Jump to content

Šta ako drugostupanjsko rješenje ne stigne i za 7 mjeseci?


gigaset340

Preporučene objave

Neću ništa novo napisati, jedino ako ti je utjeha, to rješenje ja čekam već 9 mjeseci i pjevam Zovi samo zovi, a od požurnica ništa i e-mail poruka svima u MOBMS-a. Odgovor Vaš predmet je u obradi. Ne vidim nikakvu bombu, ako je skrivena, neka tako i ostane, jer neće riješiti taj problem, nego stvoriti samo nove nevolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ,tako je svi se slažemo glede bombe ,što me raduje neka se u Hrvatskoj bar oko nećega stvori konsenzus,eto kad čovijek malo "zagrabe" ispod površine uvidi da ima još ljudi koji čekaju rješenje-DLP i više od tebe pa ako ništa neka te to malo utješi ,želim Vam svim da što prije dobijete tako dugo i željno očekivana pozitivna rješenja, koje sam ja dobijo 1994 tako davno.

Pozdrav

Bog :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo odgovora referentice na upit o mojem II stupanjskom rješenju, citiram: "Vaš predmet je u obradi, odnosno čeka se donošenje Rješenja, a koje može biti za mjesec ili dva." Kulturno sam se zahvalio, nije žena kriva. No sjetio sam se jednog posta, našeg dobrog wuka (sva čast ovom čovjeku), koji je dao zakonsko tumačenje procedure oko DLP, ali neko nekog tu hebe. Wuče o tebi sve najbolje, ali praksa je druga ili duga priča. :-( Zaboravio sam da kreću i godišnji odmori, a tu sam onda blizu i trajnog invaliditeta. Nije sve tako crno. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Evo odgovora referentice na upit o mojem II stupanjskom rješenju, citiram: "Vaš predmet je u obradi, odnosno čeka se donošenje Rješenja, a koje može biti za mjesec ili dva." Kulturno sam se zahvalio, nije žena kriva.

... koji je dao zakonsko tumačenje procedure oko DLP, ali neko nekog tu hebe. Wuče o tebi sve najbolje, ali praksa je druga ili duga priča. :-( Zaboravio sam da kreću i godišnji odmori, a tu sam onda blizu i trajnog invaliditeta. Nije sve tako crno. :-?

Da još jednom ponovio "proceduru":

- službenik zaprima predmet i u roku 15 dana ga treba poslati na DLP,

- 2 puta tjedno predmeti "odlaze" iz MOBMS-a u Dubravu (i isto toliko puta tjedno gotovi nalazi se vraćaju sa DLP-a u MOBMS) - ovisi o liječničkim povjerenstvima, jer im pravljenje nalaza nije osnovni posao nego honorarni, pa to ne rade svaki dan,

- od dana primitka predmeta za DLP počinje teći rok od 2 mjeseca za donošenje nalaza i mišljenja,

- od dana kad je MOBMS zaprimio nalaz i mišljenje DLP-a, za službenika počinje teći rok od 3 mjeseca za pisanje rješenja i otpremanje istog,

- od dana otpreme do uručenja rješenje prođe max. do 10 dana (ovisi od pošte).

Dakle, krajnji (zakonski) rok za reviziju bi bio: 15+2+61+92+10=180 dana, ili aprox. 6 mjeseci.

To je, otprilike, krajnji rok u kojem su se uobičajeno i rješavali drugostupanjski postupci do donošenja novog Zakona, odnosno do povećanja broja novih zahtjeva (u medijima se spominje oko 32000 novih zahtjeva, nikad nije demantirano od MOBMS-a), koje je trebalo "odraditi" uz nastavna priznavanja i postupke zbog pogoršanja ili po izvanrednim pravnim lijekovima.

E sad, kako imam i nekog iskustva iz uprave, mogu reći koju i o praksi, odnosno o onim slučajevima kod kojih se navedeni rok "debelo" probije.

Naime, po pravilima o uredskom poslovanju svaki zaprimljeni predmet bi se morao dati u rad isti dan ili najkasnije ujutro slijedećeg radnog dana. Međutim, kako sam već prije na nekom topicu naveo, tu nastaje "fizički" problem, ili ako više volite "fiziloški": MOBMS, a tako i većina drugih središnjih tijela državne uprave, nemaju dovoljno službenika da bi se ta odredba uredskog poslovanja ispoštovala. Novi državni službenici se ne zapošljavaju, a i kada se zaposle treba netko raditi s njima kako bi ušli u posao, a isto vrijedi i za vježbenike. S obzirom da u Upravi za pravne poslove MOBMS-a nikad nije radilo više od 15 pravnika, a imajte na umu da svi oni uz predmete rade i kao mentori navedenim novozaposlenim službenicima i vježbenicima, fizički ne mogu stići zaprimiti više od 10-tak novih predmeta dnevno. Neki od njih su pri tome i parafanti, pa uz svoje predmete i vježbeničke trebaju fizički pregledati i svako rješenje koje naprave "niži" službenici. Nemojte zaboraviti da su prava HRVI-a samo jedno od prava o kojima se rješava u drugo stupnju. Jedini način da se navedeno produženje roka izbjegne jest da se zaposli novih 50-tak pravnika, što se nikada neće desiti.

To je, vjerujte, jedan gadan posao koji većinom obavljaju kolegice, tj. žene koje imaju i djecu, zdravstvene probleme, pa i pravo na G.O. koji spominješ. I sve to za, u prosjeku, 4.300,00 kn.

Ponovit ću da ovo ne pišem zato što imam potrebu nekoga braniti, već zato što treba sagledati i drugu stranu problema. Ti ljudi u svakom slučaju nisu krivi za navedeno stanje, uostalom kao ni vi koji čekate rješenje.

Iz mog iskustva, mogu vam reći da su vam veći problem godišnji odmori liječnika koji su u DLP-u, nego službenika, jer ove potonje mijenjaju njihove kolege koji se, opet, moraju držati gornjih rokova.

Što se tiče izjave referentice iz MOBMS-a ("Vaš predmet je u obradi, odnosno čeka se donošenje Rješenja, a koje može biti za mjesec ili dva.") to znači da je nalaz DLP "došao" u MOBMS i da će se rješenje napraviti i otpremiti u roku od 3 mjeseca od zaprimanja nalaza.

Koja je alternativa strpljenju?

Ostaje vam mogućnost tužbe zbog nedonošenja rješenja u zakonskom roku i čekanje 3-4 godine na presudu Upavnog suda!

I još nešto, u posebnim slučajevima (smrtni slučaj člana obitelji, teška bolest, teška novčana situacija i sl.) uvijek se izlazilo u susret i predmet bi se riješio najbrže što je oguće. Ali za to treba napisati dopis (požurnicu) i uz njega priložiti neki dokaz iz kojeg će biti vidljivo da je obitelj, recimo, bez primanja ili mu rješenje treba radi HZMO-a. Treba pokušati.

Iako razumijem vašu nervozu, koja je u potpunosti opravdana, bolje je biti još malo strpljiv i riješit svoj problem.

Evo, opet sam napisao cijelu litaniju ... #### ga!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

...Evo, opet sam napisao cijelu litaniju ... #### ga!

Sve je to OK, i bolje je napisati litaniju, ako će razjasniti nešto, a ja mislim da je sigurno razjasnila i to mnogo toga. Ali ostaje još uvijek činjenica da branitelji imaju dojam ne samo da se trebaju predmeti rješavati brže već i da se mogu; ilustracije radi navesti ću dio riječi mog kolege: "Što kod nastavnog priznavanja invalidnosti na koje se nisam žalio, ima raditi skoro godinu (dobio je rješenje nakon devet mjeseci) nije valjda opet neko gledao je li rodni list stariji od šest mjeseci ili će me možda tražiti broj cipela ...(ostalo ne navodim iz razumljivih razloga)".

Ja bih iz radoznalosti postavio podpitanje: što ako ne dobiješ drugostupanjsko rješenje a za par dana ti već ističe i invalidnost iz prvostupanjskog (nikakva prava nisi vidio jer nije prošlo reviziju)? Ovo sam pitao u smislu što napraviti imajući u vidu sve aspekte: pravo, briga o braniteljima itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana gospodo,kad ovo sve pročitamo vidim koliko nam je država nenormalno skupa.Pitam se ćemu služe kojekakve revizije.Kome to ustvari treba?Prvostupanjska?Koliko ljudi radi u prvostupanjskim komisijama?Da li su oni uopće stručni za obavljanje posla koji im je zadan ,ako ta njihova stručnost samim slanjem predmeta u zagreb dolazi u pitanje.Zar moramo imati toliko skupu i kompliciranu administraciju.Po ćemu se razlikuje stučnost prvo i drugo stupanjskih komisija?Bilo za ocjenu invalidnosti ili radne sposobnosti.Neka mi netko stručan odgovori ,zdravo seljački ,bez upotreba kojekakvih fraza i demagogija.Koliko liječnika mora staviti svoj potpis na neki predmet da bi on bio u konačnici zakonit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Wuče, radi ovog što si nabrojao, nisam nikada povisio ton na neku referenticu, već sam i sam izrazio razumijevanje pod kojim uvjetima se radi. Samo kad bi razumijevanje imali zaposlenici Hep-a, T-com-a, i ostalih tvrtki, koje ne uvažavaju gore opisano stanje. A postoji i jedna izreka "Zakoni su donešeni da se krše, a ne da se poštuju." Prelazimo u chatanje, a to ne volim, ali samo za primjer ostalima da se naoružaju strpljenjem i razumijevanjem prema zaposlenicima MOBMS-a, jer i oni su ljudi. A ja ću već nekako. Pa ako i umrem, prije će mi biti riješen predmet. Na žalost znam i za takove slučajeve. E sad ja isto ne bi više litanija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Požurnice rijetko rješavaju stvar da je ubrzaju ali bar dobiješ brzo odgovor na istu,barem je to moje iskustvo.OK imaju posla u tim ministarstvima ili povjerenstvima lai imaju li stvarno toliko predmeta da su toliko zagušeni poslom?Tu se nebih složio iako ne poznam detalje rada u MOBS-u.Prije svega dobro je ovdje rečeno u čemu je razlika izmešu dvije komisije ili je to samo birokratski trik kojim se doskače ionako relativno visokim primanjima HRVI-a,u odnosu na svekoliko pučanstvo.Puno je nelogičnosti,u cjelom postupku ostvarivanja prava,od prikupljanja dokumenata do ispisivaja rješenja prođe i p o 10 godina a sve redovnom procedurom,nedostatke u rješenjima nije rijetkost vidjeti pa se naknadno mora sve ispravljati po zahtjevu stranke.....već mi je muka od svega napisanog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija