Jump to content

Odgovornost direktora


anonimno

Preporučene objave

Članak 252 ZTD stavak 5

 

(5) Zahtjev za naknadu štete mogu postaviti i vjerovnici društva ako ne mogu svoja potraživanja podmiriti od društva. To vrijedi u slučajevima osim onih iz stavka 3. ovoga članka samo onda ako član uprave grubo povrijedi dužnost da primijeni pozornost urednog i savjesnog gospodarstvenika. U odnosu na vjerovnike društva obveza da se nadoknadi šteta ne može se otkloniti tako da se društvo odrekne zahtjeva ili da o zahtjevu sklopi nagodbu niti time što se radnja temeljila na odluci glavne skupštine.

 

Molim dali je ovo u praksi sprovedivo jer ima na tone d.O.o. koji su u blokadi i nisu sposobni plaćati svoja dugovanja zbog greški direktora jer su grubo povrijedi dužnost da primijene pozornost urednog i savjesnog gospodarstvenika.

Dali se vjerovnici mogu naplatitii od direktora društava i na koji način.

Hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kumulativno se moraju ispuniti dvije pretpostavke.

 

1. da ste protiv tvrtke bezuspješno pokušali naplatu u ovršnom postupku.

2. da je direktor grubo povrijedio svoju dužnost.

 

to je obično kazneno djelo prijevare ili neko drugo gospodarsko djelo.

sudovi su tu jako rigorozni.

 

obično je lakše čovjeka kazneno prijaviti ako je počinio neko kd kao direktor i u kaznenom postupku tražiti naknadu štete.

mislim da sudovi trebaju malo blaže tumačiti te odredbe ali eto to je moj stav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaže VSRH da vjerovnici nisu aktivno legitimirani od članova uprave društva tražiti naknadu štete - to je sve po ZTD-u prije novele 2003. Nakon toga još nema prakse, ali je po noveli izjednačeno dd i doo, što nije bilo prije toga.

 

Teško mi je dati link jer ne mogu naći po pretraživaču, ali imam u uredu nekoliko takvih presuda, objavljene su i na praksi VSRH.

 

Ima nešto i u jednom članku od Barbića u zborniku radova NN negdje iz 2005. godine - isto mi je u uredu pa ne mogu citirati :) Uglavnom, ima dosta toga i u njemačkoj i austrijskoj literaturi. Dobra tema za jedan magistarski rad

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija