Jump to content

odricanje brata/sestre


poltergeist

Preporučene objave

pozdrav!

 

može li mi tko reći u kojem zakonu je propisano na koji način se pravno odreći sestre ili brata ? koje su pravne posljedice takvog djela? po mojoj smrti dali bi onda imali pravo na moju imovinu? treba li ovjeriti javni bilježnik tu eventualnu izjavu?

treba li pri tome navesti specifični razlog? objaviti to samo u narodnim novinama ili kombinirano u narodnim novinama i drugim tiskovinama ?

 

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Možete se odreći brata i sestre, primjenom II novele općeg građanskog zakonika Atile Huna iz 5 stoljeća prije Krista, takvu izjavu morate dati pred seoskim vračem...mislim da noviji zakoni ne predviđaju takvu mogućnost...

 

Šalu na stranu brata i sesre se ne možete odreći, a ako pak želite da vas ne naslijede morate učiniti nešto od slijedećeg:

- imati nasljednika višeg nasljednog reda ( supružnika ili djecu )

- ako ne raspolagati svojom imovinom za života

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaj su Vam tak zločestog napravili da se odričete brata i sestre? Zezam se, ali ako sastavite Testament "Last will" i oporučno ostavite nasljeđe drugoj osobi, uz ovjeru bilježnika da ste svojom voljom i pri punoj svijesti ostavili u naslijeđe svoju imovinu, tada ste automatski isključili bilo koga iz vaše ostavine! Mislim da na to ciljate! Nisam siguran da neko može pobiti vašu posljednju volju kao "nužni dio" (treba provjeriti), ali to nije područje iz obiteljskog prava! Pozdrav iz Fikus city-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

fikus je napisao:

Kaj su Vam tak zločestog napravili da se odričete brata i sestre? Zezam se, ali ako sastavite Testament "Last will" i oporučno ostavite nasljeđe drugoj osobi, uz ovjeru bilježnika da ste svojom voljom i pri punoj svijesti ostavili u naslijeđe svoju imovinu, tada ste automatski isključili bilo koga iz vaše ostavine! Mislim da na to ciljate! Nisam siguran da neko može pobiti vašu posljednju volju kao "nužni dio" (treba provjeriti), ali to nije područje iz obiteljskog prava! Pozdrav iz Fikus city-a

 

razumijem sve to što ste naveli i jasno mi je sve zakonski gledano o nasljeđivanju.

ali, gledano ako dođe do pogibelji više članova uže obitelji (ako ne i cijelokupne uže obitelji), kako spriječiti da nasljedstvo pripadne jednoj liniji šire obitelji?

znam da zvuči pomalo morbidno, ali htio bi znati dali je moguće putem objave u novinama odreći se člana šire obitelji (pa time i njegovih nasljednika)?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Poštovani!

 

Pitanje mi djeluje zastrašujuće.

 

 

Vi imate mogućnost da oporukom ostavite Vašu imovinu kome hoćete,( a brata i sestru radi toga ne sramotite a i sebe još više ).

 

 

Možda se priroda potrudi da Vam brat i sestra budu od velike potrebe, a njima da apsolutno ne bude stalo do Vaše imovine .Život Vam se preko noći promjeni( bolest , zatvor ,

sve je to za ljude).

 

Pravi čovjek uvijek nađe razlog za opraštanje.

Ratni zločinac Ajhman bio je u Izraelu u zatvoru , njegov brat ga je posjećivao, i u posljednjim danima života pokazivao je bratsku ljubav,pametan dio svijeta mu nije zamjerao.

 

I još treba nadodati :čovjek je najveća vrijednost pa tako i Vaša braća vrijede više od Vaše imovine .

 

 

Pozdrav ! :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovani,

 

tema je uistinu pogodila srz mog trenutnog zanimanja.

 

Naime, posljednje dvije godine sam jezgrovito analizirala ovo pitanje i odlucila uciniti odlucujuci korak.

 

Odlucila sam se odreci majke, oca i brata, imena i prezimena te svih nadolazecih potomaka u toj obitelji.

 

U ovom slucaju ne radi se o nasljedju, vec moralnoj obavezi koja me pune dvije godine i dva mjeseca zaokupljala.

 

Odreci se administrativno, pravno, sluzbeno, a vjerujte bih i krvno kada bi bilo fizicki izvedivo, odlucila sam pri punoj svijesti i zdravom razumu.

 

Srdacan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija