Jump to content

legalnost pretrage


Civil

Preporučene objave

Neki dan sam se šetao kvatricem u 1h navečer. Prišla su mi dva policajca u civilu i rekli da ispraznim đepove(nisam sumljivo izgledao i bio sam normalan). Rekao sam im da ne bi htio ih isprazniti, i jesam li osumljicen za nesto, te ako nisam jesam li slobodan da otiđem. rekli su mi da je bolje da ih ispraznim ili idemo u postaju. jeli moguće ikako odbiti pretraživanje bez poslijedica? ili automatski me vode uvijek u postaju? koja su moja prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policajci su postupili potpuno ispravno ako su se prvo predstavili i pokazali značku i iskaznicu.

Naravno da ste sumnjivi kada šećete okolo u 1 sat ujutro.

Policijski posao je i pregled osoba, pretraga doma..........

Što se tiče odbijanja da se na Vama izvrši pregled-pretraga mislim da to ne želite. Možete tražiti odvjetnika koji Vam se dodjeljuje po sl. dužnosti, ali ako nemate kod sebe nekakve predmete koji potječu od izvršenja KD, drogu, oružje i sl., bespotrebno je da se protivite pretrazi.

Da policajci ne rade svoj posao Vi se ne bi sigurni šetali Kvatrićem u 1 ujutro, a u Kvatriću ili bilo gdje drugdje bi bilo kao u Bronxu.

Imate na netu Zakon o policiji pa možete pročitati kakvi su to poslovi, policijske ovlasti itd.

 

III. POLICIJSKE OVLASTI

 

Članak 16.

 

Policijske ovlasti propisane ovim Zakonom su:

 

1. provjera i utvrđivanje identiteta osoba i predmeta,

2. pozivanje,

3. dovođenje,

4. traganje za osobama i predmetima,

5. privremeno ograničenje slobode kretanja,

6. davanje upozorenja i zapovijedi,

7. privremeno oduzimanje predmeta,

8. poligrafsko testiranje,

9. pregled prostorija, prostora, objekata i dokumentacije,

10. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava,

11. osiguranje i pregled mjesta događaja,

12. zaprimanje prijava,

13. javno raspisivanje nagrade,

14. snimanje na javnim mjestima,

15. uporaba sredstava prisile,

16. zaštita žrtava kaznenih djela i drugih osoba,

17. prikupljanje, obrada i korištenje osobnih podataka.

 

Policijske ovlasti policijski službenik primjenjuje prema vlastitoj odluci, po zapovijedi nadređenog službenika i po nalogu nadležnog tijela.

Ovlast provjere identiteta osobe primijenit će se prema osobi:

 

1. koju treba uhititi, dovesti, zadržati ili uputiti nadležnim tijelima državne vlasti,

 

2. od koje prijeti opasnost koja zahtijeva policijsko postupanje,

 

3. nad kojom se obavlja pregled ili pretraga ili se poduzimaju druge zakonom propisane mjere i radnje,

 

4. koja se zatekne u tuđem domu, objektu i drugim prostorima ili u prijevoznom sredstvu nad kojim se obavlja pregled ili pretraga, ako je provjera identiteta potrebna,

5. koja se zatekne na prostoru ili u objektu na kojem je privremeno ograničena sloboda kretanja, ako je provjera identiteta potrebna,

 

6. koja prijavljuje izvršenje kaznenog djela, prijestupa ili prekršaja ili počinitelje tih djela, odnosno priopćava obavijesti od interesa za rad policije,

 

7. koja svojim ponašanjem izaziva sumnju da je počinitelj kaznenog djela prijestupa ili prekršaja ili da ga namjerava počiniti ili po osobnom izgledu nalikuje osobi za kojom se traga,

 

8. koja se zatekne na mjestu izvršenja kaznenog djela, prijestupa ili prekršaja,

 

9. koja se nalazi na mjestu na kojem je iz sigurnosnih razloga nužno utvrditi identitet svih osoba ili pretežnog broja osoba,

 

10. na opravdani zahtjev službenih osoba tijela državne uprave, pravnih ili fizičkih osoba.

Opravdanim zahtjevom iz stavka 1. točke 10. ovoga članka smatra se zahtjev iz kojeg je vidljivo da su službenim osobama takvi podaci nužni za zakonito postupanje ili da je fizičkim osobama povrijeđeno neko pravo.

Policijski službenik dužan je upoznati osobu s razlogom provjere njenog identiteta.

 

Članak 26.

 

Provjera identiteta osobe provodi se uvidom u njenu osobnu iskaznicu ili uvidom u drugu javnu ispravu s fotografijom.

 

Iznimno od stavka 1. ovoga članka, provjera identiteta može biti provedena na temelju iskaza osobe čiji je identitet provjeren.

 

Članak 27.

 

Ovlast utvrđivanja identiteta osobe primijenit će se prema osobi koja ne posjeduje ispravu iz članka 26. stavka 1. ovoga Zakona ili kada se sumnja u vjerodostojnost takve isprave.

 

Identitet se utvrđuje korištenjem metoda i sredstava kriminalističke taktike i tehnike, medicinskim ili drugim odgovarajućim vještačenjima.

 

U cilju utvrđenja identiteta osobe Ministarstvo je ovlašteno javno objaviti fotorobot, crtež, snimku ili opis osobe.

 

Kada identitet nije moguće utvrditi na drugi način, Ministarstvo je ovlašteno objaviti fotografiju osobe koja o sebi ne može dati podatke ili mrtvog tijela nepoznate osobe.

 

Članak 28.

 

Ovlast utvrđivanja i provjere identiteta predmeta primjenjuje se kada je u postupku potrebno utvrditi obilježja i svojstva predmeta kao i utvrditi odnos između osobe ili događaja i predmeta.

 

Ministarstvo je ovlašteno javno objaviti sliku, crtež, snimku ili opis predmeta ako je to od značaja za uspješno vođenje postupka utvrđivanja identiteta predmeta.

 

itd.itd............

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bolje je postupiti po nalogu policije jer u suprotnome te mogu uhititi i dovesti u službene prostorije gdje će te pregledati, zbog sumnje da si počinio neko kazneno djelo (posjedovanje droge, ukradenih predmeta, oružja itd), te na kraju opet ti ne "gine" pretraga. tada ćeš izgubiti barem 6 sati na papirologiji :-?:-?

nije ovo nizozemska !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Poštovani Civile , za mene je postupak policajaca u svezi skidanja Vaših tenisica čisto maltretiranje i iživljavanje .

Pismeno se žalite na njihov pastupak , pa ako vam nije teško javite kakav su vam dali odgovor .

 

U slučajevima kada građanin smatra da su postupanjem, odnosno ne postupanjem policijskog službenika, povrijeđena njegova prava ili da je došlo do povrede zakona, u vremenu od 0 do 24 sata može podnijeti pritužbu na telefon 92 (Operativno komunikacijski centar (OKC) policijske uprave na čijem se području događaj dogodio) ili na besplatni telefon za pritužbe MUP-a RH 0800 - 0092.

Pored navedenog, građanin koji je nezadovoljan postupkom policijskog službenika može podnijeti i pisanu predstavku nadležnoj policijskoj upravi ili Ministarstvu unutarnjih poslova, koji će sukladno članku 6. Zakona o policiji ispitati navode predstavke i u roku od 30 dana dostaviti odgovor podnositelju.

 

Želim Vam odlično zdravlje i što manje bliskih susreta s policijskim službenicima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi Civile ,

evo pale su mi na pamet još neki savjeti i preporuke .

 

1.Ako si kao na odabranoj slikici , a to znači slobodouman i buntovnik , onda bi se trebal obrijati i skratiti kosu .

Znam iz osobnog iskustva , dok sam mladi momak bio ja , da policajce takvi "hašomani , drogeraši .." jako iritiraju

Razlog je možda u jalu ( zavisti ) jer si tu slobodu nemogu dopustiti zbog strogih pravila službe .

 

2.Umjesto tenisica navleči skupi papak , nabaci na sebe krpice s markom , oko vrata nek ti visi debeli zlatni lanac i na ruku metni vrhunsku ćuku , pa te u sitne sate sigurno nebudu izuvali .

Zapravo takvi niti ne hodaju nego ih drugi voze , a u hodu ih prate kratko podšišane ili ćelave face .

 

3.Kad smo kod obleke evo ti savjet kak možeš postati nevidljiv za naše policijske službenike :

 

obleci se u tamno crnu obleku sa dobro vidljivim ustaškim znakovljem.

Provjereno na nedavnom koncertu .

 

4.Predlažem da svoje neugodno iskustvo podijeliš sa širokim auditorijem , pa da puno više ljudi čuje službeno objašnjenje policijskog postupanja .Novinari jedva čekaju takve cvebe .

 

4.a) Predlažem da posjetite stranicu radija 101 pa napišete pitanje , pa neka novinari potraže odgovor na samom izvoru .Pitanje možete postaviti i tokom emitiranja emisije na telefon 01/ /4891101 ili 4891102.

 

Parlament show

Ponedjeljkom od 10:45 i četvrtkom od 16:45

...jedna je od najslušanijih emisija RaDiJa lOl. Emisija se zasniva na pitanjima slušatelja iz bilo koje sfere života. Pri tome slušatelji ostaju anonimni, a oni imenuju osobu od koje traže odgovor, s mogućnošću da ponuđeni odgovor prokomentiraju u idućoj emisiji. PaRLiaMeNT SHoW traje oko 50 minuta

 

 

4.b) Na televiziji Z1 u 20 sati radnim danom ide -knjiga žalbe-javljanje je samo u program 01/ 6681666 ili 6681668 ..

Naka se čuje glas naroda u izbornoj godini ..

 

Na svršetku pojašnjavam vašu nedoumicu u svezi s 24 sata , to se odnosi na njihovo danonoćno dežurstvo a to znači da ih možete kontaktirati svih 24 sata .

 

Želim Vam odlično zdravlje !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija