Jump to content

Hipoteka, uknjizba kredit


Tele
 Dijeli

Preporučene objave

Znam da imam glupo pitanje, ali moram pitati :-?.

 

Zeljela bi kupiti stan imam ok placu, banka mi je spremna odobriti kredit naravno uz hipoteku i tu isto sa trenutnom vlasnicom nema problema.

 

Ali iz nekih razloga ja ne bi uknjizila stan na sebe, dakle pitanje je da li je moguce da ja nakon sto banka uknjizi hipoteku na nekretninu raskinem ugovor sa prodavateljicom i da moja majka sklopi s njom ugovor i da se ona uknjizi ili da ne raskidam ugovor, a majka svoj ugovor provede na gruntovnici ili nesto takvo slicno dakle da se stan ne uknjizuje na moje ime?

 

Znam da ga ne mogu darovati majci jer cu onda platiti PP?

 

 

Znam da banka trazi prije isplate kupoprodajni ugovor, ali to ne znaci da se i ja moram uknjiziti na taj stan ili ?.

 

Nema veze sa porezom na promet nekretnina jer sam to spremna uredno platiti :).

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tele je napisao:

 

Znam da ga ne mogu darovati majci jer cu onda platiti PP?

 

.

Sukladno čl. 13. Zakona o porezu na promet nekretnina u ovom slučaju niste obveznik plaćanja poreza.

 

A što se tiče ostalih kombinacija, da biste kao kupac i korisnik kredita upisali založno pravo na nekretnini u korist banke, to vlasništvo morate provesti u zemljišnim knjigama. Nakon toga banka vjerojatno (iz prakse) neće dati suglasnost za promjenom vlasnika.

Savjet:

Neka majka digne kredit u banci a vi bude sudužnik. Mislim da je ovo najjednostavnija kombinacija.

 

Sve vaše kombinacije moguće su isključivo ako je banka suglasna. Zato je najbolje da ta razmišljanja razmijenite sa osobnim bankarom te ćete tako dobiti savjet koji je provediv u djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ani2 je napisao:

Da, ali nakon toga banka neće odobriti mijenjanje vlasnika dok se kredit ne isplati.

Zato sam predložila da sve ovo pitate isključivo u banci.

 

To sam primjetila da se tako radi u praksi banaka.

Neke banke čak uz hipoteku stavljaju i zabilježbu zabrane otuđenja i opterećenja, što je nedopustivo, jer je to suprotno naravi hipoteke.

Hipoteka tereti svakodobnog vlasnika nekretnine.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. provjeriti sa bankom da li bi pristali na razvoj događaja koji predlažete

2. sklopiti predugovor o kupoprodaji nekretnine koji predočujete banci, s tim da se ugovor o kreditu sa zalogom sklopi prije prijenosa vlasništva na kupca, odnosno da sadašnja vlasnica ugovor potpiše u svojstvu založnog dužnika. U predugovoru možete navesti da je prodavatelj dužan sklopiti ugovor sa kupcem ili osobom koju on označi. Nakon toga, sklopite glavni ugovor u kojem na vaše mjesto stupa majka. Sve pod uvjetom da se ne upisuje zabrana otuđenja, što stvarno nema smisla, ali banke često rade slične nebuloze. Pitajte vašu banku da li upisuju takve zabrane.

3. razvoj situacije kakvu ste naumili, ali pod uvjetom da se ne upisuje zabrana. Ukoliko zabrana nije upisana u zem. knjige banku nitko ne pita za suglasnost kod proimjene vlasništva ili upisa kasnijeg tereta, već samo ako se mijenja nekretnina (etažiranje i sl.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija