Možda ti se onda više isplati prihvatiti ovaj omjer što sad imaš, pa nakon šest mjeseci ići ponovo na vještačenje. Vjerojatno će ti to Mrljavac ili Zelena beretka bolje objasniti, ali kod mene ti je ovakav slučaj kao što sam ti napisao. Razmisli dobro isplati li ti se toliko dugo čekati, jer na kraju će meni izaći skoro puna godina dana od predaje žalbe, pa do njenog rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je naveo commando najbolje bi bilo da pisanje žalbe prepustiš pravniku i to po mogućnosti koji već ima iskustva sa navedenom problematikom.Što se tiče same forme žalbe tu nije nikakav problem i tu bi ti mogli pomoći ( i poslati ) ali je problem u obrazloženju iste koja se treba temeljiti na dokumentaciji,odnosno liječničkim nalazima , stanju zdravstvenog kartona ( bolesti prije i nakon rata ) i ratnom putu.Budući da si nezadovoljan omjerom, a napisano rješenje je utemeljeno na nalazu i mišljenju vještaka u Tvrtkovoj i reviziji koja je obavljena od strane MOBMS-a, ukoliko očekuješ da ti se žalba usvoji zaista ju treba napraviti stručno i kvalitetno.

 

E sada da li se žaliti ili ne, te da li protekom vremena ići na novu procjenu radne sposobnosti.Budući da žalba ne odgađa izvršenje rješenja o mirovini ja bih iskoristio pravo žalbe jer zaista nemaš što izgubiti, a u slučaju odbijanja stekao si preduvjet da kasnije tužbom pokušaš doći do svojih prava, ukoliko si na temelju dosadašnjih vještačenja zakinut. Čekajući da ti se predmet povodom žalbe riješi možeš skupljati nove nalaze i ako se ne odlučiš ići na tužbu ( u slučaju da ti žalbu odbiju ) možeš iskoristi pravo nove ocjene radne sposobnosti obično nakon 6 mjeseci ( mada nema zakonski definirano da je to baš taj period ). Ja sam malo skeptičan prema novoj ocjeni jer u principu osim par novijih nalaza nema se što promijeniti u činjeničnom stanju zdravstvenog kartona i ratnog puta , a teško da će i novi vještak ići preko dosadašnjih vještačenja i revizija ( ne vjerujem u sreću).

 

Ako se dobro sjećam ti si naknadno, odnosno nakon vještačenja dobio drugostupanjsko rješenje o statusu HRVI, tako da ti to može biti dobra osnova za žalbu , a ako nisu uzeli u obzir taj status ( ako si im u međuvremenu dostavio rješenje) prilikom izračuna mirovine moraš uložiti žalbu i na izračun a ne samo na omjer. Bez borbe nema ništa. P;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da dodam na ovaj navod da žalba ne odgađa izvršenje. Tako i kod mene u rješenju piše da žalba ne odgađa izvršenje, ali itekako odgađa budući kao što sam rekao ja sam još u rujnu podnio žalbu na omjer i od tada i dalje primam plaću, jer sam na zadržavanju plaće tri godine. A i mislim da u jednom članku Zakona o mirovinskom osiguranju piše da žalbe ne odgađaju izvršenja jedino ukoliko ta rješenja ne podliježu reviziji, a ova naša idu na reviziju u Ministarstvo branitelja, te zato mislim da se to ne odnosi na ova rješenja. Isto tako na novo vještačenje se može ići tek nakon proteka šest mjeseci od pravomoćnosti rješenja, tako da sve to jako, jako dugo traje. Kažem, moja žalba se razmatra već osam mjeseci, tako da nisam siguran jesam li uopće dobro napravio što sam se žalio ili sam jednostavno trebao pričekati šest mjeseci i otići ponovo na vještačenje. Teško je tu biti pametan i prijatelju morat ćeš se sam odlučiti. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

commando je napisao: ... A i mislim da u jednom članku Zakona o mirovinskom osiguranju piše da žalbe ne odgađaju izvršenja jedino ukoliko ta rješenja ne podliježu reviziji, a ova naša idu na reviziju u Ministarstvo branitelja, te zato mislim da se to ne odnosi na ova rješenja. ...[/quote

Bitno je koja su prava određena u izreci rješenja,a sve najčešće zapne na tome da nije određena mirovina ili akontacija mirovine pa kad se na to nadoveže članak 54. tog zakona i ljudi steknu dojam kako žalba odgađa izvršenje što nije točno! U biti revizija s time nema ništa ona ne utjeće na izvršnost rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

commando je napisao:

Samo da dodam na ovaj navod da žalba ne odgađa izvršenje. Tako i kod mene u rješenju piše da žalba ne odgađa izvršenje, ali itekako odgađa budući kao što sam rekao ja sam još u rujnu podnio žalbu na omjer i od tada i dalje primam plaću, jer sam na zadržavanju plaće tri godine. A i mislim da u jednom članku Zakona o mirovinskom osiguranju piše da žalbe ne odgađaju izvršenja jedino ukoliko ta rješenja ne podliježu reviziji, a ova naša idu na reviziju u Ministarstvo branitelja, te zato mislim da se to ne odnosi na ova rješenja. Isto tako na novo vještačenje se može ići tek nakon proteka šest mjeseci od pravomoćnosti rješenja, tako da sve to jako, jako dugo traje. Kažem, moja žalba se razmatra već osam mjeseci, tako da nisam siguran jesam li uopće dobro napravio što sam se žalio ili sam jednostavno trebao pričekati šest mjeseci i otići ponovo na vještačenje. Teško je tu biti pametan i prijatelju morat ćeš se sam odlučiti. Pozdrav.

 

Nakon vještačenja u Tvrtkovoj dobiva se Rješenje o određivanju predujma invalidske mirovine. Spis odlazi na reviziju u MOBMS kod gospodina xxxxx.Nakon toga piše mu se Rješenje :

Hrvatskom branitelju xxxx kod kojega je nastao xxxgubitak radne sposobnosti dijelom uzrokovana xx% bolešću zadobivene u obrani suvereniteta RH a dijelom xx% izvan tih okolnosti priznaje se počevši od xxxx pravo na inv.mirovinu u svoti od xxxx.

Dan s kojim osiguraniku pripada pravo i isplata inv. mirovine određen je prema članku 54. ZOMO-a. Žalba ne odgađa izvršenje ovoga rješenja, prema odredbi članka 120. stavka 3. ZOMO-a.

 

Uputa o pravnom lijeku: Protiv ovoga rješenja može se , prema članku 120. stavku 1. ZOMO-a, izjaviti žalba HZMO, Središnjoj službi u roku 15 dana...

 

Po kojem stavku članka 54. mu je određen dan pripadajućeg prava i isplate inv. mirovine ja ne mogu znati no sasvim sigurno da mu piše u obrazloženju Rješenja, te se prema tome može ravnati ( teško je davati savjete kada neznaš ništa iz rješenja )

 

Što se tiče roka za podnošenje novog zahtjeva nigdje nisam vidio u kojem članku je to propisano, pa bi mi bila interesantna informacija o istome.Dapače u rješenju se navodi da temeljem članka 92.ZOMO-a , korisnik mirovine dužan je u roku 15 dana prijaviti HZMO-u svaku promjenu nastalu u osobnim ili stvarnim okolnostima koja utječe na pravo ili opseg korištenja tog prava.Kako je ta odredba prvenstveno stavljena radi njih samih,ne vidim razloga zašto osiguranik to ne bi mogao primijeniti i u slučaju kada to njemu odgovara.

 

A što se tiče čekanja na rješenje o žalbi zaista pre dugo traje u tvom slučaju i nije mi jasno zbog čega jer poznam dosta ljudi koji su se žalili i po drugi puta pa im je riješeno u daleko kraćem roku.Postoji zakonska mogućnost da se to daleko prije odvrti naravno uz tvoju angažiranost ( zakon o upravnom postupku, uredba o medicinskom vještačenju u mirovinskom osiguranju ).Dakako to može biti i dvosjekli mač, jer te mogu jednostavno otpiliti sa žalbom, ali s druge strane ako nakon toliko čekanja dobiješ negativan odgovor uzalud toliko čekanje. U svakom slučaju želim ti da se tvoja trakavica što prije riješi i dakako pozitivno za tebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zelenaberetka je napisao:

E sada da li se žaliti ili ne, te da li protekom vremena ići na novu procjenu radne sposobnosti.Budući da žalba ne odgađa izvršenje rješenja o mirovini ja bih iskoristio pravo žalbe jer zaista nemaš što izgubiti, a u slučaju odbijanja stekao si preduvjet da kasnije tužbom pokušaš doći do svojih prava, ukoliko si na temelju dosadašnjih vještačenja zakinut. Čekajući da ti se predmet povodom žalbe riješi možeš skupljati nove nalaze i ako se ne odlučiš ići na tužbu ( u slučaju da ti žalbu odbiju ) možeš iskoristi pravo nove ocjene radne sposobnosti obično nakon 6 mjeseci ( mada nema zakonski definirano da je to baš taj period ). Ja sam malo skeptičan prema novoj ocjeni jer u principu osim par novijih nalaza nema se što promijeniti u činjeničnom stanju zdravstvenog kartona i ratnog puta , a teško da će i novi vještak ići preko dosadašnjih vještačenja i revizija ( ne vjerujem u sreću).

 

Ako se dobro sjećam ti si naknadno, odnosno nakon vještačenja dobio drugostupanjsko rješenje o statusu HRVI, tako da ti to može biti dobra osnova za žalbu , a ako nisu uzeli u obzir taj status ( ako si im u međuvremenu dostavio rješenje) prilikom izračuna mirovine moraš uložiti žalbu i na izračun a ne samo na omjer. Bez borbe nema ništa. P;)

Zelenberetka ima pravo kad kaže da u sreću ne vjeruje.Stvarno je teško procjeniti dali ići na žalbu ili na ponovni izlazak za ocjenu radne sposobnosti.Ovo prvo nevalja iz razloga što ti se riješenje o mirovini obračunava od dana izlaska na prvostupanjsku komisiju.Znači ako ti žalba uspije država ti mora vratiti zaostatke od tog datuma a poznavajući dosadašnju praksu teško da ti netko nešto pokloni.S druge se strane isto slažem da će teško vještak vještaka pobiti,no međutim sa pojačanim nalazima,eventualnim pojačanjima ratnog puta sklonij sam vjerovanju u ovo drugo.Što se tiće tih ponovnih izlazaka na ocjenu radne sposobnosti,rok od 6 mjeseci je čista obmana i laž.Naime u svakom riješenju doslovce stoji ,citiram:Na temelju ćl.92.ZOMO korisnik je dužan u roku 15 dana prijaviti Zavodu svaku promjenu nastalu u osobnim ili stvarnim okolnostima koja utječe na pravo ili na opseg korištenja toga prava(sklapanje ugovora o radu,početak obavljanja samostalne djelatnosti na temelju koje je osiguran i dr.)završen citat.Pod ovim drugo podrazumjeva se kako poboljšanje bolesti tako sasvim sigurno i pogoršanje.E sad na Vama je da procjenite koja Vam solucuja više odgovara.Dakako postoji mogučnost obje u isto vrijeme.I upravo što zelenberetka veli:bez borbe nema ništa.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo dragi moji prijatelji da vam kažem kakva je nova situacija kod mene. Kao što sam rekao da sam podnio žalbu na rješenje o omjeru i to prije osam mjeseci, tako sam prošli tjedan nazvao referenticu u Mihanovićevoj da se interesiram što je sa spisom, a ona je opet rekla da nazovem danas, jer će kao tada znati odluku višeg vještaka. I tako sam danas i nazvao, pa mi je opet dala neki treći broj i sasvim drugu osobu i lijepo sam dobio informaciju da je žalba odbijena, a da ću rješenje dobiti za dva-tri tjedna u najboljem slučaju. Znači žalba je odbijena!!! U međuvremenu sam izgubio osam mjeseci svog života od tada. I sad mene taj neki iz Mihanovićeve čije ime neću spominjati, upućuje da mogu u roku od 30 dana podnijeti tužbu Upravnom sudu, a što bi trajalo još jedno pet-šest godina. Ljudi moji očajan sam. Eto svi oni koji misle podnijeti žalbu (a da samo kažem da je žalba bila potkrijepljena s novom liječničkom dokumentacijom i to opsežnom) neka dobro razmisle da li da to učine i neka nešto nauče iz mog iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo upravo zbog toga ti savjetujem novi izlazak na ocjenu radne sposobnosti.Ovo je meni isto tako savjtovao pravnik HZMO.Točno ,zbog žalbe si izgubio dragocjeno vrijeme.Da su ti usvojili žalbu morali bi ti vratiti novce ,znači sve zaostatke od dana izlaska na prvostupanjsku IK.Eto zbog toga je ta odbijenica.Nego stari moj juriš kod svog doktora opće prakse,zahtjev za ponovni izlazak na IK.(već sam napomenuo da je rok od 6 mj.čista obmana i laž,jer šta je s ljudima koji imaju karcinom!?) i naoružavanje novim mišljenjima gdje je vidljivo da ti se bolest bitno pogoršala.Uzdaj se u dobru sreću ,pozitivno razmišljanje i neka te dragi Bog čuva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija