Jump to content

Prestanak uzdržavanja


Cro-Lex

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Molim ovim putem savjet,otac sam djeteta od 29 g.još uvijek mi se ovrhom uzima 93€ jer na Fini u osnovi za plačanje (presudi) piše dok traju zakonski uvjeti i nije određen nikakav datum.

Do prisilne naplate je došlo jer sam u jednom periodu bio nezaposlen i jedva izdržavao sam sebe znam da me to ne oslobađa obaveze ali jednostavno nisam imao od kud, iako je drugi roditelj imao iznadprosječna primanja iskoristio je svoje pravo da naplati dospjela i buduća potraživanja.

 Imam iz Fine "(očevidnik svih osnova za plačanje sa specifikacijom naplate" 82 lista) iz kojeg bar meni nije razvidno do kud sam došao s plačanjem.

Obzirom da naplata ide automatizmom jedini mi je način da putem odvjetnika zatražim od Suda prestanak obaveze uzdržavanja i prestanak ovrhe.Obratio sam se odvjetniku koji ima razumijevanja za moju situaciju i da bi mi uštedio troškove uputio me da sam pribavim dokaze koji su nužni za sud:

-Povrdu iz mirovinskog,početak zaposlenja

-Potvrdu sveučilišta o završetku studija

Čekam odgovor od sveučilišta,na mirovinskom su me odbili na šalteru,sutra idem pokušati kod voditelja,pozivam se na čl.159 zak.o općem upr.postupku i čl.290 obiteljskog zakona.

1. Pitanje:imam li pravo dobiti navedene potvrde ili to mora zatražiti odvjetnik ili sud?

2. Također  "(očevidnik svih osnova za plačanje sa specifikacijom naplate" 82 lista) u Fini ili ne znaju ili mi ne žele pojasniti tok naplate,odvjetniku je to isto problem     pogotovo što mi radi ipod tarife

a sudu bi trebao nekako dokazati do kojeg datuma sam ovršen za uzdržavanje  obzirom da sam imao dospjelu i buduću naplatu -kako? 

meni je konfuzija u glavi od svega,navukao sam bolest od svega i još jednom Molim dobre ljude koji poznaju struku za savjet.Pokušavam izaći na nulu s ovo malo što imam.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da vam nikakve potvrde ne trebaju jer je osoba navršila 26 godina što je krajnji rok do kada se plaća alimentacija radila osoba ili ne, školovala se ili ne.

Što se tiče očevidnika, putem e-građana možete pristupiti sustavu e-blokade gdje sve detaljno piše, spremite u PDF formatu ( ili isprintate ) i predate odvjetniku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Cro-Lex je napisao:

-Povrdu iz mirovinskog,početak zaposlenja

Pozdrav. ovo također imate na eGrađani, odnosno trebali ste dobiti od poslodavca i poslodavac vam može dati primjerak u svakom trenutku vašeg zaposlenja jer je to dio vašeg personalnog dosjea. 

 

prije 6 sati , Cro-Lex je napisao:

1. Pitanje:imam li pravo dobiti navedene potvrde ili to mora zatražiti odvjetnik ili sud?

Iznad sam vam odgovorila za HZMO. Što se fakulteta tiče, ovu vrstu potvrde može dobiti samo osoba koja za to ima pravni interes - dakle, ili sam bivši student ili netko s pravnim interesom pa ako je ne možete pribaviti od svoga djeteta (koje je bez problema može dobiti) fakultetu ćete se morati obratiti sa službenim zahtjevom (oko kojega vam može pomoći odvjetnik).

 

prije 6 sati , Cro-Lex je napisao:

(očevidnik svih osnova za plačanje

U FINI morate platiti naknadu da biste dobili ispis očevidnika .

 

prije 6 sati , Cro-Lex je napisao:

a sudu bi trebao nekako dokazati do kojeg datuma sam ovršen za uzdržavanje  obzirom da sam imao dospjelu i buduću naplatu -kako? 

Ako je pravo na uzdržavanje utvrđeno pravomoćnom sudskom odlukom koja je ovršna isprava, obveznik uzdržavanja (Vi) može zahtjevom za prestanak alimentacije tražiti da se utvrdi prestanak njegove obveze uzdržavanja čim prestanu postojati zakonske pretpostavke za uzdržavanje.

Dakle, ukoliko je dijete postalo punoljetno ili je navršilo 26 godina te završilo školovanje, savjetuje se da odmah o tome obavijesti roditelja kojem je sud naložio plaćanje uzdržavanja i to preporučenom pošiljkom s povratnicom kao dokaz da je obveznik uzdržavanja primio obavijest kako bi taj roditelj mogao pokrenuti postupak za donošenja odluke za prestanak obveze plaćanja uzdržavanja.

Tako vi podnosite zahtjev za prestanak plaćanja alimentacije i to sudu prema mjestu prebivališta djeteta te njime zahtijevate da se utvrdi prestanak takve obveze plaćanja.

Uz to prilažete dokaze koje ste spomenuli. 

U parnici radi prestanka uzdržavanja sud može na prijedlog tužitelja donijeti privremenu mjeru o zabrani naplate uzdržavanja na temelju ovršne isprave kojom je ono određeno do pravomoćnog okončanja spora.

Ukoliko je sud utvrdio da su prestale postojati zakonske pretpostavke za uzdržavanje, donijeti će presudu kojom prihvaća tužbeni zahtjev te će kao dan prestanka prava na uzdržavanje utvrditi dan podnošenja tužbe ili koji drugi dan nakon tog dana ako nađe da je ona prestala tog dana.

U tom je slučaju obveznik uzdržavanja ovlašten tražiti povrat troškova uzdržavanja koje je podmirio nakon prestanka obveze uzdržavanja, osim ako je bio obaviješten o prestanku pretpostavki na temelju kojih je određeno uzdržavanje ali je nakon te obavijesti dobrovoljno nastavio plaćati uzdržavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, lawbydesign je napisao:

Pozdrav. ovo također imate na eGrađani, odnosno trebali ste dobiti od poslodavca i poslodavac vam može dati primjerak u svakom trenutku vašeg zaposlenja jer je to dio vašeg personalnog dosjea. 

 

 

 

U FINI morate platiti naknadu da biste dobili ispis očevidnika .

 

 

Ne treba njemu potvrda za njegovo zaposlenje nego za kćer :-) ali ne treba niti to budući je osoba napunila 26 godina i to je uvjet za prekid uzdržavanja.

 

Na Fini se očevidnik ne plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , TonyBob je napisao:

Ne treba njemu potvrda za njegovo zaposlenje nego za kćer :-) ali ne treba niti to budući je osoba napunila 26 godina i to je uvjet za prekid uzdržavanja.

Pogrešno sam shvatila, hvala na ispravku.

 

prije 23 sati , TonyBob je napisao:

Na Fini se očevidnik ne plaća.

Plaćen prije tjedan dana pa temeljm toga pišem. Jedino ako ima nekakvih iznimki.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija