Jump to content

Čl 173 stavak 1 KZ-a ili Čl 54 st.1 Zakona o suzbijanju zlouporabe op. droga


drhemp

Preporučene objave

Pozdrav.

Zanima me:

 

1.

 

Pravomoćno sam osuđen od strane prekršanog suda za djelo koje je definirano u Zakonu o suzbijanju zlouporabe opojnih droga, neovlašteno posjedovanje.

Upravo sam primio kazneni nalog u kojem me se tereti za isto djelo, dakle neovlašteno posjedovanje. Da li mogu presudu prekršajnog suda koristiti kao dokaz o nelegalnosti kaznenog naloga koji se kao takav poništava? Da li to ide po automatizmu ili se organizira ročište? Da li mogu oslobođenje sudskih troškova iz prekršajne presude koristiti kao argument za traženje oslobađanja od sudskih troškova u slučaju kaznenog naloga koji iznose 300,00 kn?

 

2.

 

Zašto policija prijavljuje neovlašteno posjedovanje i ODO i prekršajnom sudu? Po kojem nalogu? Da li to traži zakon ili pravilnik rada policije?

 

Hvala na odgovorima, lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što ako je izrečena kazna u kaznenom nalogu različita od one u pravomoćnom rješenju prekršajnog suda? U tom slučaju se ta kazna iz rješenja prekršajnog suda izršava umjesto one presuđene u kaznenom nalogu ili što?

Ovo kad ste napisali, prekršajnom sudu <strong>u</strong> državnom odvjetništvu, jeste mislili i jednom i drugom? To mi je nelogično i ne razumijem zašto je to policija obavezna napraviti, Logičnije bi bilo ili/ili, zar ne? Osim toga, kako mogu dva puta odgovarati za isto djelo? U oba dokumenta je djelo ispod kriv je okarakterizirano od riječi do riječi identično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono "u" je trebalo biti "i". Dakle Prekršajni sud nije u državnom odvjetništvu (greškica u pisanju).

 

Ako su kazne različite, onda se uračunavaju (prebijaju).

 

Policija je obvezna napraviti dvije prijave iz razloga što su prekršena dva zakona; prekršajni (onaj o drogama) i kazneni, a posebice treba napomenuti da se nekada npr. kaznena prijava odbaci, pa ostaje prekršajna odgovornost (često kod vrlo malih količina droge)

 

Inače oba dvije izreke (i u prekršajnog naloga ikaznenog naloga) sigurno nisu identične i pročitajte ponovo. Vrlo slične jesu, ali identične nisu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolega je mislio da policija podnosi prekršajnu prijavu prekršajnom sudu, a kaznenu prijavu do.

ako ste kažnjeni u prekršajnom postupku, a nakon toga se vodi kazneni postupak temeljem optužnog prijedloga, ono za što ste osuđeni u prekršajnom postupku treba se uračunati u kaznu.

ilil/lili-vi odgovarate i za prekršaj i za kazneno djelo, za prekršaj u postupku pred prekršajnim sudom, a za kd iz čl 173 st1 pred kaznenim sudom.

policija je obvezna to napraviti jer takoodređuje zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom na savjet od iskusnog kaznenog praktičara odlučio sam ne uložiti prigovor na odluku jer:

a) uvjetna kazna od mjesec dana je najmlanja koju mogu dobiti, a dokaz koji sam ja mislio priložiti u svoju obranu pretvorio bi se u dokaz za odvjetništvo budući da time automatski priznajem djelo

b) u tom slučaju vodio bi se proces, a sudski troškovi narasli, a da ne spominjem i moguće povečanje prijedloga kazne od strane ODO te na mogućnost da sud prihvati taj prijedlog i poveća kaznu.

 

Ovakva kazna briše se iz kaznene evidencije nakon tri godine prema tome neću pretrpiti neke veće štete osim neugodnosti što sam sve ovo morao prolaziti zbog smiješno male količine tvari koja je opasna koliko je i opasna jedna piva na utakmici, ali ona nije zabranjena.

 

Treba mijenjat zakon. :megafon:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravnik koji me savjetovao često brani za isti prestup na kaznenom sudu i govori iz višegodišnjeg iskustva. Bio je pošten i nije za to tražio nikakav honorar, i vjerujem da nema nikakve koristi da me zanita. Količina je 5.3 g, a "droga" marihuana. Ovakve presude ne riješavaju problem nego zatvaraju oči pred njime. Treba mijenjati zakon. Pokrenite inicijativu za promjenu zakona, ili mi se p.m. om javite ako ste zainteresirani za takvu inicijativu, spreman sam svo svoje znanje, iskustvo i energiju uložiti u to da se ta apsurdna praksa kaznenog gonjenja konzumenata i neovlaštenih posjednika marihuane prekine jednom zauvijek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od koga ste kupili marihuanu?? Niste sigurno od bakice na ulici, trudnice, invalida, svećenika, učitelja, već vjerojatno od standardnog dilera ili druge osobe koja je već problem ovom društvu. Ako vas ne uhvate, kako će doći do ikakve informacije o dilerima?

Nije opasno ni voziti 60 u naseljenom mjestu, ali to je tek početni korak do smrti i zato je zabranjeno.

 

Ono što želim reći je to da marihuana ni bilo koje druge droge (jer je marihuana stepenica do njih) nisu ništa beznačajno.

 

Argumenti tipa "alkohol je opasniji pa je dozvoljen" ne pale jer netko ne može krasti pa reći i političari su lopovi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

holandija ima najmanji broj ovisnika o teskim drogama u europi...a dozvoljene su i gljive i jos par,kod nas,nelegalnih stvari....

 

Nizozemska (Holadnija) ima velik broj ovisnika i ništa ne odudara od drugih država koje imaju probleme s ovisnicima.

U Nizozemskoj je prije tri tjdna donesena odulka da se gljive zabrane upravo zbog nekoliko vrlo teških incidenata izazvanih halucinacijama zbog tih gljiva.

 

Dakle i Nozozemci preispituju svoja stajališta

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Argumenti tipa "alkohol je opasniji pa je dozvoljen" ne pale jer netko ne može krasti pa reći i političari su lopovi

To nije isto, kad političari "navodno" kradu, a svi iznad 18-e mogu legalno kupiti alkohol. Pivo se, recimo, reklamira na televiziji. Nisam do sada nikada vidio reklamu koja kaže: postani političar, pa ćeš moći krasti. U javnosti se tolerira alkohol, dapače, smatra se društveno neprihvatljivim ponašanje osoba koje ama baš nikada ne piju. U crkvama se vino koristi za rituale, itd. Nejčešći ili čak jedini argument koji se spominje protiv marihuane je da ona dovodi do teških droga (neprovjereno, nedokazano statistikama, ali opet se time maše kao čvrstom činjenicom). Sad ja mogu zapitati, a šta je s onima koje je pivo dovelo do alkoholizma? Statistike govore upravo da je najveći broj alkoholičara po gradovima počelo upravo s pivom, opet, paušalna statistika, ali navodim kao primjer. Pa riješimo već jednom problem alkoholizma, idemo zatvarati u zatvore pivopije, to je zakon o zouporabi i primjena kaznenog zakona iz perspektive konzumenata alkohola. To su dvostruki kriteriji, a argumenti ovog tipa o političarima koji kradu me neće uvjeriti u suprotno. Molim te da izneseš neki bolji primjer. Ovako mi djeluje kao argument koji je dosta sličan demagogiji ministrice. Demagogija može napraviti samo ogromnu štetu mladima, ovisnicima i dugoročno cijeloj zajednici. A u takvoj državi ne želim niti ja, a nadam se niti ti živjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u potpunosti se slazem sa drhemp-om

 

ima ljudi koji konzumiraju marihuanu 15 ili vise godina d da druge droge nisu ni vidjeli

trava=heroin je neuko i smjesno...

 

puno vise je stetniji alkohol nego trava...tesko pijanstvo ubija oko 800 000 mozdanih stanica a tesko napusavanje 2000...

dugogodisnje konzumiranje alkohola unistava sve organe u tijelu dok marihuana:mozak,pluca,zile i kožu lica(dim)

a da i neke blage zdravstvane ucinke marihuane i ne spomiljemo...

 

bilo bi zanimljivo saznat koliko je kaznenih djela napravljeno pod utjecajem alkohola a koliko pod utjecajem trave...

cisto sumljam da se netko napusi ko kanta a onda ide tuc zenu i djecu...

isto tako i neredi na i oko stadiona...nitko ne moze rec da bi broj kaznenih djela ostao isti kad bi se svi navijaci napusili umjesto napili...

 

ne govorim ja da sad svi trebamo hodat sa joint-ovima u ustima i prodavat travu ispred kuce ali postepeno uvest nekakav sistem kao u nizozemskoj nebi bio toliko los...

 

izaslanstvo iz amsterdama je 1995 predlozilo nesto slicno nasoj drzavi ali su ih glatko odbili i sve zadrzali izvan ociju javnosti.

 

osim toga trava je jedina stvorena od majke prirode a ne od covijeka(sta je priroda ikad loseg napravila

:-D )

 

uzasno velik broj mladih ljudi konzumira marihuanu...mnogo veci nego sto odrasli ljudi misle.

nesto ce se morat napravit jer ovo ne vodi nicemu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto u svim statističkim podacima koji se koriste za promoviranje legalizacije marihuane nitko ne spominje da osobe koje redovito konzumiraju marihuanu (2 ili više puta tjedno) u 50% slučajeva imaju psihičke probleme koji nastaju u daljnjem životu?

 

Glede kaznenih djela nasstalih alkoholom i marihuanom, stvarne podatke nemate jer se za krađe, tuče, nerede, prijetnje i slične stvar uzorci krvi ne uzimaju i ne testiraju na marihuanu.

 

Problem je što je marihunana redovito stepenica za druge droge, pa je bolje prvu stepenicu zagraditi nego riskirati pad u ponor.

 

Inače ovaj dio foruma nije imao za temu legalizaciju marihuane. Iako je tema vrlo zanimljiva i vjerujem da bi se razvila kvalitetna rasprava (vidim da su sudionici "iskusni" u praksi :-D ), ostavit ću se ove teme :bananko:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maligant je napisao:

puno vise je stetniji alkohol nego trava...tesko pijanstvo ubija oko 800 000 mozdanih stanica a tesko napusavanje 2000...

dugogodisnje konzumiranje alkohola unistava sve organe u tijelu dok marihuana:mozak,pluca,zile i kožu lica(dim)

 

Evo... sad imam tesku dilemu... ne zna covjek sto bi prije napao - flasu ili joint.

:bang:

Dajte se vi lijepo okanite propagiranja zdravstvenih blagodati bilo pusenja bilo cega bili alkoholiziranja. Za takve porive imate druge sajtove. Ovaj sigurno ne! :no-no::batina:

 

Tema je zakljucana da ne bi bilo :crvenikarton:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija