Jump to content

DSI na dan 1. 6. 2007.


Vecy

Preporučene objave

ZUP, ZUS i UREDSKO

 

1. Kojim propisima je regulirano uredsko poslovanje?

2. Gdje se upisuju predmeti upravnog postupka?

3. Koje su to pravne osobe s javnim ovlastima? (HAK, Zavod za mirovinsko, Zavod za zdravstveno)

4. Koji je redovni pravni lijek u ZUP-u?

5. Koji je izvanredni pravni lijek u ZUP-u?

6. Koje vrste akata donose prvostupanjska tijela?

7. Kada se pokreće upravni spor?

8. Kada je pokrenut upravni postupak?

9. Tko ima pravo donositi akte?

10. Nabroji nekoliko načela ZUP-a?

(tip je bio dobre volje, no "picajzlast", sudac Upravnog suda; npr. na 9. pitanje sam odgovorio "tijela državne uprave i jedinice lokalne i regionalne samouprave", a on će: "ne, nije točno, već tijela državne uprave i TIJELA jedinice lokalne i regionalne samouprave; dakle, falilo mi je "tijelo"! Koja pogreška, zamisli!!)

 

EU

 

1. Glavne institucije EU?

2. Što je screening?

3. Kopenhaški kriteriji?

4. Opiši postupak dobivanja članstva?

5. Koje je tijelo rukovodeće za monetarnu uniju?

(Europska središnja banka)

6. Pretpristupna strategija?

7. Kada je bilo zadnje proširenje?

8. Koje je bilo najveće proširenje i nabroji nekoliko zemalja?

9. Koje geografsko područje je zahvatilo najveće proširenje? (Srednja i Istočna Europa)

10. Faze EUR-a i moraju li potencijalne kandidatkinje za EU prihvatiti EURO ili mogu zadržati svoju valutu s obzirom da su Velika Britanija, Danska i Švedska zadržale svoju nacionalnu valutu?

(Ovdje opisujete sve od početne ideje za EURO do faza uvođenja. Bilo je potpitanje koliko država članica je već konvergiralo svoje nacionalne valute u euro - odgovor je 13; što se tiče potencijalnih članica EU one moraju prihvatiti EURO)

 

Kako god bilo, žena je zaista bila susretljiva i želi pomoći

 

LOKALNA i SLUŽBENIČKI

 

1. Što je grad i njegov djelokrug?

2. Tko odabire članove predstavničkih tijela?

3. Kako se postupa u slučaju raspuštanja predstavničkog tijela?

4. Kojim zakonom je reguliran djelokrug predstavničkih tijela? (Zakon o granicama općina, gradova i županija)

5. Kada se zapošljava na određeno vrijeme?

6. Postupak prijema u državnu službu?

7. Gdje se raspisuje postupak prijema? (u NN i javnim glasilima, npr. Vjesnik)

 

USTAV i SDU

 

1. Vlada?

2. Tko može pozvati na odgovornost Predsjednika RH?

3. Koje su ovlasti Predsjednika RH?

4. Što radi DSV?

5. Opiši strukturu Ministarstva? (e to jedino nisam znao, a iako je objasnila, ne znam ni sada jer baš me...... da.....; i zamalo me rušila; no s obzirom da se "vidi da sam učio" pustila me uz napomenu da sam prošao "kroz iglene uši")

Inače, ona je iz Ureda za zakonodavstvo Vlade RH

6. Nad kime se može obavljati upravni nadzor?

7. Što to znači neposredno provoditi zakone?

8. Tko donosi provedbene propise i koji su to propisi?

9. Kada se zastupniku može produžiti mandat iako je istekao? (kod izvanrednih situacija, ugroženost teritorija RH)

10. Tko zamjenjuje Predsjednika RH ako mu se izglasa nepovjerenje i dokaže da je počino povrede Ustava? (Predsjednik HS-a po sili Ustava)

 

P.S. curu do mene je "srušila", no zaista nije bila pripremljena, tako da ipak morate učiti nešto da bi mogli proći kroz "iglene uši"

 

P.S. 2 dio bila je jedna cura ponavljačica (naprosto je imala peh sa ispitivačima) i kaže da je pala upravo na Ustavu kod pitanja: "Kakvi su to organski zakoni?" Očito sam ja ipak imao i sreće!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ciao!

 

Ja sam VŠS, a što se tiče razlike između stručnih sprema, ona postoji.

 

S obzirom na to što radiš dodijeljuju se pismeni zadaci. Zato je najbolje ponijeti literaturu koju sam već spomenuo u prvom postu.

 

Usmeni se sastoji od osnovnih pojmova iz financijske prakse, kao što sam također spomenuo. Uglavnom, sve ovisi o tome kakva vrsta posla se obavlja i na osnovu toga se baziraju pitanja profesora.

 

Good luck!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija